Urus SE nyní přichází ve verzi Plug-In-Hybrid

Lamborghini přidalo k dvakrát přeplňovanému 4,0 litrovému osmiválci Urusu elektromotor s převodovkou, čímž se celkový výkon modelu Urus SE zvýšil na téměř 800 koní.

Co uděláte, když chcete své neuvěřitelně populární vysokovýkonné SUV ozvláštnit? Samozřejmě přidáte výkon! To je každopádně řešení Lamborghini. Přesně to italská značka udělala s modelem 2025 Urus SE, který se připojil k řadě Raging Bull jako výkonné plug-in-hybridní SUV.

Urus

Lamborghini Urus má „dvě srdce“

Lamborghini o modelu SE říká, že má „dvě srdce“, a to díky novému elektrickému pohonnému ústrojí, které se páruje se standardním spalovacím blokem. SE přidává k osmistupňové automatické převodovce elektromotor o výkonu 189 koní. Výkon dvakrát přeplňovaného osmiválce oproti standardnímu vozu mírně poklesl a činí 612 koní oproti 657 koním v nehybridním provedení.

Teprve čas ukáže, zda snížení způsobilo mechanické omezením převodovky, nebo zda se Lamborghini drží zpátky pro budoucí výkonnější variantu. My bychom vsadili na druhou možnost. V každém případě má SE kombinovaný výkon 789 koní a točivý moment 939 N.m a z nuly na 100 km/h zrychlí za 3,4 sekundy. To znamená, že SE je o 0,1 sekundy rychlejší než standardní Urus S, ačkoli na Urus Performante ztrácí stejným rozdílem.

SE ujede něco málo přes 50 km pouze v elektrickém režimu, a to díky baterii schované pod podlahou, jejíž kapacitu magazín Car and Driver odhaduje na 21,8 kWh. Maximální rychlost v elektrickém režimu dosahuje necelých 130 km/h, zatímco celková maximální rychlost vozu je 310 km/h.

Kromě elektrifikace uvidíme i další změny

Změny se nezastavily u elektrifikovaného pohonného ústrojí. Lamborghini provedlo mírné aktualizace i ve zbytku vozu. Přední část se vyznačuje drobnými úpravami na kapotě. Údajně přebírají vzhled nového sportovního vozu Revuelto, zatímco nákladový poklop na zádi Lamborghini přepracovalo po vzoru modelu Gallardo. Podle Lamba nový spoiler a přepracovaný difuzor zlepšují přítlak o 35 % oproti standardnímu Urusu S. Upravená aerodynamika pod vozem také zlepšuje chlazení brzdové soustavy.

Interiér

K dispozici jsou nová 23palcová kola a více než 100 variant laku, přičemž Lambo přidá další dvě pro rok 2025: Arancio Egon (oranžová) a Bianco Sapphirus (bílá). Interiér Urusu se také dočkal přepracování, zejména větší 12,3 palcové obrazovky umístěné uprostřed palubní desky, která je vybavena nejnovějším digitálním rozhraním Lamborghini. Očekáváme, že cena modelu SE bude po uvedení na trh podobná jako u modelu Performante a bude pravděpodobně začínat na částce okolo 275 000 USD (6,5 milionu Kč).