Společnost Shell koupí z Indie solárního vývojáře

Společnost Shell kupuje indickou společnost, která se zabývá solární energií.

Společnost Shell podepsala dohodu o akvizici Solenergi Power, společnosti Actis, která vlastní 100 % indického developera Sprng Energy. Transakce v hodnotě 1,55 miliardy USD (36,33 miliard CZK) by se měla uzavřít koncem tohoto roku.

Shell oznámila plány na akvizici indického developera obnovitelné energie Sprng Energy. Také očekává, že transakci uzavře koncem tohoto roku. Dceřiná společnost skupiny Shell Overseas Investment získá společnost Sprng Energy od britského investora Actis, který Sprng vlastní prostřednictvím své pobočky Solenergi Power se sídlem na ostrově Mauricius.

Společnost Shell

Firma Shell Overseas Investment souhlasila s akvizicí 100 % Solenergi Power za 1,55 miliardy USD a s ní i skupiny společností Sprng Energy.

Společnost Sprng, založená společností Actis v roce 2017, má v Indii více než 2,9 GWp aktiv (2,1 GWp provozní a 0,8 GWp smluvních) a dalších 7,5 GWp projektů obnovitelné energie se připravuje. Dodává solární a větrnou energii společnostem pro distribuci elektřiny v Indii.

Shell má celosvětově v provozu 1 GW obnovitelné výrobní kapacity. Akvizice solárních a větrných aktiv společnosti Sprng Energy ztrojnásobí její současnou provozovanou kapacitu obnovitelných zdrojů.

Dohoda také staví Shell jako jednoho z prvních hybatelů v budování skutečně integrovaného podnikání v oblasti energetické transformace v Indii. V Indii její plynárenský podnik (Shell Energy) slouží zákazníkům prostřednictvím plně vlastněného a integrovaného hodnotového řetězce. Investovala také do společností jako Husk Power Systems a Cleantech Solar Pte. Ltd.

Wael Sawan, ředitel integrovaných plynových, obnovitelných a energetických řešení společnosti Shell věří, že akvizice umožní společnosti Shell stát se lídrem napříč energetickým hodnotovým řetězcem na rychle rostoucím trhu, kde elektrifikace a silná poptávka po obnovitelných zdrojích pohánějí energetický přechod.

„Sprng Energy generuje hotovost, má vynikající tým, silné a osvědčené výsledky vývoje a zdravý růst. Silné stránky společnosti Sprng Energy se mohou spojit s prosperujícími plynárenskými a navazujícími podniky Shell India. Ty se orientují na zákazníky a chtějí vytvořit ještě více příležitostí pro růst,“ řekl.

Sprng Energy si zachová svou stávající značku a má v plánu fungovat jako plně vlastněná dceřiná společnost Shell v rámci divize Shell’s Renewables and Energy Solutions Integrated Power.

zdroje: pv-magazine, Vapol