Saturnovy prstence a jejich vznik

Ledové měsíce po havárii (simulace): Pevné složky se stávají tekutými, třísky létají kolem

Ledové prstence Saturnu lze ze Země vidět jednoduchým dalekohledem, ale stále představují záhadu. Odborníci nyní mají podezření, že vše začalo násilnou srážkou dvou nebeských těles.

Dva ledové měsíce a smrtelné setkání: ikonické prstence Saturnu se mohly vytvořit po masivní srážce dvou nebeských těles. K tomuto závěru dospěl tým odborníků z americké vesmírné agentury NASA a Durham University, výsledky se zveřejnily v „Astrophysical Journal“.

Simulace, kterou skupina vyvinula, ukazuje, jak se dva ledové měsíce k sobě postupně přibližují, dokud nedojde k havárii. Pevné součásti se stávají tekutými a úlomky létají kolem. Nakonec se neuspořádaná hmota přeskupí kolem Saturnu a vytvoří známé prstence.

Podle prohlášení o studii je rozlišení simulace 100krát větší než u dosud nejpřesnějších prací tohoto druhu.

Tým provedl téměř 200 scénářů s různými parametry. To ukázalo, že široká škála srážek mezi dvěma ledovými měsíci mohla vést k současnému vytvoření Saturnových prstenců. Tato teorie by také mohla vysvětlit, proč se skládají téměř výhradně z ledu a neobsahují téměř žádnou horninu.

Střepy jako součást nových měsíců Saturnu

Saturnovy prstence lze vidět ze Země amatérským dalekohledem, když je obloha jasná. A přesto planeta astronomům vrtá hlavou. Jak prsteny vznikaly? A kdy?

V květnu 2023 odborníci oznámili, že Saturnovy prstence mohou být staré pouhých 400 milionů let. Což je činí výrazně mladšími než samotná planeta, která je stará 4,5 miliardy let.

Současná simulace je v souladu se zjištěním, že Saturnovy prstence by mohly být výrazně mladší než planeta. Odehrává se několik set milionů let před naším časem, kdy Zemi obývali dinosauři. Fragmenty rozbitých ledových měsíců, které se nestaly součástí prstenců, se nyní mohou zabudovat do novějších měsíců Saturnu.

,,Je toho tolik, co ještě nevíme o systému Saturn, včetně jeho měsíců,“ řekl Jacob Kegerreis, výzkumník z Ames Research Center NASA. „Je tedy vzrušující používat velké simulace, jako jsou tyto, k podrobnému zkoumání, jak se mohly vyvinout.“ Odborníci mají podezření, že na některých nebeských tělesech by mohl být život.

Tvorba prstenců po srážce (simulace); Saturnovy prstence a jejich vznik
Tvorba prstenců po srážce (simulace)

Tým expertů píše, že létající kusy ledového měsíce mohly možná spustit celou kaskádu měsíčních srážek. V tomto procesu se zřejmě zničily další rané měsíce, ze kterých se vytvořily současné měsíce planety.

Otázkou zůstává, co vedlo ke srážce prvních dvou ledových měsíců. Výzkumná skupina má podezření, že zde mohla hrát roli gravitační síla slunce. Mohlo to dát ledovým měsícům dodatečnou hybnost, což způsobilo, že jejich normálně kulaté oběžné dráhy kolem Saturnu se promáčkly a překrývaly.

Otázka prstenu však není definitivně vyřešena.

Zdroj: spiegel, Vapol