Společnost Throwflame prodává robotického psa s plamenometem

Americká společnost Throwflame prodává plamenomety od roku 2015. Nyní montuje jeden ze svých modelů na záda chodícího robota. Je to opravdu dobrý nápad?

Existují stroje, které uživatele internetu fascinují již dlouhou dobu. Samostatně běžící dálkově ovládaní roboti, jako jsou ikonické modely od Boston Dynamics, jsou rozhodně jedním z nich. V tomto ohledu není divu, že se „Thermonator“ v současné době dostává do titulků na mnoha místech. Za tímto názvem produktu se skrývá chodící robot, který vizuálně připomíná psa – a který nese na zádech plamenomet.

Clevelandská společnost Throwflame si za čtyřnohé zařízení s hmotností těsně pod 17 kilogramů účtuje 220 tis. Kč. Oficiálně je určen pro civilní účely, jako je odstraňování sněhu a ledu nebo tlumení lesních požárů pomocí zpětné palby. Výrobci zřejmě přemýšlejí o tom, zda lze zařízení využít i k jiným účelům. Do propagačního videa umístili citát, kterým americký jaderný vědec Robert Oppenheimer vyjádřil své znepokojení nad ničivou silou atomové bomby.

Podle reklamních obrázků je použitým robotem model Go2, který čínský výrobce Unitree prodává i jednotlivě, a to za cenu vyšší než 35 tis. Kč za základní model. Podle Unitree může Go2 zaujmout různé pozice, stejně jako skákat a chodit pouze na dvou nohách. S navigací mu pomáhá mimo jiné detekční senzor s názvem 4D LiDAR L1.

Společnost Throwflame prodává robotického psa s plamenometem
„Thermonator“ od společnosti Throwflame: 220 tis. Kč, bez nákladů na dopravu

Plameny dosahují až téměř devíti metrů

Paprsek plamenů upravené verze prý zasáhne cíle až na vzdálenost devíti metrů, se zaměřováním pomáhá laserový zaměřovač. Obrazy kamery zaznamenané přední kamerou robota lze zobrazit na obrazovce smartphonu. Plamenomet „Thermonator“ lze naplnit benzínem nebo napalmem.

O robotovi se nyní diskutuje mimo jiné na Redditu a YouTube, kde jeho oznámení vedlo ke zhruba 70 000 zhlédnutí videí během čtyř dnů. V komentářích pod videem můžete najít vtipy jako „Teď víme, co stále způsobuje kalifornské požáry“ a „Perfektní dárek ke Dni otců“. Mezitím se na Redditu spekuluje o tom, jak by si „Thermonator“ vedl v soubojích s roboty z televizní show „BattleBots“. V této show  však lze pro plameny použít pouze propan, butan nebo směs obou.