BYD Seal: recenze

Čínský bateriový gigant BYD v rámci své mise překonat sílu zavedených značek v Evropě posiluje svou přítomnost na zdejším trhu pravděpodobně svým dosud nejdůležitějším elektromobilem: BYD Seal.

Model Atto 3 společnost BYD navrhla tak, aby se vyrovnal vozům jako Volkswagen ID 3. Nicméně tento sedan má ambici konkurovat vozům Tesla Model 3, Hyundai Ioniq 6 a BMW i4.

BYD je obrovská společnost, která zaměstnává přibližně 600 000 lidí na šesti kontinentech. Vyrábí nejen automobily, ale také baterie, solární panely, vlaky a autobusy. Zhruba každý pátý mobilní telefon na světě má baterii BYD. A téměř vše si vyrábí sama, včetně své bezkobaltové lithium-železo-fosfátové baterie Blade.

Seal, který v sobě mísí náznaky Porsche Taycan a Genesis GV60, je zatím zdaleka nejhezčí z vozů BYD zaměřených na Evropu, alespoň v těchto očích. Design se více než u hatchbacku BYD Dolphin přiklání k námořní tématice a má několik detailů ploutví a žaber, které jsou však dostatečně decentní.

byd seal review 2023 02 tracking rear
BYD Seal

BYD Seal uvidíme na konci roku 2023

Model Seal, který by se měl ve Velké Británii objevit do konce roku 2023, stojí na stejné platformě e-Platform 3.0 jako modely Atto 3 a Dolphin. Má však větší akumulátor o kapacitě 82,5 kWh a verze s jedním motorem má pohon zadních, nikoli předních kol. Má výkon 308 koní a na jedno nabití by měla ujet 566 km. Zatímco verze se dvěma motory a pohonem všech kol má velmi slušný výkon 523 koní. Podle testu WLTP ujede 516 km.

V roce 2024 se k řadě Seal přidá také model Comfort s pohonem zadních kol a kapacitou 61 kWh.

Jak už jsme od BYD zvyklí, interiér je atraktivnější než minimalistický a strožejší Model 3. Při prvním pohledu máme pocit, že na kvalitě nešetřili. Množství na dotek měkké umělé kůže a elegantní semišový efekt na dveřích a palubní desce vypadá téměř dokonale. Působí tradičněji než Tesla, ale nemá takovou noblesu jako i4.

Otočná 15,6 palcová dotyková obrazovka je v centru pozornosti. Ačkoli se může jednat o trik, displej infotainmentu je poměrně citlivý a snadno se používá. Nicméně stejně jako v Attu 3 není bez frustrace. Je zde příliš mnoho dílčích nabídek, takže je příliš obtížné najít některé funkce. Například vyhřívaná sedadla ukryli hluboko v podnabídce klimatizace a jejich nastavení za jízdy je nepohodlné.

byd seal review 2023 15 interior
BYD Seal – interiér

Ke středovému displeji přibyl velký digitální displej řidiče, který má ostřejší grafiku a větší možnosti přizpůsobení než v Attu 3 a Dolphinu.

V celé kabině je spousta odkládacích prostorů a kapes. Svažující se linie střechy znamená, že prostor pro hlavu vzadu je spíše dostatečný než velký. Vysokým lidem se bude hůře sedět a prostřední sedadlo je vhodné pouze pro děti.

Verdikt po rozsáhlejší jízdě

Seal jsme poprvé vyzkoušeli v dubnu na okruhu, takže jsme nemohli soudit kvalitu jízdy. Nyní, když jsme absolvovali rozsáhlejší jízdu po německých silnicích, je dobrou zprávou, že Seal s pohonem zadních kol jezdí pohodlně a díky o něco měkčímu pružení než Model 3 si udržuje dobrou úroveň pružnosti a izolace při jízdě na velkých nerovnostech.

Vzhledem k tomu, že model s pohonem všech kol je o 65 kg těžší, BYD vylepšil odpružení o frekvenčně selektivní tlumiče. Technologii, která je stále běžnější. Jedná se o pasivní tlumiče, které jsou však údajně tužší při průjezdu zatáčkou a měkčí při tlumení nerovností. Přesto se dvoumotorový Seal potýká s dlouhými vlnami a nikdy se pořádně neusadí.

Bez ohledu na konfiguraci jsou hluk větru a hluk od vozovky dobře potlačeny.

byd seal review 2023 25 static front
Seal

BYD označuje Seal za „vysoce výkonný sportovní sedan“ a surový výkon vás rozhodně nenechá na holičkách. Verze s výkonem 523 koní nezrychluje s takovou razancí jako Model 3 Performance nebo i4 M50, ale zrychlení pod 4,0 s na stovku je v jinak rozumném sedanu stále komické. Verze s výkonem 308 koní má také více než dostatečný zátah a její průběh výkonu je progresivnější, takže by to byla naše volba.

Má BYD Seal i nedostatky?

Seal se však necítí jako sportovní sedan, protože řízení má omezenou zpětnou vazbu. Ovládání karoserie je více než dobré. V zatáčkách se vůz naklání jen minimálně, ale nekonzistentně odvážené řízení je příliš nejisté a snižuje vaši důvěru. Ve sportovním jízdním režimu se řízení zatíží a je předvídatelnější, ale stále není tak komunikativní a poutavé jako u i4.

Jednou z dalších výtek je, že systém varování před překročením rychlostního limitu, který je v Sealu nařízený, nejenže bzučí, ale hlasem vás napomíná za překročení rychlostního limitu, o kterém si myslí – často nesprávně – že je povolený. Naštěstí jej můžete vypnout, ale vyžaduje to další procházení těchto dílčích nabídek.

Může být Seal modelem, který posune nákupní záměry Britů směrem na východ? Přesvědčit majitele vozů Tesla a BMW, aby přešli na jiný model, bude těžké. Stejně jako posílit pověst značky ve Velké Británii.

Společnost BYD zatím nepotvrdila ceny obou vozů ve Velké Británii, ale očekáváme, že vůz s jedním motorem bude stát přibližně 45 000 liber (1,2 milionu Kč) a vůz se dvěma motory přibližně 50 000 liber (1,4 milionu Kč), čímž se dostane pod úroveň většiny konkurentů.

Zdroj: autocar, TowPoint