Smart #5: SUV střední velikosti se vzhledem terénního vozu

Nový koncept Smart s označením #5 se stává předzvěstí ještě většího modelu, který se objeví v letošním roce

Chytrá auta se stále zvětšují. Nezajímavě pojmenovaný Smart #1 měří 427 cm, zatímco #3 měří 444 cm. Tento nový koncept Smart s označením #5 se stává předzvěstí ještě většího modelu, který se objeví v letošním roce. Společnost neuvádí přesné rozměry, ale označuje koncept za SUV střední velikosti.

Specifikace „středního SUV“ od Smartu

Skříňové SUV vypadá jako futuristická verze Mercedesu GLB s terénními rysy – zvednuté zavěšení a terénní pneumatiky. Smart mu také dopřál mohutné smykové desky a dokonce i nástavce na končetiny, které jsme zvyklí vídat u Jeepů Wrangler a Fordů Bronco.

Skříňové SUV vypadá jako futuristická verze Mercedesu GLB s terénními rysy - zvednuté zavěšení a terénní pneumatiky
Automobilka Smart označuje koncept #5 jako SUV střední velikosti

Nechybí ani obvyklé plastové obklady karoserie kolem podběhů kol spolu s mohutným střešním nosičem a světelnou lištou LED. Dobrodružnou tematiku konceptu podtrhuje zabudovaný naviják a sklopný zadní schůdek pro přístup na střechu.

Pohon všech kol a dojezd elektromobilu

Automobilka vůz označuje jako „nejvšestrannější Smart všech dob“ a je vybavený pohonem všech kol díky dvojici elektromotorů. Že je koncept #5 obrovský, poznáte podle masivní baterie s kapacitou přes 100 kilowatthodin.

Tento nadupaný elektromobil těží z 800voltové technologie rychlého nabíjení, protože k doplnění baterie z 10 na 80 % stačí pouhých 15 minut. Plně nabitý ujede na jedno nabití více než 550 km podle cyklu WLTP.

Jak to vypadá uvnitř vozu #5?

Interiér nabízí trojitý displej na palubní desce. Kombinuje menší digitální přístrojový panel s centrálním infotainmentem a další obrazovkou pouze pro spolujezdce. Mezi displejem řidiče a dotykovou obrazovkou se nachází několik dotykových tlačítek pro zkratky. Většina funkcí se však dá ovládat přes dva větší panely OLED.

Interiér nabízí trojitý displej na palubní desce
Vepředu na vás čekají tři obrazovky

Chytré vozy už rozhodně nejsou, co bývaly, protože koncept #5 má poměrně dost vychytávek. Dostal sedadlo spolujezdce s nulovou gravitací, masážními a ventilačními funkcemi a opěrkou nohou. Nechybí ani odnímatelný reproduktor ve středové konzole, virtuální asistent na bázi umělé inteligence a ambientní osvětlení v zadní části všech čtyř opěrek hlavy.

Auto China 2024 v Pekingu

SUV střední třídy se účastní veletrhu Auto China 2024 v Pekingu, kde výstava začíná 25. dubna. Smart představí následný sériový model ve druhé polovině roku.

Smart a Geely

Připomeňme, že Smart není od roku 2019 stoprocentní dceřinou společností Mercedesu. Jedná se o společný podnik německé luxusní značky a společnosti Geely v poměru 50:50. Modely #1 a #3, které jsme zmínili dříve, se vyrábějí v Číně. Ineos Automotive vyrábí pickup a SUV Grenadier v bývalém závodě Smartu ve francouzském Hambachu.

Smart není jedinou společností, která se odchýlila od tradičního vzorce výroby malých vozů, protože také Mini od BMW přichází s výrazně většími vozy. Například nejnovější Countryman měří na délku 443 cm, tedy přibližně stejně jako Smart #3. Oba mají shodnou šířku, a to 184 cm. Připravovaný Smart #5 má být ještě větší.

Zdroje: motor1, Vapol