Vývoj inflace u Ferrari

Výdajový limit se letos stanovil na 140 milionů eur (to se rovná 3 450 335 000 Kč), ale exploze inflace riskuje, že výrazně naruší kupní sílu špičkových týmů. ISTAT v Itálii zaznamenal nárůst o 0,9 % na měsíční bázi a o 5,7 % na roční bázi. Ferrari, stejně jako ostatní špičkové týmy, žádá o revizi výdajů, aby se staly v souladu s vývojovými plány, které se naplánovaly a které by nyní šly hodně daleko.

Jsme teprve ve druhém závodě z 23 naplánovaných v kalendáři a už teď se jeví potřeba řešit velmi důležité problémy pro stabilitu šampionátu.

Sakhirovo jmenování potvrdilo, že monoposty mohou být blíže k sobě, aniž by utrpěly vážnou ztrátu přítlaku. I když to není tak jednoduché, jak by se mohlo na papíře zdát. Pokud se z technického hlediska zdají indikace pozitivní, existují další aspekty, například finanční, které vyvolávají určité obavy.

Mohammed ben Sulayem, prezident FIA a Stefano Domenicali, prezident Formule 1, F1 | Ferrari: O 8 milionů méně vývoje s inflací?
Mohammed ben Sulayem, prezident FIA a Stefano Domenicali, prezident Formule 1

Zdůraznění rozpočtového stropu

„Na této frontě se staví dvě otevřená témata. První je kontrola, protože pokud osoba, která má ověřovat, něco přehlédne, celý systém se zhroutí. Dnes nestačí kontrolovat pouze technickou frontu, ale je potřeba i přísná finanční kontrola. A proto se Mezinárodní federace připravuje na to, aby byla ve své roli garanta ještě robustnější, i co se týká vývoje.

„Druhý bod se týká některých proměnných, které se mají v době zahájení finanční regulace obtížně předvídat. Inflace jde nepředvídatelným směrem a náklady na dopravu v posledních týdnech také rostly těžko předvídatelným způsobem. Musí diskutovat o nalezení správných řešení. Přičemž se vždy má jevit v centru pozornosti zásada, že každému se má zaručit stejná dostupnost.

Tento problém hluboce pociťují zejména špičkové týmy, které plánovaly vývoj jednomístných vozů podle očekávané ekonomické dostupnosti 140 milionů eur (to se rovná 3 450 335 000 Kč).

Inflace jde cvalem: podle ISTAT došlo v únoru v Itálii k nárůstu o 0,9 % měsíčně a o 5,7 % ročně (ze + 4,8 % v předchozím měsíci). Což se nestalo od listopadu 1995.

Charles Leclerc a Mattia Binotto slaví vítězství v Bahrajnu, F1 | Ferrari: O 8 milionů méně vývoje s inflací?
Charles Leclerc a Mattia Binotto slaví vítězství v Bahrajnu

Obavy šéfa týmu Ferrari

„Inflace nás všechny tíží a omezuje možnosti rozvoje a vývoje. Musíme uvažovat mezi všemi týmy, FIA a F1. To abychom upravili limit Budget Cap alespoň na hodnotu inflace, abychom umožnili trochu více prostoru a svobody pro rozvoj. Dokud se tak nestane, všichni jsou blokováni finančním nařízením. I my, stejně jako Ferrari, jsme si toho vědomi: musíme být schopni upravit hodnotu inflace, ale ne příliš.“

Je zřejmé, že se jev v různých ekonomikách šíří nehomogenním způsobem. A kromě snižování kupní síly týmů může také určovat rozdíly ve výdajích. Ty umožňují vytváření nerovností, které mohou mít dopad na výsledky na trati.

Tato otázka se jeví velmi choulostivá. Protože pokud se bohatší týmy pokusí jet na tomto velmi konkrétním argumentu, aby zvýšily rozpočtové stropy, menší týmy se mohou snažit zachovat status quo. Pokud se hodnota inflace certifikovaná ISTAT ve výši 5,7 % ročně považuje za platnou, hovoříme o dodatečné ekonomické dostupnosti ve výši téměř 8 milionů eur (to se rovná 197 206 000 Kč).

Mechanici Ferrari při práci v garáži,F1 | Ferrari: O 8 milionů méně vývoje s inflací?
Mechanici Ferrari při práci v garáži

Zdroj: motosport, Vapol