Trofeo Test: Grand Tourific

Většina GT jsou buď sportovní vozy s o něco většími sedadly, nebo luxusní kočáry s řadou koníků navíc. Tyto varianty mají své kouzlo. Nicméně skutečný grand tourer by měl kombinovat pohodlí, výkon a praktičnost. Tak, aby řidič i spolujezdec měli chuť si každý výlet prodloužit. Maserati GranTurismo Trofeo 2024 bere svou přezdívku vážně. Má dlouhý a štíhlý profil, interiér dostatečně plyšový na to, abyste v něm mohli strávit celé dny, a 542 dobře osvalených koní, kteří vám zkrátí dlouhou cestu.

Rychle vysypeme poctu odcházejícím osmiválcovým pohonným jednotkám. Zakřivená kapota GranTurisma kryje vytuněnou verzi 3,0 litrového šestiválce Nettuno twin-turbo ze supersportu Maserati MC20. Nebo, pokud chcete přidat, je tu elektrické GranTurismo Folgore se třemi motory o výkonu 818 koní. Neplačte však nad rozlitými válci, protože jestli nějaký motor dokáže z osmiválců udělat šestiválce, je to tento. Hladký šestiválec s vydatným točivým momentem v nízkých otáčkách v každém jízdním režimu a sebejistým vytím pod plynem přerušovaným prskajícím slaninovým praskáním při každém přeřazení.

Trofeo

Jistě, není to tak hluboká píseň jako odcházející osmiválec Maserati, ale melodie, kterou zpívá, je pecka a my ji cítíme. Nettuno není jen dobře znějící motor. Na testovacím okruhu se opřel do všech 642 N.m točivého momentu, aby dosáhl půl kilometru za 11,5 sekundy a po zrychlení na stovku za pouhých 3,2 sekundy překročil hranici 194 km/h. Pro fanoušky Joea Walshe, které to možná zajímá: ano, zvládne 295 km/h. Technický redaktor Dan Edmunds říká, že než mu došla rovinka, viděl 302 km/h. Nicméně „Moje Maserati jede 302 km/h a pořád táhne“ se nerýmuje tak dobře jako „Teď už nejezdím“.

Pod kapotou modelu Trofeo

Motor modelu Trofeo je podpořen osmistupňovou automatickou převodovkou ZF a pohonem všech kol. Po městě ZF řadí rychle a bezbolestně a v manuálním režimu pádla poskytují okamžitou odezvu a zábavné praskání výfuku. Maserati nabízí pro GranTurismo čtyři designy kol, všechna 20 palcová vpředu a 21 palcová vzadu. Náš testovací vůz měl standardní leskle černá kola Pegasos obutá do letních pneumatik Pirelli P Zero PZ4. Tyto Pirellisy jsme nechali v pohybu a dosáhli jsme spotřeby 13,8 l/100km. Hodnoty EPA pro Trofeo jsou 11,2 l/100km v kombinaci, 13 l/100km ve městě a 8,7 l/100km na dálnici. Ale federálové nejezdí jako my.

Maserati

Ačkoli je Trofeo se svými 1908 kg těžké auto, zatáčky projíždí čistě a s minimálním náklonem a na smykové ploše dosáhlo průměrné hodnoty 0,97 g. Na velkých rovinkách se prodere dopředu nebo zdvořile propluje, přičemž nadšení mírní jen úhel vašeho kotníku. Adaptivní vzduchové pružiny se postarají o znatelnou změnu z bezstarostného vznášení se v režimu Comfort na snížený a spojenější pocit v režimu Corsa. Sami jsme dali přednost nenápadnému kouzlu meziplynu režimu GT. Jako by vůz nutil vznášet se nad drobnými prasklinami a nerovnostmi na povrchu vozovky a zároveň udržoval pohyby karoserie v zatáčkách. Preferovali ho i cestující, a měli jsme spoustu ochotných spolujezdců.

Exteriér modelu GranTurismo je nádherný. Má podobné tvary jako předchozí modely, ale veseleji se zvedá jeho prolamovaná přední maska a profil se zužuje a rozšiřuje s elegancí šikmo střižených hedvábných šatů. Jeho široké boky poskytují v zavazadlovém prostoru prostor pro vše, co potřebujete převézt na ideální výletní dobrodružství. A uvnitř jsou přední sedadla velká a opěrná, zatímco zadní jsou… tam. Malý člověk se vejde dobře, krabice na klobouky by se vešla lépe.

Interiér si zamilujete

Samotná sedadla jsou perfektní. S téměř staromódním množstvím polstrování, díky kterému jsou dlouhé jízdy v Trofeu stejně pohodlné jako spánek na gauči, a díky rozumné světlé výšce vozu je vystupování z vozu bez chrčení. Příjemnou změnou oproti drhnoucím sportovním vozům byla také možnost zajíždět na čerpací stanice a strmé příjezdové cesty bez přemýšlení o nájezdovém úhlu. Stejně uživatelsky přívětivá je i většina uspořádání interiéru. Ačkoli jsme se obávali, že omylem stiskneme tlačítko start/stop motoru na volantu, nikdy to nebyl problém. Digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,2 palce je přehledný a snadno ovladatelný. Stejně jako 12,3 palcová obrazovka infotainmentu a digitální ovládání klimatizace pod ním. Zobrazení přístrojů se mění podle volby jízdního režimu a hodiny umístěné uprostřed přístrojové desky se mohou přepnout na kompas nebo g-metr, což je chytré spojení retro a moderny.

Trofeo – interiér

Trofeo se zatím daří, ale máme několik výtek. Tlačítka řadicí páky, která oddělují horní obrazovku od obrazovky ovládání klimatizace, působí lacině. Většina volby rychlostních stupňů vyžadovala nejméně dva pokusy. Vzhledem k tomu, že se celý panel při jakékoliv akci pohybuje, je to sotva pocit, který byste chtěli zažívat více, než je nutné. Technika Maserati pro pomoc řidiči je drahý doplněk. A i když dokážeme žít bez asistenta pro jízdu v pruzích a varování před ospalostí řidiče, moderní funkce jako adaptivní tempomat a 360 stupňové kamery by opravdu neměly být za 4500 USD (105 000 Kč). Při základní ceně modelu Trofeo 191 995 USD (4,5 milionu Kč) a testované ceně tohoto vozu 212 615 USD (5 milionu Kč) bychom očekávali, že Maserati přidá adaptivní tempomat a nějaké lépe fungující spínací přístroje. Ale pokud jde o iniciály GT, GranTurismo je nosí dobře.