Ram 1500 RHO: Nový sportovní model jen tak nic nerozhází

Po vyřazení modelu TRX se nový Ram 1500 RHO z roku 2025 stává nejsportovnějším modelem značky. Zařadí se na vrchol nové řady sportovních vozů

Po vyřazení modelu TRX se nový Ram 1500 RHO z roku 2025 stává nejsportovnějším modelem značky. Není přímou náhradou modelu TRX s nižší cenou a výkonem, ale brzy se zařadí na vrchol nové řady sportovních vozů Ram. Tato řada zahrnuje modely Rebel, Warlock a Power Wagon.

Jaký motor se skrývá pod kapotou nového Ramu RHO?

Pod kapotou modelu RHO se nachází vysoce výkonná verze motoru Hurricane od společnosti Stellantis a osmistupňová automatická převodovka. Přeplňovaný řadový šestiválec o objemu 3,0 litru dosahuje výkonu 540 koní a točivého momentu 521 Nm.

Vůz zrychlí z 0-100 km/h za 4,6 sekundy a na 160 km/h za 11,7 sekundy. 400 metrů ujede za 13,1 s při rychlosti 169 km/h. Model dosáhne maximální rychlosti 190 km/h. Rychlost však není jedinou silnou stránkou vozu.

Výkonné tlumiče Black Hawk e2

Pod masivními podběhy kol se nacházejí adaptivní výkonné tlumiče Black Hawk e2 od společnosti Bilstein. Stejnou sadu Ram použil u modelu TRX. Automobilka přeladila vyvážení hmotnosti RHO, protože motor Hurricane je asi o 75 kg lehčí než osmiválec Hemi.

Není přímou náhradou modelu TRX s nižší cenou a výkonem, ale brzy se zařadí na vrchol nové řady sportovních vozů Ram
Nový Ram 1500 Ram se připojí k vozům nové řady automobilky

Vůz má také kovaná hliníková přední horní a spodní řídicí ramena, přeladěné pružiny, aktivní výkonové tlumení a další vylepšení. Jezdí o 5 cm výš než zbytek modelové řady 1500.

Převodovka BorgWarner 48-13

Aktivní převodovka BorgWarner 48-13 s plným pracovním nasazením má vylepšené vnitřní součásti pro lepší odolnost a nízký rozsah 2,64:1. Vzadu se nachází zadní náprava Dana 60 s plně plovoucími nápravovými hřídeli, zadním elektronickým diferenciálem a tlumičem výkyvů náprav. Inženýři upravili pevné body rámu tak, aby umožnily až 35,5 cm zdvihu zadní nápravy – o 2,5 cm více než dříve.

RHO má vysokoprůtokový sací systém s velkokapacitním radiálním vzduchovým filtrem. Tento filtr inženýři udělali snadno přístupný pro rychlé čištění v terénu. Je také vybavený novým výfukovým systémem s nízkým omezením a skutečnými dvojitými trubkami zakončenými pětipalcovými koncovkami.

Pneumatiky a další výbava

Díky velkým kompozitním lemům blatníků je Ram 1500 RHO o 20 cm širší než standardní model 1500. V rozparcích je o 15,2 cm širší rozchod kol, 18palcová kola s patkami a 35palcové pneumatiky.

Ram dodává vozu jedinečnou masku chladiče a mřížku chladiče s větším, průhledným znakem. Vzhled doplňují LED světlomety, ocelové nárazníky, rozměrné tažné háky a ližiny, zatímco kupující si mohou vybrat mezi volitelnými celoplošnými skalními lištami nebo práškově lakovanými hliníkovými podběhy.

Co nabízí interiér

Zatímco zvenčí vypadá RHO drsně a tvrdě, v kabině byste se měli cítit více než příjemně. Elektricky ovládaná kožená přední sedadla můžete nasměrovat do dvanácti směrů. Mají rovněž vyhřívání, ventilaci a masážní funkce. Hliníková pádla řazení umožňují řidiči ovládat výkonnou pohonnou jednotku, zatímco na středové konzole se nachází vlastní štítek s VIN a vyobrazením nosorožce.

Displej s úhlopříčkou 12,3 palce slouží jako digitální přístrojový panel, zatímco 14,5palcový slouží pro informační a zábavní systém, na kterém běží pátá generace systému Uconnect
Vpředu na vás čekají tři digitální obrazovky

RHO se dodává až se třemi interiérovými obrazovkami. Displej s úhlopříčkou 12,3 palce slouží jako digitální přístrojový panel, zatímco 14,5palcový slouží pro informační a zábavní systém, na kterém běží pátá generace systému Uconnect.

Poslední obrazovka s úhlopříčkou 10,25 palce se nachází před spolujezdcem a nabízí konektor HDMI pro zrcadlení obrazovky.

Silný tahoun a kolik stojí

Přestože je vůz navržený pro hraní si v blátě a skákání přes výmoly, může táhnout až 3 800 kg. Jeho nosnost je 689 kg. RHO také dokáže přebrodit 81 cm vody a má světlou výšku 30 cm.

Ram 1500 RHO si můžete objednat již dnes. Cena začíná na 71 990 dolarech (1 689 000 korun). V ceně je zahrnutý příplatek za místo určení ve výši 1 995 dolarů. Do nabídky sportovních vozů Ram se zařadí po boku modelů Warlock, Rebel a Power Wagon ve třetím čtvrtletí roku 2024.