Srovnání modelů: Civic vs. Elantra vs. Jetta

Segment cenově dostupných sportovních sedanů není pro každého, ale rozhodně je pro nás. Podívejte se na srovnání modelů roku 2022 Honda Civic Si vs. Hyundai Elantra N vs. Volkswagen Jetta GLI.

Před desetiletími vypadala jídla úplně jinak. Lidé se ládovali něčím, čemu se říkalo mleté hovězí na smetaně, a pak bez okolků smíchali tuňáka z konzervy s želé a vytvořili tuňákovou formu. Ve své době byla tato jídla považována za kreativní, dnes by se připravovala jen proto, aby se otestovaly dávicí reflexy. Doba změnila i naše silnice a automobily byly vždy vystaveny stejnému druhu odvážného experimentování a módy (což vysvětluje vzestup a pád modelů AMC Pacer a Chrysler PT Cruiser).

Vychvalovat přednosti nažhavených ekonomických vozů vybavených manuálními převodovkami může nefanouškům připadat jako snaha vyhecovat někoho, aby ochutnal mleté hovězí. Ať se snažíme sebevíc, mnoho lidí o řízení těchto vozů nikdy ani neuvažuje. My však chceme zkusit srovnání jednotlivých modelů.

Srovnání těchto modelů stojí za to
Srovnání těchto modelů stojí za to

Kompaktní sportovní sedany působí velmi zábavně. Vyzkoušejte šestistupňovou manuální převodovku – zamilujete si ji. Budete moci zatáčet ostřeji než kdykoli předtím. „Ehm, ne, díky,“ budou dementovat a zdvořile ustupovat. Jistě, je to jejich škoda, ale pokaždé, když selžeme, opustí dealerství další nudný crossover vybavený převodovkou CVT.

Tři sportovní sedany, které chceme porovnat, jsou pro odvážné. Honda Civic Si, Hyundai Elantra N a Volkswagen Jetta GLI jsou pikantní verze jinak dokonale rozumných dopravních prostředků. Každý z nich je plný chutí a zábavy, které by pro některé kupující mohly být příliš. Každý ze srovnávaných modelů se řídí trochu jiným receptem. Mají však stejné klíčové ingredience: přeplňovaný čtyřválcový motor, pohon předních kol, čtyři dveře, tři pedály a šest rychlostních stupňů.

Máte favorita?
Máte favorita?

Jak vypadalo srovnání jednotlivých modelů?

Pouhé vědomí, že existují, je lakmusovým papírkem nadšení pro auta. Vypsat šek na jeden z nich znamená pochopit, že za přibližně 650 000 korun můžete vlastnit vůz, který se ovládá a funguje na úrovni daleko přesahující běžnou pracovní normu. Abychom našli svého favorita, vydali jsme se na silnice protínající kalifornské pohoří San Gabriel, kde jsme projížděli zatáčky, pracovali s řadicí pákou a obecně si vychutnávali věci, které tato auta umí dobře, a zároveň si uvědomovali, že z takhle tvrdé jízdy by se většině lidí udělalo špatně. Nakonec jsme našli to, které jsme si objednali.

Který ze srovnávaných modelů je nejlepší?
Který ze srovnávaných modelů je nejlepší?

3. místo: Volkswagen Jetta GLI

Nejvyšší hodnoty: Motor ochotný a spokojený, jistá ovladatelnost, civilizovaná jízda.
Nízké: Pneumatiky pro celoroční provoz, řazení s dlouhým chodem, sedadla nemají boční oporu.
Verdikt: Někdo vyměnil sportovní charakter za kultivovanost.

Jetta GLI, předchůdce segmentu, vítěz soutěže 10Best 2020 a 2021 a vítěz posledního srovnávacího testu tohoto segmentu, je stále tím, čím byl od roku 1983: GTI s kufrem. Do roku 2022 vstupuje osvěžený model GLI s novými nárazníky a přepracovanou mřížkou chladiče, ale další změny jsou méně pikantní. GLI se nyní dodává pouze v nabité výbavě Autobahn, u níž se základní cena zvýšila z 600 000 korun na 680 000 korun, a z nabídky zmizely letní výkonné pneumatiky. O důležitosti pneumatik a o tom, že situaci napraví telefonát do Tire Rack, vám asi nemusíme říkat, ale přesto to uděláme. Špatné pneumatiky mohou zkazit náladu rychleji než servírování holandské omáčky se šunkou a banány na rande.

Ikdyž Jetta prohrála, interiér má nejlepší
Ikdyž Jetta prohrála, interiér má nejlepší

Pneumatiky ovlivňují každou část zážitku a snižují objektivní výkonnostní čísla modelu GLI. V porovnání s modelem GLI z roku 2020 obutým do letních tenisek klesá přilnavost na smykové ploše z 0,91 g na 0,86 a k zastavení z rychlosti 110 km/h je třeba o 4 metry více a k zastavení z rychlosti 140 km/h o 10 metrů více. Navzdory relativně nízké přilnavosti si GLI zachovává jistý pocit kontroly a v případě potřeby předvede na silnici v kaňonu skvělou jízdu. Je to lekce plná pískání, ale nalezení a využití veškeré přilnavosti je dostupné a snadné.

V porovnání s ostatními srovnávanými modely

Vedle ostatních dvou se GLI chová jako větší vůz. Možná za to může obří (a těžké) střešní okno, které je nyní součástí standardní výbavy, nebo o něco měkčí naladění odpružení. Výhodou je tišší a lepší jízda a pohodlná zadní sedadla, která jsou prostornější, než by odpovídalo jejich rozměrům. GLI, luxusní vůz skupiny, je vybaven vyhřívanými a větranými elektricky ovládanými předními sedadly, koženým čalouněním, dvouzónovou klimatizací, adaptivním tempomatem a úderným audiosystémem Beats. Kvalita interiéru je stále kamenem úrazu, ale na rozdíl od nového GTI má GLI ovladač hlasitosti a zachovává si vynikající volant starého GTI.

Svezete se?
Svezete se?

Technické specifikace

Úžasný přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,0 litru od Volkswagenu je verze o výkonu 228 koní z loňského modelu GTI. Je ochotný a má volné otáčky. Nárůst se dostaví rychle, a pokud nemáte nastavení zvuku motoru v nedospělých režimech, zůstávají machinace čtyřválce na dosah ruky. Když po jízdě s Civicem usednete do Jetty, může se vám zdát, že VW řadí dlouze a nesouvisle; jeden řidič je přirovnal k něčemu, co byste čekali v autobusu Setra. Přesto nám žádné řazení nechybělo a převodovka bez zádrhelů zvládne rychlé řazení.

Kromě letních gum jsou dalším kouskem GTI, který v GLI chybí, sedadla hatchbacku. Křesla v GLI pocházejí z modelu Jetta SEL Premium a chybí jim boční polstrování, které najdete v Hondě a Hyundai. Jen málo věcí vypovídá o tom, jak vážně bere vůz svůj výkon, více než jeho pneumatiky a sedadla.

Co na to model Honda?
Co na to model Honda?

2. místo mezi srovnávanými modely Honda Civis Si

Nejvyšší hodnoty: Řízení a ovladatelnost jako u sportovního vozu, nikdy nemusíte brzdit do zatáček, radost z řazení.
Nízké: Motor by potřeboval větší zátah, brzdy měknou, pokud se s nimi hodně pracuje.
Verdikt: Honda se trefila do hodnotové a jízdní části, ale sladká převodovka nedokáže vynahradit nevýrazný motor.

Když vidíte nový Civic Si na silnici, prozradí vám to o řidiči hodně. Zaprvé, umí řídit s manuální převodovkou – každý nový Si má převodovku typu „udělej si sám“. Začnete-li před prodejcem Hondy mluvit o automatu, odkáže vás na Civic Sport s nižším výkonem a bez pevného odpružení Si. Vaše ztráta. Letní pneumatiky – chcete letní pneumatiky – zvyšují základní cenu Civicu Si na 640 000 korun. Náš testovací vůz dorazil oděný v barvě Blazing Orange Pearl, která září jako aspik naplněný mrkví.

Technické speficikace

Nový Civic, který loni přepracovali, je solidní malý, netřese se jako želatina. V tomto voze však výkon oproti minulé verzi Si poklesl o pět koní. Přeplňovaný 1,5litrový motor o výkonu 200 koní je nejméně výkonný v této skupině a na stovku se dostane za nejpomalejších 6,7 sekundy v testu. Míchání šestistupňové manuální převodovky je však potěšením, přestože je řadicí páka o pár centimetrů dál vpředu, než byste čekali. Motor je plynulý a ve vysokých otáčkách sice zavrčí, ale drží se v otáčkách a postrádá průrazný charakter a živost čtyřválců v Hyundai a VW. Působí v podstatě jako to, čím je: běžný motor Civicu s 20 koňmi navíc. V našem srovnání modelů se umístil na 2. místě.

Honda nahrazuje nedostatek motorového prostoru bezpečným, živým a hravým podvozkem, který je radostí až do limitu 0,97 g. Tvrdá jízda je zcela přijatelným kompromisem za vzrušující jízdní vlastnosti. Obratné a lehké Si se vejde pod 3 000 kg. Civic je sice o desetinu palce širší než Jetta, ale díky pevné kontrole náklonu a přirozeným změnám směru jízdy bez námahy se zdá být o metr užší. Řízení by mohlo být informativnější, ale pokud je vaším cílem udržovat rychlost a nikdy nebrzdit do zatáček, je Si skvělým přítelem. Brzděte prudce a často, jak jsme to dělali při našem testování, a horko spustí výstražnou kontrolku brzd a promočený pedál.

Sedačky působí lepším dojmem
Sedačky působí lepším dojmem

Interiér srovnávaného modelu Honda

Chvíli se věnujte chlazení brzd a všimněte si bezstarostné přístrojové desky s přehlednými digitálními ukazateli, které imitují analogové ciferníky. Velký dotykový displej vystupující z palubní desky reaguje rychle. Honda promyšleně zařadila knoflík pro ovládání hlasitosti, takže život je fajn. Přední sedadla mají vynikající boční oporu, i když jeden z našich testerů si již po hodině jízdy stěžoval na bolest hýždí. Prostor na zadních sedadlech se zdál být o něco těsnější než na ostatních dvou, ale pro dva dospělé je vzadu dostatečně pohodlný.

Pokud vás zajímá především hodnota a jízdní vlastnosti, je Civic Si skvělou volbou. Pokud hledáte trochu více palebné síly, vyplatí se utratit za ostatní dva sedany. Pojďme pokračovat ve srovnání modelů.

Co na to Hyundai?
Co na to Hyundai?

Mezi našimi srovnávanými modely na 1. místě Hyundai Elantra N

Nejvyšší hodnoty: Nejlepší zrychlení a ovladatelnost ve své třídě, nejzábavnější řízení, pevná sedadla.
Nízké hodnoty: Nekonečné možnosti nastavení, občasná tvrdost jízdy.
Verdikt: Písmeno N povyšuje Elantru na seznam sportovních sedanů A.

Název Elantra N může některým kupujícím znít jako celozrný chléb, ale pro nás popisuje chutnou směs, která spojuje praktičnost sedanu s pobuřujícími a radostnými chutěmi lehce bláznivého a hluboce úžasného Velosteru N od Hyundai. Novinka pro rok 2022, Elantra N, je nejnovějším vozem sportovní podznačky N korejské automobilky. Dodává se s šestistupňovou manuální převodovkou nebo osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Ceny začínají na 740 000 korunách za verzi s manuální převodovkou, ke které jsme přidali modrý lak Performance Blue. Automat je za příplatek, ale svižnou šestistupňovou převodovku považujte za povinnou výbavu.

Interiér trochu slabší oproti ostatním srovnávaným modelům
Interiér trochu slabší oproti ostatním srovnávaným modelům

Technické specifikace

Jízda s vozem Hyundai zažene všechny myšlenky na to, že „sportovní sedan Elantra“ je oxymóron. Od okamžiku, kdy nastartujete motor, působí živě, dychtivě a sebevědomě. Přeplňovaný čtyřválec s výkonem 276 koní brilantně přenáší sílu přes přední kola, takže Hyundai zrychlí na stovku za 5,1 sekundy. Pevné (někdy až příliš pevné) odpružení a elektronicky řízený diferenciál s omezenou svorností maximálně využívají standardní pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S ve specifikaci Hyundai. Pohled na bodové hodnocení odhaluje, že Hyundai téměř proběhl tabulkou v objektivních i subjektivních výkonnostních výsledcích, což dokazuje, že nejde jen o vůz s čísly. Nahněte ho do několika zatáček a ve třetí už pohodlně využijete všech 0,99 g přilnavosti. Každá součástka spolupracuje, abyste mohli jet rychleji.

Stejně jako v divizi M společnosti BMW, i inženýři N nabízejí řidiči závratnou škálu možností nastavení. Začněte hlasitostí motoru – k dispozici je pět nastavení systému Active Sound Design a tři režimy výfuku. Dokonce i v nejextrémnějším režimu TCR (pojmenovaném podle závodního vozu Hyundai TCR) zní dunění a cinkání autenticky, i když do kazoo troubí počítač. Praskání – praskání vycházející z výfuku je skutečné, ale výfuk bychom nechali v nejkrotším režimu. Ty hlasitější mají veškerou jemnost dítěte s bubínkem.

Kromě tří nastavení odpružení jsou k dispozici také tři nastavení pro řízení, odezvu motoru, přizpůsobení otáček a kontrolu stability a dvě nastavení diferenciálu. A nezapomeňte na nastavitelné otáčky v režimu launch-control.

Až příliš složité?

Alespoň to nemůžete příliš pokazit. Změny v odezvě motoru a přizpůsobení otáček působí nepatrně. Postupem nahoru v nastaveních řízení se asistent řízení snižuje, aniž by to mělo vliv na stabilní zpětnou vazbu rychlého řízení, takže se jím projděte a najděte si svého favorita. Změna nastavení diferenciálu má větší vliv na řízení, protože agresivita diferenciálu více tahá za volant, když se auto více zakusuje do zatáček. A zatáčky žere plnými doušky. Myslíte si, že přední kola začnou klouzat? Přidejte plyn a diferenciál zapracuje na utažení stopy.

Všechnu tu zábavu doprovází prostorná kabina, pevně držící sedadla a cena jen o málo vyšší než u ostatních. Jedná se o přelomový vůz, díky kterému budou lidé brát značku N vážně. Má příchutě, které máme rádi, a zanechal v nás úsměv, při kterém jsme se culili.

Interiér převálcoval všechny předešlé modely
Interiér převálcoval všechny předešlé modely

Tak co, máte chuť vyzkoušet některý vůz z našeho srovnání modelů?

Zdroje: Car and Driver, Vapol