Porsche 911 GT3 R se představí v roce 2023

Německá automobilka Porsche zveřejnila nového závodního vyzyvatele s označením 911 GT3 R. Má větší výkon pro větší konzistenci na trati

Závodní série GT3 je silně zpochybněná, protože silně přepracované verze silničních sportovních vozů jezdí od závodu k závodu po celém světě. Nyní Porsche zveřejnilo nového vyzyvatele s označením 911 GT3 R.

Porsche 911 GT3 R

Vzhledem k tomu, že třída GT3 využívá systém vyvážení výkonu, aby se minimalizovaly výkonnostní výhody vozu, nestanovili inženýři Porsche při navrhování nového GT3 R přímou rychlost. Místo toho se snažili rozšířit jeho výkonnostní obálku pro větší konzistenci na trati.

Klíčem k tomu je nový plochý šestiválec, který se rozrostl na 4,2 l agregát pro širší rozložení točivého momentu v celém rozsahu otáček. Produkuje až 557 koní. Avšak jeho naklonění dopředu o 5,5 stupně umožnilo strmější náklon zadního difuzoru, zatímco určité příslušenství tvůrci posunuli dopředu, aby se zmírnilo rozložení hmotnosti 911 na zadní straně.

Stejně jako silniční 911 GT3, GT3 R má dvojité lichoběžníkové přední zavěšení. Zavěšení výrobci přepracovali pro větší přesnost řízení a menší opotřebení pneumatik. Vzadu se nachází víceprvkový design. Zadní nápravu vývojáři posunuli o 48 mm dozadu, čímž se snížila zátěž zadních pneumatik pro delší životnost.

Porsche namontovalo do každého rohu tlumiče KW. Dále tvrdí, že některé technologie odpružení vozu jsou odvozené od 911 RSR, které závodí o třídu GTE výše. Brzdy dodává britská firma AP Racing, s šestiválcovými monoblokovými třmeny, které vpředu svírají 390mm kotouče.

Zadní nápravu vývojáři posunuli o 48 mm dozadu, čímž se snížila zátěž zadních pneumatik pro delší životnost
Porsche 911 GT3 R

Karoserie a interiér

Většina oteklých panelů karoserie GT3 R je z uhlíkových vláken, což umožňuje základní hmotnost 1 250 kg, která je lehčí než silniční vůz. Spodní část karoserie se aerodynamicky optimalizovala, aby se snížila citlivost na sklon pro lepší přístupnost výkonu. Tyčící se zadní křídlo je vybavené úchyty s labutím krkem, které zajišťují čistší proudění vzduchu podél spodního povrchu.

Uvnitř má nová GT3 R volant z uhlíkových vláken s množstvím podsvícených ovládacích prvků pro úpravy za běhu. Porsche také vybavilo 10,3palcovou digitální palubní deskou, bezpečnostními sítěmi a ochrannou klecí podle FIA. GT3 R má cenu 511 000 EUR (12,5 milionů korun).

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče