CLE Cabriolet: Sunset Cruiser

Slunce nad kabriolety zapadá. Což je dojemné, protože západ slunce je nejlepším okamžikem, kdy si kabriolet vychutnat. U Mercedesu-Benz se v posledních letech roadster SLK a velké kabrio třídy S ponořily pod obzor. Nyní se loučí kabriolet třídy C a úctyhodná třída E cabrio, které nahradí jediný model, nová třída CLE.

Nemusíte se obávat. Kabriolet CLE je krémová cukrovinka, která vypadá lépe než oba jeho předchůdci. Nový droptop se od přídě k zádi táhne 4810 mm. To je o více než 152 mm více než C300 z roku 2023 a dokonce o téměř 25 mm překonává E450 z roku 2023. Jeho rozvor se pohybuje mezi oběma předchůdci. O 25 mm větší než u odcházejícího droptopu třídy C a o 7 mm menší než u posledního kabrioletu třídy E. Tento rozvor mezi nápravami však přesně odpovídá poslednímu sedanu třídy C, což není náhoda.

CLE Cabriolet

Stejně jako kupé CLE je i kabriolet k dispozici jako CLE300 a CLE450, čímž Mercedes zasadí vlajku do tábora C a E. Pohonná jednotka modelu CLE450 do značné míry kopíruje pohonnou jednotku odcházejícího kabrioletu E450. Přeplňovaný řadový šestiválec o objemu 3,0 litru dosahuje výkonu 375 koní a točivého momentu 495 Nm. Je spojený s naprosto nenápadnou devítistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Lehké sešlápnutí plynu přináší odměřenou odezvu. Zatlačte hlouběji a CLE se s jistotou vydá vpřed za doprovodu tlumeného vrčení. Přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 litru, který pracuje se stejným navazujícím hardwarem, je motorem, který známe z modelu C300. Dosahuje výkonu 255 koní a točivého momentu 395 N.m.

CLE vozy pro potěšení

CLE 300 obsahuje turbodmychadlo o objemu 2,0 litru. Přirozeně nedisponuje špičkovými svaly jako sladký šestiválec, ale při klidné jízdě bohatě stačí a na turbodieselový čtyřválec dokonce zní docela kultivovaně. Oba motory mají integrovaný 48 voltový startér-generátor. Ten rekuperuje energii z brzd a přispívá k výkonu 23 koní a točivému momentu 202 N.m. Což pomáhá maskovat případnou prodlevu turba. Mercedes odhaduje zrychlení z nuly na 100 km/h na 6,2 sekundy pro CLE300 a 4,2 sekundy pro CLE450 drop-tops.

Oba modely nabízejí jízdní režimy, které však nijak nenarušují atmosféru plynulosti a lehkosti. Bez ohledu na nastavení má přesné řízení tak akorát síly, což je ideální pro klikaté stoupání na korzo nebo jakékoliv pobřežní výhybky, na kterých se ocitnete. Stejně dobře jsou zvládnuty i vstupy na brzdový pedál, které netrpí žádným z hřímání, na které jsme upozorňovali u sedanu třídy C. Tento vůz měl brzdový systém, u něhož se při prvním sešlápnutí pedálu aktivovala rekuperace a při dalším sešlápnutí se spustil hydraulický systém. CLE používá přepracovanou konstrukci, která aktivuje oba systémy současně, nikoli postupně, a výsledkem je větší jistota pod nohama. Tyto přepracované brzdy se zavádějí jako průběžná změna u sedanu.

Dva vozy CLE, které jsme řídili, měly bohužel odpružení Dynamic Body Control s adaptivními tlumiči. Říkáme bohužel, protože v USA se tato možnost neobjeví. Místo toho budou mít vozy pasivní tlumiče a ocelové pružiny, přičemž CLE450 dostane tvrdší nastavení. Jsme zvědaví, zda si vyzkoušíme verzi pro USA. Šéfinženýr Oliver Metzger říká, že kabriolet vyladili tak, aby umožňoval o něco větší pohyb karoserie než sedan třídy C a poskytoval tak více pocitu třídy E.

