Viry působící proti zápachu z podpaží

Deodoranty jsou určeny k neutralizaci zápachu potu. Japonští vědci nyní tvrdí, že v prvních experimentech objevili lepší metodu: viry požírající bakterie.

Pot produkovaný žlázami pod podpaží je sám o sobě bez zápachu. Právě bakterie na kůži v kombinaci s tekutinou způsobují nepříjemný tělesný zápach, který se u každého člověka liší. V první malé studii nyní japonský výzkumný tým našel metodu proti zápachu z podpaží, která je údajně účinnější než deodoranty – pomocí takzvaných bakteriofágů, hovorově nazývaných „požírači bakterií“.

„Zápach z podpaží je jednou z mála dermatologických chorob, u nichž jsou bakterie hlavní příčinou,“ říká Miki Watanabe z Ósacké Metropolitan University v prohlášení. ,,Přestože mnoho pacientů trpí zápachem z podpaží, existuje jen několik možností léčby, podle vědců lze bakteriofágy použít k zacílení na bakterie, které způsobují zápach v podpaží.“ Bakteriofágy jsou viry, které napadají bakterie. Studie se nedávno publikovala v časopise „Journal of Investigative Dermatology“.

Bakterie na kůži v kombinaci s tekutinou způsobují tělesný zápach

Viry působící proti zápachu z podpaží
Ilustrace bakteriofága

Tým nejprve odebral vzorky tělních tekutin z podpaží 20 mužů. Testovací skupina identifikovala jedenáct vzorků s výraznějším zápachem. Vědci v těchto jedenácti vzorcích zjistili zvýšený počet bakterií Staphylococcus hominis. Podle výzkumného týmu se zjistilo, že tyto bakterie se stávají zodpovědné za silnější zápach.

K napadení Staphylococcus hominis použili vědci bakteriofágy, které se zaměřují pouze na tyto specifické bakterie – ponechávají prospěšné mikroorganismy, které také žijí pouze na kůži. Měli podezření, že enzym produkovaný fágy učinil bakterie neškodnými tím, že zničil jejich buněčnou stěnu. K otestování teorie tým odborníků uměle vyrobil enzym zvaný lysin a v laboratoři jej přidal k různým kožním bakteriím. Ve skutečnosti napadl pouze bakterie, které při experimentu způsobily silný zápach potu.

Studie by tak mohla vést k nové léčbě zápachu podpaží, říká Watanabe. Nejprve se však musí výsledky potvrdit ve větších studiích a poté by se materiál musel osvědčit v praktickém použití.