BYD uvádí dostupnější elektrický městský vůz

BYD v Austrálii rychle vyšplhal na žebříčku, přičemž Atto 3 se stal třetím nejprodávanějším elektromobilem v roce 2022. Jednalo se také o nejdostupnější pozemní elektromobil v Austrálii. BYD uvádí cenově extrémně dostupnější městský elektrický hatchback, který lze pořídit v přepočtu pod 290 000 Kč.

V roce 2023 má značka ještě smělejší ambice s uvedením cenově dostupnějších modelů.

Tento hatchback se nazývá BYD Seagull a má počáteční cenu – v Číně – v přepočtu 199 000 Kč a dosahuje až 330 000 Kč. Očekává se, že se má uvést na tamní trh koncem tohoto roku.

BYD Racek Přední Zadní Vnější
BYD Racek

Podrobnosti o tomto modelu se nedávno objevily v čínských médiích poté, co byla Ministerstvu průmyslu a informačních technologií (MIIT) předložena žádost o BYD Seagull. 

Tato žádost o schválení obsahovala technická data a snímky kompaktního městského EV. Je také vidět, že je součástí oceánské série vozů, jako je hatchback Dolphin, který byl v posledních měsících spatřen při testování v Sydney.

BYD uvádí elektrický městský vůz

Technické detaily motoru a baterie se také předložily MIIT. Očekává se, že BYD Seagull bude mít vpředu uložený elektromotor o maximálním výkonu 55 kW. Pro srovnání, motor Atto 3 produkuje 150 kW, zatímco výkon Dolphin se dimenzuje na 70 kW. 

BYD Dolphin Rear Sydney
BYD Dolphin

Baterie, která má napájet motor podrobně popsaný v aplikaci, obsahuje 30,7 kWh lithium-fosfát-železo (LFP) sadu. Tato baterie se má vyrobit společností FinDreams, která je dceřinou společností BYD, která se specializuje pouze na technologii baterií. Objevily se také zvěsti, že Racek může mít vybavení také sodíkovo-iontovou baterií.

Z hlediska rozměrů předložená přihláška ukazuje, že BYD Seagull je o něco menší než Dolphin. Uvedené rozměry jsou:

  • Délka 3.780 mm
  • 1,715 na šířku
  • 1.540 na výšku

Spolu s tím je rozvor dlouhý 2 500 mm.

Ve srovnání s větším městským vozem je BYD Seagull o 345 mm kratší a o 30 mm nižší než jeho větší městský protějšek.

Přední úhel BYD Seagull
BYD Seagull

BYD Racek má také udávanou hmotnost mezi 1 160 – 1 240 kg. Má se nabízet s 15 palcovými nebo 16 palcovými koly. Dolphin se vyrábí s o něco většími 17 palcovými koly.

Jako 5 dveřový hatchback by si vedl dobře jako městské auto i v rámci spolujízdy. Vzhledem k tomu, že Dolphin je určen pro mnoho trhů, včetně Austrálie.

Zdroj: thedriven, Vapol