Bezvízový vstup do Číny má podpořit její cestovní ruch

Čína brzy umožní bezvízový vstup občanům pěti evropských zemí a Malajsie. Asijská země to oznámila v pátek

Čína brzy umožní bezvízový vstup občanům pěti evropských zemí a Malajsie. Asijská země to oznámila v pátek. Snaží se povzbudit více lidí k návštěvě za účelem podnikání a turistiky.

O které země se jedná?

Od 1. prosince mohou občané Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie vstupovat do Číny až na 15 dní bez víz. Zkušební program by měl platit během příštího roku.

Cílem je „usnadnit kvalitní rozvoj výměn čínského a zahraničního personálu a otevření se vnějšímu světu na vysoké úrovni“, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning na každodenním brífinku.

Zahraniční cesty do Číny se zatím obnovují

Přísná pandemická opatření Číny, která zahrnovala povinnou karanténu pro všechny příchozí, odradila mnoho lidí od návštěvy na téměř tři roky. Omezení byla počátkem letošního roku zrušena, ale mezinárodní cestování se dosud nevrátilo na úroveň před pandemií.

Čína dříve umožňovala vstup bez víz občanům Bruneje, Japonska a Singapuru, ale po vypuknutí epidemie COVID-19 tuto možnost pozastavila. V červenci obnovila bezvízový vstup pro Brunej a Singapur, ale pro Japonsko tak neučinila.

Počet turistů se zájmem o cestování do Číny stále roste

Podle imigračních statistik zaznamenala Čína v prvních šesti měsících roku 8,4 milionu vstupů a výstupů cizinců. Pro srovnání, za celý rok 2019, poslední rok před pandemií, se jednalo o neuvěřitelných 977 milionů.

Vláda usiluje o zahraniční investice, které by pomohly oživit zpomalující ekonomiku, a někteří podnikatelé přijíždějí na veletrhy a setkání, včetně Elona Muska z Tesly a Tima Cooka z Applu. Zahraniční turisté jsou ve srovnání s obdobím před pandemií stále vzácností.

Jak jinak Čína zjednodušuje Evropanům cestování?

V letošním roce došlo k nárůstu zájmu Evropanů o Čínu jako turistickou destinaci.

Údaje online cestovní agentury Trip.com ukazují, že celkový počet rezervací z Evropy do Číny vzrostl o 663 % oproti roku 2022 a téměř o 29 % oproti roku 2019.

Z údajů vyplývá, že Spojené království a Německo patřily celosvětově k deseti nejvýznamnějším zdrojům příjezdových cest do Číny. Mezi nejoblíbenější destinace patří Šen-čen a Šanghaj.

Kromě nových bezvízových režimů země dále podporuje příjezdový cestovní ruch propagací kulturních a historických zajímavostí. Čína rovněž zlepšuje infrastrukturu cestovního ruchu investicemi do technologií, cestovních průvodců a systémů elektronických plateb.

Zdroje: euronews, TowPoint