Chutě Severní Makedonie, od bureku po rakiju a farmářské sýry

Severní Makedonie

Kulinářská kultura této balkánské země ležící na poloostrově v jihovýchodní Evropě, je sezónní a má tradici.

Severní Makedonie ležící na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě je poměrně soběstačná – což znamená, že je podtrhnutá místními tradicemi jídla. Zemědělství se proplétá společností a trhy se hemží nezávislými farmáři. Ti vystavují bohaté sýry, šťavnaté olivy, čerstvé ovoce a zeleninu a mnoho dalšího. U silnice lze vidět sedící muže na převrácených bednách od piva. Ti prodávají plastové lahve s domácí rakijí (vinnou pálenkou) nebo sušenými bylinkami z polí kolem jejich domovů.

Rituály i mystické okamžiky

Léto v Severní Makedonii se line v duchu spalujícího horka. Zatímco zima je obdobím sněžení a jídlo se tak odvíjí podle ročního období – slaná grilovaná masa a sladké rajčatové saláty v teplých měsících. To jsou nejčastější chutě Severní Makedonie. Ale i dušená jídla, která naopak pomohou překonat zimu. Pak jsou v kulinářském kalendáři téměř mystické okamžiky, jako je například příprava obrovských dávek yufki (vaječné nudle) na konci srpna, aby mohly přirozeně uschnout na slunci. Nebo rituální konzervování, kdy celá rodina zachytí konec sklizně v září.

Mnoho balkánských potravinářských tradic pochází od 70 % populace. Ta dodržuje ortodoxní kalendář, ale nejsilnějším proudem, který je definuje, je pohostinnost. Když vás pozvou na návštěvu, dostane slatko (ovoce konzervované v hustém sirupu). Ale i když jen zaskočíte na kávu, pravděpodobně nakonec zůstanete na večeři.

Chutě Severní Makedonie, od bureku po rakiju a farmářské sýry
Burek, kultovní balkánský pokrm oblíbený v Severní Makedonii, si nejlépe vychutnáte s kyselým a fermentovaným jogurtovým nápojem

Stravování venku definují kafanas (místní balkánské taverny), kterých je v zemi s pouhými dvěma miliony obyvatel více než 5 000. Posedlost těmito celodenními a vítanými podniky je příkladem toho, jak rád tento národ jí: pomalým tempem si vychutnává každé sousto. Začíná se panákem něčeho silného a ​​nějakým salátem. A každý, kdo se během dne nebo noci připojí ke stolu, si objedná něco nového. Což znamená, že talíře jsou vždy plné.

Pokrmy a chutě v Severní Makedonii, které musíte ochutnat

1. Burek

Vrstvy supertenkého těsta se před pečením roztáhnou a naplní bílým sýrem, masem nebo špenátem. Většinou se prodává zabalený v tukem nasáklém papíru v obchodě s burekem. Nutno se nabízí jej tak zapít nápojem z kyselého kysaného jogurtu.

2. Kajmák

Je v podstatě jakási sražená smetana, která se vyrábí pomalým zahříváním syrového mléka a pečlivým sbíráním vrchní vrstvy smetany. Vychutnejte si ho na čerstvém chlebu nebo na grilovaném mase v kafaně – rozpustí se a dodá extra bohatost. I takto netradičně se mísí chutě Severní Makedonie.

3. Tulumbi

Toto sirupem zalité smažené těsto zvládl místní Dostana, jehož obchod je zastrčený ve Starém bazaru ve Skopje, hlavním městě Severní Makedonie balkánského poloostrova. Stačí se zeptat na „starší dámu, která vyrábí tulumbi“; budete posláni správným směrem.