Tajemná záře Saturnu

Plynný obr Saturn se třemi měsíci: Enceladus, Tethys a Dione

Vesmírný dalekohled Jamese Webba zamířil na druhou největší planetu naší sluneční soustavy, Saturn. Prstence plynového obra vykazují jasnou záři.

Letadlo k Saturnu by trvalo nejméně 150 let. Naštěstí existuje vesmírný dalekohled Jamese Webba, který nám umožňuje rychlejší nahlédnutí do vesmíru. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) nyní zamířil na plynného obra Saturn, možná nejkrásnější planetu naší sluneční soustavy se svými prstenci.

Teploty na povrchu plynného obra jsou minus 139 ° Celsia. Navzdory tomu se planeta a její ledové tajemné prstence, téměř desetkrát větší než Země, na snímku zdají být příjemně teplé.

Teleskop poprvé zaznamenal Saturn pomocí svého NIRCam, který zaznamenává data v blízkém infračerveném rozsahu. Na této vlnové délce se planeta jeví jako tmavá, ale prstence zůstávají jasné, což je způsobeno metanovou atmosférou a plyn absorbuje sluneční světlo. Většinu atmosféry Saturnu tvoří vodík, ale nachází se zde i helium, metan a další plyny.

Planeta Saturn a její plynové prstence

Prsteny na druhou stranu neobsahují žádný metan, a proto vynikají. Nám připadají jako prchavý závoj plynů. Ale ve skutečnosti jsou vyrobeny z kamenných a ledových úlomků, některé jsou velké jako zrnko písku, jiné jako hory.

Dalekohled Jamese Webba; Tajemná záře Saturnu
Dalekohled Jamese Webba

Snímek se zabýval výzkumníky z americké vesmírné agentury NASA, evropské vesmírné agentury Esa, Institutu Seti a dalších univerzit. Chtěli otestovat schopnost dalekohledu detekovat slabé měsíce kolem planety a jejích prstenců.

Saturn má více než 140 známých měsíců – Dione, Enceladus a Tethys lze také vidět na současném obrázku planety pojmenované po římském bohu. Všechny nově objevené měsíce by mohly výzkumníkům pomoci vytvořit úplnější obrázek o současném systému tajemného Saturnu, stejně jako o jeho minulosti.

,,Těšíme se, že se ponoříme ještě hlouběji“

Již v roce 1610 si Galileo Galilei při pohledu přes svůj legendární dalekohled všiml soustavy prstenců Saturnu. Astronomové chtějí také použít JWST ke studiu slabších prstenců planety, které na tomto snímku nejsou vidět. ,,Těšíme se, že se ponoříme ještě hlouběji a uvidíme, jaké objevy nás čekají,“ říká Matthew Tiscareno, vedoucí výzkumník v Seti Institute, podle prohlášení. Kosmická sonda Cassini, která v roce 2017 shořela v atmosféře Saturnu, objevila v roce 2006 dosud neznámý prstenec.

Teleskop Jamese Webba, který postavily USA, Kanada a ESA, se vypustil z Francouzské Guyany na konci roku 2021 a od loňského léta nahlíží do hlubin vesmíru 1,6 milionu kilometrů od Země. Vědci doufají, že pomocí zařízení, se ohlédnou zpět do vzniku prvních hvězd a galaxií a získají nové poznatky o vzniku vesmíru.

Zdroj: spiegel, Vapol