Dokonalý den berlínské umělecké a designové scény

Urban Nation je bezplatná galerie financovaná realitní společností Gewobag, jejímž cílem je podporovat kreativní výměnu mezi umělci a Berlíňany

Prožijte dokonalý den v německém hlavním městě s vitrážemi, pouličním uměním a kořeněnými koktejly.

Pro vzkvétající noční život a umění, které nutí k zamyšlení, existuje jen málo lepších měst než Berlín. Oko otevírající a kreativní, je to místo, kde můžete procházet současné výstavy, toulat se mezi kýčovitými butiky a párty až do večera, to vše během jediného dne. Zde je to, co byste si neměli nechat ujít.

10:00 Vitráže v Gedächtniskirche

Historie Berlína dostává konkrétní podobu v Gedächtniskirche (kostel císaře Viléma) na Kurfürstendammu. Původní stavba z 19. století byla rozbita spojeneckými bombami v roce 1943 a poté částečně přestavěna po druhé světové válce, přičemž uprostřed se zachoval vrak staré centrální věže. Modernistická architektura je přísná, nekompromisní věc – dokud nevstoupíte do kaple. Do jeho voštinových stěn jsou zasazeny stovky tabulí barevného skla, zářící éterickou modří. 

11:00: Výstava fotografií v galerii C/O Berlin

Silná, jemná káva, která vytváří dokonalý den, čeká jen 450 m od Gedächtniskirche v kavárně C/O Berlin. Bývalé kulturní centrum Amerika Haus s elegantním prostředím z 50. let 20. století je nyní známější jako jedna z nejlepších berlínských fotografických galerií – se záznamem společensky angažovaných a inteligentně kurátorských výstav a také jako umělecké knihkupectví, kterému nelze odolat. 

13:00: Oběd v Neni

Neopouštějte oblast, aniž byste nejprve vyjeli výtahem do této restaurace v 10. patře na Budapester Strasse, vedle zeleného parku Tiergarten. Rezervujete si jej předem a trvejte na stole na severní straně, abyste mohli v úžasu hledět na stromy v centru města a vychutnávat si korejský smažený kuřecí salát s arašídy a nakládaným granátovým jablkem a pikantní karamelizovaný lilek s opečeným sezamem a japonskou rýží (od 470 Kč).

14:00: Pouliční umění v muzeu Urban Nation

Tato bezplatná galerie současného umění se nachází jen pět minut na trase metra U2. A financuje jí jeden z největších berlínských městských bytových družstev Gewobag. Prostřednictvím řady stipendií a komunitních projektů Gewobag také podporuje nástěnné malby ve svých vlastních bytových domech. To znamená, že si můžete vychutnat živé obrazy v galerii a hned venku následovat pouliční umění v Bülowstrasse.

15:30: Nápoj u řeky na Holzmarktu

Vyšlo slunce? Pokud ano, další zastávkou je Holzmarkt, kousek od stanice Ostbahnhof. Toto centrum barů, podniků a restaurací je jedním z mála míst u řeky Sprévy, kde si můžete dát drink s vodou tekoucí u nohou – ta vytváří nejen dojem dokonalého dne. Přijďte za nečekanou kombinací vrb a lysek v centru města, zůstaňte na místě pro prohlížení. Rafiness und Tristesse přeměňuje plechovky od olivového oleje na nábytek, Die Backpfeife je pekárna, kde se podávají skořicové rolky, preclíky a kynuté sendviče, Blackfïsk je místo, kde byste měli uvažovat o suvenýru Berlínského tetování. 

vitráže; Dokonalý den berlínské umělecké a designové scény
Kaiser Wilhelm Memorial Church vítá hostující sbory z celého světa, aby zpívaly modlitby, stejně jako vítá klavírní, jazzové, varhanní a instrumentální soubory

16:30:  Nákupy v Neuköllnu

Chystáte se na večeři do uměleckého Neuköllnu, tak proč se nejprve nepodívat do jeho malých nezávislých obchodů a butiků? Bürknerstrasse jich má několik, například Kolla.Berlin. Spoluvlastní ji malíř Dennis Pahl a specializuje se na měkké svetry s volným výstřihem a oboustranné minišaty s kapucí. Nedaleká Scusi Vintage prodává výběr retro italského oblečení a Yes Studio má kýčovité svíčky a stylové sklo.

19:30: Večeře v Jaja Wein

Weserstrasse se stal přátelským a nenápadným centrem nočního života Neuköllnu a stojí za to se tam podívat. Nejprve si ale udělejte zajížďku k přívětivé a nenáročné Jaja Wein poblíž. Šéfkuchař a bývalý umělec Hannes Broecker zde podává krátké menu se zeleninovými pokrmy z místních surovin. Textury a techniky jsou na místě v pokrmech, jako jsou celerové tortellini s černými trumpetami a mastnou žloutkovou omáčkou. Případně vyzkoušejte Café Botanico na nedaleké Richardstrasse, německo-italském oblíbeném místě, které pěstuje vlastní produkty pro své neodolatelně čerstvé těstoviny. 

22:00: Nápoje u Paola Pinkela

Neodolatelný seznam přírodních vín Jaja Wein s vysokou pravděpodobností protáhne vaši večeři později do noci, než jste původně zamýšleli, ale pokud máte energii a máte chuť jít dál, Paolo Pinkel je vaše nejlepší a dokonalá volba, pouhých 150 metrů odtud. Rozprostírající se podél obou ulic Weichselstrasse a Karl-Marx-Strasse, je to nenáročné, náladově osvětlené a dobře vychované centrum nočního života se třemi kuchyněmi, rušným koktejlovým barem a malým tanečním parketem, který je o víkendech otevřený až do 5:00. Pravděpodobně tam budete tančit po pikantním thajském koktejlu nebo dvou.