Mini Aceman debutuje na pekingském autosalonu

Tohle je zcela nový Mini Aceman a je to plně elektrický crossover značky Mini. Rozděluje velikostní rozdíl mezi správně miniaturním Mini Cooperem a velkým Mini Countrymanem. A dále vyplňuje prostor, který dříve zaujímal již ukončený Clubman, ale činí tak bez možnosti benzinového pohonu a roztomilých stodolových dveří vzadu.

Než však předejdeme, Mini upřesnilo, že Aceman zatím není potvrzen pro prodej v USA a samotná globální premiéra proběhla právě na autosalonu v Pekingu. Prozatím je tedy tento malý elektromobil rozhodně určený pro mezinárodní trhy. Nicméně počkáme si, zda Mini uzná za vhodné jej uvést i do USA.

Mini Aceman

Na trhu uvidíme dvě verze: Mini Aceman E a SE

Na trh se zpočátku dostanou dvě verze, Mini Aceman E a Mini Aceman SE. Základní verze E má jeden elektromotor o výkonu 184 koní a točivém momentu 286 N.m, což stačí na zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Dále má 42,5 kilowatthodinovou baterii, která podle Mini zajišťuje dojezd 307 km v optimistickém testovacím cyklu WLTP. Rychlé nabíjení dosahuje u tohoto modelu maximálního výkonu 75 kW. Aceman SE mezitím dostal výkonnější elektromotor s výkonem 218 koní a točivým momentem 325 N.m, který zkracuje čas z nuly na sto na 7,1 sekundy. Model SE má také větší akumulátor s kapacitou 54,2 kWh, což zvyšuje dojezd na 405 km v cyklu WLTP. Nabíjí se také lépe než model E, a to maximálním výkonem 95 kW. Všimněte si, že obě verze by v testu EPA, který je realističtějším měřítkem reálného provozu než test WLTP, ujely mnohem méně.

Mini Aceman je o 355 mm kratší a o 76 mm užší než velký Countryman, takže bude určitě zábavnějším a levnějším elektromobilem. O jeho podvozku toho nyní mnoho nevíme. Nicméně Mini tvrdí, že jeho odpružení, řízení, pohonné ústrojí a brzdové systémy vyladili s ohledem na zábavnou jízdu. Jeho vnější vzhled není replikou, ale úzce navazuje na designový směr navržený konceptem Aceman již v roce 2022. Mnoho prvků, které jsme viděli u nového Cooperu a Countrymanu, se uplatňuje i zde, například přizpůsobitelné světelné vzory, ploché povrchy a celkový minimalismus stylu. K dispozici budou kola o velikosti 17-19 palců a čtyři různé výbavy s různými styly. Jednou z těchto čtyř bude výbava JCW, která však nemá být výkonným modelem, místo toho se drží sportovních vzhledových doplňků, jako je střecha v barvě Chili Red a pruhy na kapotě spolu s vysoce lesklými černými akcenty po celém exteriéru.

Interiér

Také design interiéru Mini Aceman odráží ostatní produkty Mini z poslední doby. Střídmý design klade veškerý důraz na centrální (kulatý) dotykový displej infotainmentu. OLED s novým zajímavým softwarem Mini Operating System 9. Jak zážitek na obrazovce, tak způsob řízení vozu a různé světelné prvky ve voze se řídí podle toho, v jakém „zážitkovém režimu“ se nacházíte. Tlačítek a přepínačů je uvnitř Acemanu použito velmi málo, ale ty, které existují, jsou seskupeny v „přepínací liště“ pod obrazovkou. I bez rušně vypadající středové konzoly nebo přístrojové desky je interiér Acemanu plný osobitosti. Od divokého použití materiálů až po neokoukané vzory a barvy, které jsou vidět prakticky všude, kam se podíváte.

Aceman

Jak jsme již zmínili, dostupnost modelu Mini Aceman u nás bude teprve upřesněna. To samé platí i pro jeho cenu, protože Mini zatím neuvedlo žádné číslo. Pokud by jej Mini skutečně přivezlo do USA, očekávali bychom, že bude začínat o pořádný kus níže než Countryman SE 2025, jehož cena začíná na 46 195 dolarech (1 milion Kč).