Kvalita aut klesla na historické minimum

Nedostatek čipů a logistické problémy neznamenají jen zvýšení cen vozidel, ovlivňuje to i jejich kvalitu.

Společnost JD Power se ve své zveřejněné studii zaměřila na kvalitu nových aut. Výsledky ale nejsou vůbec dobré. Neboť kvalita meziročně klesla o 11 procent, což je největší pokles, jaký kdy tato skupina zaznamenala. Nebo jsou jen řidiči náročnější?

Největší propad v kvalitě vykazují zejména výrobci elektrických vozů a Polestar se dokonce umístil na posledním místě. V letošním průzkumu společnost JD Power zaznamenala 226 problémů při 100 vozech Tesla. Průzkum, který zahrnuje všechna elektrická vozidla od jiných výrobců, říká, že na každých 100 elektromobilů bylo hlášeno 240 problémů. Což je mírné snížení z 251 v loňském roce, protože na cesty přichází více modelů.

Kvalita klesá

Výzkum tvůrci založili na údajích od celkem 84 165 ověřených majitelů a nájemců vozidel pro osobní použití registrovaných od listopadu 2021 do února 2022. Odpovědi z průzkumu poskytly údaje pro 33 různých značek a 189 různých modelů vozidel.

Největším problémem kvality automobilového průmyslu zůstává software, přičemž 6 z 10 hlavních problémů se týká systémů infotainmentu. Hlavním problémem byla například jedna z nejpoužívanějších funkcí, které lidé v nových autech berou jako automatiku – Apple CarPlay a Android Auto. Zejména CarPlay používá polovina všech dotázaných řidičů a hlásí méně problémů než 17 procent uživatelů používajících Android Auto. Respondenti zjistili, že CarPlay i Android Auto nejsou tak snadné k pochopení. A uživatelé mají také stále častější problémy s připojením.

Za kvalitu se připlácí

Zajímavé je, že vozidla pro masy mají méně problémů než prémiová vozidla. Ale v podstatě je to logické, protože když si někdo kupuje prémiovku do svého auta si obvykle koupí více technologií a přidaná složitost této technologie zvyšuje pravděpodobnost, že se něco pokazí, nebo že člověk nebude s něčím spokojen. Tento trend začal již v roce 2016 a stále přetrvává. Problémy se však ve větší míře vyhnuly některým značkám, jako je Lexus a Genesis.

Kvalita klesá

Kromě poklesu kvality studie uvádí i funkce, od kterých výrobci upustili, aby se vyrovnali s nedostatkem čipů. Stále méně vozidel se dodává s pokročilými asistenčními funkcemi pro řidiče, vyhřívanými sedadly, některé automobilky poskytují k autu pouze jeden klíč.

Například společnost Chevrolet loni udělala rázný krok. A v některých modelech SUV zcela zrušila bezdrátové nabíječky telefonů a funkci automatického systému start-stop pro úsporu paliva (což bychom možná paradoxně někteří i přivítali). Vítězem celosvětového průzkumu je Buick od GM, druhé místo obsadilo BMW a na třetí příčce se usadil Hyundai.

Zdroje: autobild.pluska, Vapol