Lotus Evija X překonal velmi specifický rekord na Nürburgringu

Divoký Lotus Evija X se konečně představil v plné své kráse a rychlosti. Mimo závodní okruhy však tento elektromobil jen tak neuvidíte

Vzpomínáte si na divoký Lotus Evija X, který jsme viděli loni při testování na Nürburgringu? Nyní se konečně představil v plné své kráse a rychlosti. Mimo závodní okruhy však tuto elektrickou super rychlou bestii jen tak neuvidíte. Vůz se včera stal držitelem velmi specifického rekordu v podobě nejrychlejšího vozidla na Nordschleife s podvozkem sériového vozu.

Výsledky na okruhu v Nürburgringu

Lotus Evija X kolo zvládl za 6 minut a 24 sekund, tedy o 11 sekund méně než Mercedes-AMG One. Stroj s motorem F1 je nejrychlejším vozem s legální silniční registrací, který kdy objel okruh v Nürburgringu. Lotus Evija X však není celkově nejrychlejším vozem, který dokončil kolo Green Hell („Zelené peklo“). Volkswagen ID.R zajel čas 6:05, zatímco Porsche 919 Hybrid Evo zatím nepřekonal s neuvěřitelným časem 5:19.

Pod kapotou se nachází stejná karbonová vana a čtyřmotorová sestava s výkonem 2 011 koní a točivým momentem 1 257 N.m, jakou najdeme v silniční Evii
Lotus Evija X se chlubí výkonem 2 011 koní

Protože ani ID. R ani 919 Hybrid Evo nemají žádnou spojitost se sériovými modely, může se Lotus chlubit výkonem modelu Evija X. Stojí za zmínku, že mimo tyto dva vozy byl rychlejší než Lotus ještě jeden. V roce 1983 zajel Stefan Bellof s vozem 956 kolo za 6:11 min. Ve stejném roce a se stejným vozem projel cílem Jochen Mass v čase 6:16.

Evija X se na Nürburgring pravděpodobně vrátí a pokusí se z již tak působivého času na kolo ubrat další sekundy. Výkonu, kterého dosáhla v říjnu 2023, dosáhla na vlhké trati, takže má co zlepšovat. Lotus uvádí, že bychom měli „sledovat tento prostor“, pokud jde o potenciálně lepší čas.

Výkon super rychlého vozu

Kromě šíleného aerodynamického systému s masivním křídlem má okruhový vůz pneumatiky Pirelli spolu s novými tlumiči a brzdami z uhlíkových vláken. Pod kapotou se nachází stejná karbonová vana a čtyřmotorová sestava s výkonem 2 011 koní a točivým momentem 1 257 N.m, jakou najdeme v silniční Evii. Čtyři elektromotory čerpají šťávu z relativně malého 70kWh akumulátoru umístěného uprostřed za sedadly.

Lotus udává zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než tři sekundy a zrychlení ze 100 km/h na 200 km/h rovněž pod tři sekundy. Sprint z rychlosti 200 km/h na 300 km/h prý trvá méně než čtyři sekundy.

Na rovině se rychlost silničního vozu elektronicky omezuje na 350 km/h. Silniční Evija se dostala do výroby až mnoho let po svém debutu a vyrobí se pouze 130 kusů.