Camry se pečlivě vyvíjí

Toyotu Camry na pozici nejprodávanějšího vozu v USA, který není pick-up, sesadil crossover RAV4. I přesto si téměř 300 000 rodinných sedanů Toyota v loňském roce stále našlo domov. Zjevně nejsme sami, kdo dává přednost nižší startovací ceně, nižší spotřebě paliva a lepší jízdní dynamice, kterou sedany obecně mají před svými užitkovými příbuznými. Radikální změny vzorce modelu Camry však Toyota nebere na lehkou váhu. Což znamenalo, že opatrná evoluce vedla k přepracování deváté generace.

Toyota Camry 2025

Pokud si neprohlédnete vybroušenou přední část a zející tlamu Camry 2025, snadno si ji spletete s odcházejícím modelem, který zrcadlí téměř ve všech rozměrech. Stejně jako dříve společnost výbavové stupně SE a XSE označuje jako sportovnější verze. Vyznačují se černými akcenty na mřížce chladiče a citlivějším podvozkem oproti chromovaným lištám a měkčímu nastavení LE a XLE.

Velké změny se odehrávají pod povrchem. Všechny stupně mají hybridní pohonnou jednotkou Toyota páté generace. Hlavním motorem hybridu je i nadále 2,5 litrový čtyřválec. Motor s Atkinsonovým cyklem, který získal dalších osm koní na celkových 184 koní a disponuje točivým momentem 163 Nm. Stejně tak výkonnější trakční motor (134 koní, oproti 118 koním) spolupracuje s druhým motorem. Ten choreografuje převodovku hybridního systému, takže nakonec funguje jako bezstupňová převodovka. Celkový výkon stoupne z 208 koní na 225. Pokud se rozhodnete pro elektrifikovaný systém pohonu všech kol za 1525 dolarů – první pro hybridní Camry – s vlastním motorem na zadní nápravě o výkonu 40 koní sdíleným s modelem Prius AWD, tento kombinovaný výkon se vyšplhá na 232 koní.

Spotřeba, která se vám bude líbit

Pod zadním sedadlem je umístěná lithium-iontová baterie s odhadovanou využitelnou kapacitou 0,6 kilowatthodiny. Toyota udává kombinovanou spotřebu paliva v rozmezí 4,6 až 5,3 l/100km v závislosti na modelu. Odhady EPA zatím nejsou k dispozici. To je méně než v případě verze XSE s pohonem všech kol a méně než u nejúspornější verze s pohonem předních kol. Ale vzhledem k tomu, že poslední námi testovaný hybridní model Camry, model XLE z roku 2018, dosáhl v našem testu na dálnici při rychlosti 120 km/h hodnoty 5,3 l/100km a celkově měl průměrnou spotřebu 5,8 l/100km, bude jakákoli verze nového vozu u pumpy mnohem žravější než předchozí modely pouze na benzin, které dosahovaly maximální kombinované spotřeby 7,4 l/100km.

Camry 2025

Dodatečná pružina v kroku Camry je nejvíce patrná ve městě. Při nízkém až středním sešlápnutí plynu cítíte zásah silnějšího elektromotoru, který zvyšuje odezvu. A vzhledem k tomu, že odhadovaná pohotovostní hmotnost se pohybuje pod hranicí dvou tun, měl by se čas na stovku pohybovat v rozmezí sedmi sekund. Bohužel, sprinty pod 6 sekund na 100 km/h u odcházejících modelů s motorem V-6 o výkonu 301 koní jsou minulostí.

Dodatečná zvuková izolace lépe izoluje nové Camry od hluku větru, silnice a pohonného ústrojí. Zatímco mírně tvrdší naladění odpružení propůjčuje všem verzím lepší kontrolu nad karoserií při projíždění klikatých zatáček, aniž by to mělo vliv na jejich pohodlnou jízdu. Základní verze LE má 16 palcová kola, vyšší výbavy dostanou 18 nebo 19 palcová kola. Čtyřkolka má stále tendenci při velkém zatížení dunět, ale naší hlavní výtkou k dynamice je řízení. Působí rozhodně uměle, protože je necitlivé ve středu a při průjezdu zatáčkami nevyvíjí větší úsilí.

Interiér Camry 2025

Přístrojová deska Camry je klavírně černě čalouněná. A náchyln ke šmouhám. Nicméně zbytek interiéru přináší příjemná vylepšení. Včetně atraktivního čalounění specifického pro danou výbavu a přepracovaných sedadel, která poskytují dostatečnou oporu a pohodlí na dlouhých cestách. V závislosti na výbavě jsou digitální displeje pro řidiče s úhlopříčkou od 7,0 do 12,3 palce, zatímco středové dotykové displeje s nejnovějším softwarem Toyota Infotainment mají úhlopříčku 8,0 nebo 12,3 palce. U modelů XLE a XSE je k dispozici 10,0 palcový head-up displej. Celkový prostor v kabině zůstává velkorysý. Stejně jako standardní komfortní a bezpečnostní výbava, bohužel za kamerový systém s prostorovým výhledem, asistent pro změnu jízdního pruhu a parkovací asistent s automatickým brzděním si připlatíte.

Toyota Camry – interiér

Hodnota je dlouhodobě jednou z předností modelu Camry. Cena modelu 2025 začíná na 29 495 USD (700 000 Kč), což je téměř o 2 000 USD (50 000 Kč) více než za loňský základní čtyřválcový model LE. Zároveň je to o 455 USD (10 000 Kč) méně než za předchozí základní hybridní model. V kombinaci s aktualizacemi by nová Camry měla být silnějším soupeřem pro svého dlouholetého rivala, Hondu Accord. To zjistéme až uspořádáme nevyhnutelný srovnávací test. Návrat Toyoty na vrchol prodejních žebříčků je však mnohem méně pravděpodobný. Pro věrné zákazníky sedanů je to však lepší Camry.