Je pro některé lidi snazší jíst vegetariánsky?

Mnoho lidí by chtělo jíst vegetariánskou stravu, ale vždy se obrátí na maso. Vědci nyní tvrdí, že našli známky toho, že svou roli hraje i genetická složka.

Zdraví, dobré životní podmínky zvířat, klima: Existuje mnoho důvodů, proč lidé nejí maso. Rozhodování o konkrétní dietě se může stát také kombinací osobní chuti, metabolismu a účinků různých potravin na organismus. Genetika tyto faktory ovlivňuje – ale souvislost zatím není dobře prozkoumána, píší vědci v odborném časopise ,,PLOS One“. Ve studii tvrdí, že našli důkazy, že dodržování přísné vegetariánské stravy se částečně zakládá i na genech.

Akumulace určitých genových variant je pro některé lidi snazší

,,Jsou všichni lidé schopni dlouhodobě dodržovat přísnou vegetariánskou stravu? ,,Toto je otázka, která ještě nebyla seriózně prozkoumána,“ řekl vedoucí autor Nabeel Yaseen z Northwestern University v Chicagu v prohlášení o studii. K analýze toho, jakou roli by mohl hrát genetický materiál, použil tým data od 5 324 striktních vegetariánů a téměř 330 000 pojídačů masa z britské databáze.

Při srovnání genetické výbavy zjistili akumulaci určitých genových variant, které se spojují s metabolismem tuků u lidí, kteří jedli bezmasou stravu. Ve studii vědci identifikovali tři geny. Ty se významně spojují s vegetariánstvím, a také dalších 31 genů, které se s ním potenciálně spojují. Podle studie se několik z těchto genů, včetně důležitých genů NPC1 a RMC1, podílí na metabolismu tuků a funkci mozku.

Vědci píší: "Naše údaje naznačují, že dodržování přísné vegetariánské stravy je ovlivněno genetikou."
Vědci píší: ,,Naše údaje naznačují, že dodržování přísné vegetariánské stravy je ovlivněno genetikou.“ A pro některé lidi je tedy snazší ji jíst.

,,Jednou oblastí, kde se rostlinné produkty liší od masa, se nazývají komplexní lipidy,“ řekl Yaseen podle zprávy. ,,Hádám, že v mase jsou lipidové složky, které někteří lidé potřebují. A možná pro některé lidi, jejichž genetika upřednostňuje vegetariánství, se tedy zdá snazší tyto složky syntetizovat endogenně.“ V tuto chvíli se však jedná o čirou spekulaci – k pochopení fyziologie vegetariánství se musí provést mnohem více výzkumů.

Hnacím faktorem upřednostňování potravin a nápojů není jen chuť, ale také způsob, jakým je tělo člověka metabolizuje, říká Yaseen. Potřebu masa srovnává s konzumací kávy: Mnoha lidem káva zpočátku nechutná, ale její účinek jim dává chuť. ,,Myslím, že s masem se děje něco podobného,“ řekl Yaseen. ,,Možná existuje určitá složka – tuším lipidová složka – kvůli které ji potřebujete a toužíte po ní.“

Nepřenosné na celou populaci

Přestože studie neposkytuje definitivní odpovědi, poskytuje důležitý pohled na výživu, řekl podle CNN José Ordovás z Turfs University v Massachusetts . „Tato studie vrhá světlo na relativně málo prozkoumanou oblast výzkumu: genetiku za stravovacími preferencemi,“ citovala ho CNN. „Spojení genetických variant s dlouhodobým přísným vegetariánstvím naznačuje biologický základ této stravy. Ten přesahuje kulturní, etické nebo ekologické důvody.“ Existují však omezení. Například všechny testované osoby byly bílé. Podle autorů to umožnilo homogenní vzorek. Ordovás zdůrazňuje, že data nelze přenést na celou populaci.

Laura Wesseldijk z Amsterdam University Medical Center, která se také do výzkumu nezapojila, pro NBC News zdůraznila, že lidské vlastnosti neurčuje ani příroda, ani samotná výchova. Spíše „vše je propletené,“ řekla podle zprávy. Výchova a prostředí hrály velkou roli ve výživě. Ta se mohla zase ovlivnit náboženským a morálním přesvědčením, zdravotními charakteristikami nebo kulturou. ,,Prostředí může zcela neutralizovat něco, co je vysoce dědičné, a totéž platí pro vegetariánství,“ řekla.

Zdroj: spiegel, Vapol