Design kabiny CLE je téměř totožný s třídou C

Design interiéru je v podstatě stejný jako u třídy C, s 12,3 palcovým digitálním přístrojovým displejem a 11,9 palcovou vertikální centrální dotykovou obrazovkou. Ten může být v případě kabrioletu umístěný více vzpřímeně, aby se snížilo oslnění sluncem – trik převzatý z modelu SL.

Pod displejem se nachází tenký pás dotykových tlačítek, včetně jednoho pro jízdní režimy a dotykového posuvníku pro ovládání hlasitosti audiosystému. Rozšířená realita pro navigační systém a head-up displej jsou volitelné. Kamera směřující dopředu může fungovat jako palubní kamera a kamery s 360 stupňovým záběrem mohou sledovat okolí zaparkovaného vozu. Kromě toho lze systém naprogramovat pomocí přizpůsobených sérií akcí: například nastavení kombinací ovládání klimatizace, zvuku a okolního osvětlení, které se mohou automaticky aktivovat v určitou dobu, za určitých podmínek nebo po vyvolání v nabídce „Moje rutiny“.

Otevírání a zavírání střechy u kabrioletu CLE se stále provádí pomocí fyzických tlačítek, což je plně automatická operace, která trvá 20 sekund a lze ji provádět za jízdy při rychlosti až 59 km/h. Mezi tlačítky pro zvedání a spouštění střechy se nachází tlačítko pro nasazení standardního krytu Aircap. Ten se skládá z větrného deflektoru, který se zvedá ze záhlaví čelního skla, a síťové větrné clony, která se napájí z prostoru mezi zadními opěrkami hlavy. Jde o to, že boční vítr je již tak dobře zvládnutý, zejména při zvednutých bočních oknech, že Aircap je do značné míry zbytečný a ve skutečnosti dělá kabinu hlučnější. Při jízdě s otevřenou střechou bez něj vynikající audiosystém Burmester s Dolby Atmos zvýší hlasitost tak akorát, když se zvýší rychlost, ale řidič a spolujezdec nemusí při konverzaci zvyšovat hlas.

Interiér kabrioletu

Přední sedadla jsou standardně vybavená výdechy teplého vzduchu Airscarf od Mercedesu ve spodní části opěrek hlavy. Masážní funkce je na přání. Mercedes tvrdí, že na zadních sedadlech je více místa pro nohy a více místa pro ramena než v odcházejícím kabrioletu třídy C. Je přiměřeně prostorné. Za řidiče podobného vzrůstu se vejde sotva člověk o 180 cm, aniž by musel roztáhnout kolena. Nicméně příliš vzpřímené opěradlo znamená, že se nebude cítit pohodlně. Zadní sedadlo se sklápí v poměru 60/40, a když se zvedne střecha, je zde průchod do kufru.

CLE používá nejnovější volant Mercedes-Benz. Bohužel má nešťastný design a jeho dvě boční ramena mají dotykové posuvníky pro ovládání hlasitosti audiosystému a dalšími dotykovými tlačítky. Ta reagují na pohyby prstem, což znamená, že chybné dotknutí se některého z nich může vyvolat nabídku telefonu nebo přeskočit hudební skladbu. Mercedes by měl ustoupit od dotykového šílenství.

Naše jízda kabrioletem CLE se uskutečnila na Tenerife na Kanárských ostrovech. Je to ten typ teplé destinace, kam se sjíždějí letadla plná tělnatých Evropanů. Dovolenkářů, kteří sem létají se slevovými leteckými společnostmi a nechávají se naložit do čekajících autobusů na svou dovolenou. Naznačuje snad výběr lokality, že nový CLE podobným způsobem demokratizuje cestování za sluncem za volantem? Bohužel ne. Cena kabrioletu CLE300 začíná na 65 500 dolarech (1,5 milionu Kč), zatímco CLE450 začíná na 75 tisících dolarech (1,7 milionu Kč).

Ale takový otevřený glam-mobil nikdy nebude levný. A vzhledem k tomu, že nejnovější SL – nyní sourozenec AMG GT – se stal sportovním vozem, je příjemné vidět, že Mercedes má stále zájem vyrábět tento typ kabrioletu. Pokud vás to oslovuje, raději si pospěšte, dokud ještě svítí slunce.