Mazda Arata: Dalším pokusem o elektrické SUV

Na veletrhu Auto China v Pekingu debutoval elegantní koncept elektrického SUV s názvem Arata. Do výroby by měl jít na končí roku 2025

Hlavní hvězdou stánku Mazdy v Pekingu na veletrhu Auto China 2024 se bezesporu stal elektrický sedan 6 s pohonem zadních kol. Není to však jediná premiéra. V Číně debutoval také elegantně vyhlížející koncept elektrického SUV s názvem Arata, který by se měl začít vyrábět koncem příštího roku.

SUV Arata od společnosti Changan Mazda

Stejně jako sedan EZ-6 i Aratu vyvinula společnost Changan Mazda, společný podnik společností Changan Automobile a Mazda založený v poměru 50:50 koncem roku 2012. Pro sériovou verzi pravděpodobně přijme jiné pojmenování, nejspíš alfanumerické označení, které by mělo odpovídat ostatním SUV. Označení „EZ-60“ již bylo v Číně chráněné ochrannou známkou, a proto by mohlo být použito i pro tento vůz.

Stejně jako sedan EZ-6 i Aratu vyvinula společnost Changan Mazda
Na veletrhu Auto China 2024 v Pekingu se představil koncept elektrického SUV Arata od Mazdy

Mezitím Arata (japonsky „nový“ nebo „čerstvý“) předznamenává atraktivní elektrické SUV, které by mohlo souviset s již existujícím produktem. Zatímco u modelu EZ-6 se očekává, že půjde o přepracovaný Changan Depal SL03, EZ-60 měl by pravděpodobně vycházet z modelu Changan Deepal S7.

Nemělo by se však jednat pouze o případy výměny odznaků a ukončení výroby, protože mezi nimi existují zásadní konstrukční rozdíly. Duo sedan a SUV Mazdy vypadá podstatně luxusněji, aby nejspíš ospravedlnilo vyšší cenovku.

Specifikace elektromobilu s designem Kodo

Arata je, alespoň prozatím, výhradně elektromobil, zatímco sedan EZ-6, který se letos začne prodávat v Číně, se na trhu objeví i s plug-in hybridní konfigurací. SUV také přebírá známý designový jazyk Kodo a má poměrně malá okna a elegantní světla vpředu i vzadu.

Na bocích konceptu Arata najdeme nápis "Mazda"
Nápis Mazda najdeme na bocích modelu Arata

Stejně jako sedan dostane osvětlenou mřížku chladiče. Rozsvícený je také velký nápis „Mazda“ na bocích.

Protože se stále jedná o koncept, má místo běžných zrcátek kamery a také se obejde bez klik dveří a zadního stěrače. Mazda mu dala mohutný spoiler rozdělený svislým třetím brzdovým světlem, které jako by zasahovalo až do střešního panelu. Design čtvrtiny panelu vytváří iluzi létajících příček, ale nejsme si jistí, zda je v něm skutečný otvor. Přesto se jedná o nečekaný designový prvek, který lze na SUV vidět.

Objeví se na jiném než čínském trhu?

Mazda neříká nic o prodeji sedanu a SUV mimo Čínu, kde se začnou oba modely vyrábět. Společnost Zoom-Zoom podniká nesmělé kroky směrem k elektrifikaci, ale ví, že elektromobily jsou nevyhnutelné. Ačkoli model MX-30 nepatřil mezi ty komerčně úspěšné modely, japonská značka si uvědomila, že musí usilovat o elektrifikaci, aby přežila.