ID.Code představuje pohledné autonomní SUV

Současné elektrické SUV značky Volkswagen, model ID.4, zaujímá kompetentní, ale rozumný přístup s rozumnou cenou a prostorným interiérem. Dále anonymním designem a bez okázalých technických vychytávek. Volkswagen však dnes na autosalonu v Pekingu sundává kryt z konceptu ID.Code a předznamenává jinou elektrickou budoucnost. Elegantní SUV je plné technologií a předznamenává nový designový jazyk, který se rozšíří do celé nabídky značky na čínském trhu.

ID.Code má elegantní profil s protažením střechy dozadu a jeho design je zjevně přizpůsoben čínským zákazníkům Volkswagenu. Obzvláště vyrýsované jsou přední podběhy kol, které přecházejí do ramenní linie, jež se setkává s jednoduchou obdélníkovou lištou zadních světel. Podobný vzhled má i osvětlení přední části, kde se dva rovnoběžníky svažují dovnitř a setkávají se s nápisem Volkswagen. Přičemž na vnějších částech světel se nachází něco, co VW popisuje jako „lidský, interaktivní prvek mrkajícího oka“. Má přední části dodávat přátelský charakter.

ID.Code

ID.Code má nejpokročilejší systémy senzorů, světel, kamer a obrazovek

Koncept crossoveru je samozřejmě poháněný elektromotory. Čerpají energii z lithium-iontové baterie a solárních panelů integrovaných do skleněné střechy. Volkswagen se také chlubí autonomním řízením úrovně 4 a tvrdí, že ID.Code vybavil „nejpokročilejšími systémy senzorů, světel, kamer a obrazovek současnosti“. Tento systém umožňuje řidiči plně se vzdát kontroly nad vozidlem. Řidič se může pohodlně usadit a odpočívat při čtení knihy, sledování filmu nebo, což je pravděpodobnější, při bezmyšlenkovitém projíždění TikToku. Když vůz převezme řízení, volant se stáhne a přední sedadla se mohou otočit o 180 stupňů. Sedadla se také mohou dostat do sklopené polohy pro spánek za jízdy.

Systém osvětlení ID.Code, který VW nazývá „Light Cloud s interaktivníma 3D očima“, promění koncept v „digitálního avatara“. Poskytuje informace řidiči i ostatním účastníkům silničního provozu. Karoserie pod světelnou lištou je částečně průhledná, a když majitel přistoupí k vozu, přehraje se vizuální a zvuková uvítací sekvence a zároveň se zobrazí předpověď počasí na následující dvě hodiny. V režimu autonomní jízdy světelné systémy údajně „komunikují s ostatními účastníky silničního provozu“, ačkoli žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.

Interiér neboli „obytný prostor“

Stejně jako u většiny nových konceptů elektromobilů je kabina popisována jako „mobilní obytný prostor“. Kabina je vyplněná ekologickými materiály bez použití zvířat. VW také uvádí, že zvukový systém, ambientní osvětlení a systém klimatizace mají poskytovat komfort na úrovni „soukromého letadla“. V bočních oknech najdou cestující poloprůhledné displeje, které zobrazují důležité informace, jako je například upozornění, že si mají vzít deštník, pokud se očekává déšť.

Volkswagen

Volkswagen také uvádí, že ID.Code je „prvním pohledem na zcela novou generaci SUV“, což naznačuje, že vozidlo podobné tomuto konceptu se může brzy dostat do výroby. Vzhledem k vyjádřenému zaměření na čínský trh však není jasné, jak moc se ID.Code promítne do budoucích elektromobilů určených pro USA.