Jak staré jsou Saturnovy prstence?

Snímek sondy ,,Cassini" poblíž Saturnu

Nejznámějším rysem planety Saturn se stávají její prstence. Mohly se však vyvinout teprve před několika stovkami milionů let, kdy už Zemi obývali raní tvorové.

Trilobiti patří mezi velmi rané obyvatele Země. Před více než 500 miliony let obývaly světové oceány živé bytosti. Kdyby se nyní vyhynulí členovci vyvinuli natolik, aby mohli pozorovat planety a hvězdy, mohli by zpočátku popisovat Saturn jako planetu s plynem bez prstenců. To naznačuje analýzu malých kamenných těles kolem planety.

Planeta Saturn a její prstence

,,Zdá se, že 4,5 miliardy let stará planeta získala svou ikonickou ozdobu relativně nedávno,“ řekl podle ScienceNews fyzik Sascha Kempf z University of Colorado v Boulderu. On a jeho tým odhadují, že Saturnovy prstence vznikly teprve asi před 400 miliony let. „Máme štěstí, že prsten vůbec vidíme.“ Studie vědců se zveřejnila 12. května v časopise „Science Advances“.

Detail "Cassini": Sonda zkoumala Saturn více než deset let
Detail ,,Cassini“: Sonda zkoumala Saturn více než deset let

Jako základ posloužila data z vesmírné sondy Cassini, která v letech 2004 až 2017 zkoumala Saturn. Pozornost byla mimo jiné upřena na prstencový systém ledových částic, který sahá více než 280 000 kilometrů od planety do vesmíru a je většinou asi deset metrů silný. Tyto ledové částice se zapráší a ztmavnou, když se Saturn na oběžné dráze kolem Slunce srazí s drobnými kousky skály zvanými meteoroidy.

100 milionů let po objevení trilobitů

Na své misi „Cassini“ zaznamenala rychlost, hmotnost, náboj a složení mikrometeoroidů kolem planety. Na základě dat tým vypočítal, jak rychle se na prstencích nahromadil a jak dlouho muselo trvat, než prsteny ztmavly na současnou barvu. Výsledek: trilobiti mohli obývat Zemi více než sto milionů let, když Saturn dostal své prstence a ty se poprvé srazily s mikrometeoroidy.

Záhada stáří Saturnových prstenců však není zdaleka vyřešena. Například simulace ukázaly, že prsteny se staly velmi staré. Předpokládají, že struktury se vytvořily měsícem, který se dostal příliš blízko k planetě a díky svým gravitačním silám se rozpadl.

Současný argument má také slabiny. Částice ledu by mohly časem ztratit prach, což by zkreslilo výsledky výpočtu stáří Kempfa a kolegů. Prsteny by pak vypadaly mladší, než ve skutečnosti jsou. Předchozí analýza již ukázala, že křemík prší z prstenců do atmosféry Saturnu.

Zdá se jasné, že prstence byly vystaveny dopadům mikrometeoroidů po dobu nejméně sto milionů let, řekl podle Science News Aurélien Crida z Université Côte d’Azur v Nice, který se na studii nepodílel. Ale pokud prstence časem sypou prach, výzkumník říká, že by mohly být stále staré.

Zdroj: spiegel, TowPoint