Solární dron Airbus havaroval

Zephyr 8, 25 metrů široký solární dron Airbus, který je celý pokrytý fotovoltaickými moduly, havaroval po 64 dnech

25 metrů široký solární dron Airbus, který je celý pokrytý fotovoltaickými moduly, havaroval po 64 dnech. Řízení dronu probíhalo po celou dobu dálkově přes satelitní vysílání.

Solární dron Airbus

Po 64 dnech nepřetržitého letu se 18. srpna v poušti v americkém státě Arizona zřítil satelitní dron na solární pohon. Tento dron vyvinula americká společnost Airbus Defense and Space. Incident si nevyžádal žádná zranění.

„Let prototypu letadla skončil, když Zephyr 8 UAS zaznamenal události, které vedly k jeho neočekávanému vypnutí,“ uvedlo velení americké armády v prohlášení.

Dron vzlétnul z testovacího místa Yuma Proving Ground (YPG) v Arizoně 15. června. Bezpilotní letoun vyletěl do výšky více než 18 km nad jih Spojených států, Mexický záliv a Jižní Ameriku, než se vrátil zpět na zemi do svého výchozího bodu. Data řízení letového provozu před havárií ukazovala, že dron letěl v neobvykle nízké výšce.

„Armáda a její partneři shromáždili neocenitelná data a rozšířili znalosti o vytrvalosti, účinnosti baterií a schopnostech udržet stanoviště letadla ve velkých výškách,“ řekl Michael Monteleone, ředitel vojenského programu dohlížejícího na let. „Tyto znalosti nám umožní pokračovat v prosazování požadavků na spolehlivé a modernizované stratosférické schopnosti našich vojáků.“

Dron, který je dálkově řízen satelitem, váží pouhých 75 kg. Má rozpětí křídel 25 metrů a celý jej pokrývají fotovoltaické moduly s vícenásobnými články. Systém umožnil letadlu uletět více než 55 000 km, tedy více než jednu cestu kolem celé Země.

Zephyr 8

Dronu Zephyr 8 se podařilo zdvojnásobit dosavadní rekord ve výdrži bezpilotního letounu, který činil necelých 26 dní. Během pár hodin by dokázala překonat rekord nejdelšího letu v historii, který drželi dva američtí letci, s 64 dny, 22 hodinami, 19 minutami a pěti sekundami na obloze.

Bezpilotní letadla přitahují zájem z vojenského a telekomunikačního sektoru. Mohou být použité pro pozorování s vysokým rozlišením, sledování a vysokorychlostní komunikační služby.

Zdroje: pv-magazine, Top Nosiče