Sonda NASA Osiris-Rex se vrací po sedmi letech

Sonda NASA Osiris-Rex ukončuje svou misi více než sedm let po startu z mysu Canaveral na Floridě. Přiveze s sebou kousek asteroidu Bennu

Sonda NASA Osiris-Rex ukončuje svou misi více než sedm let po startu z mysu Canaveral na Floridě. Kapesní kousek velkého asteroidu jménem Bennu je nyní na cestě zpět na Zemi.

Návrat na Zemi

V roce 2020 provedla sonda NASA Osiris-Rex o velikosti dodávky manévr „touch-and-go“ – něco jako náraz do hrudi ve vesmíru – a ukořistila několik uncí materiálu z vesmírné skály, která je ve skutečnosti hromadou trosek držených pohromadě vlastní gravitací. Osiris-Rex se v okolí Bennu zdržel až do roku 2021, kdy se vydal na dvouletou cestu zpět k Zemi.

Dlouhý let skončí 24. září, kdy sonda odhodí pouzdro se vzorkem
Sonda NASA Osiris-Rex opustila mys Canaveral před více než sedmi lety

Dlouhý let skončí 24. září, kdy sonda odhodí pouzdro se vzorkem. Kapsle poté absolvuje přehřátou cestu atmosférou a poté přistane na padáku na měkkém přistání na testovací a výcvikové základně americké armády Utah Test and Training Range poblíž Dugway v Utahu.

Cesta pouzdra s vesmírným vzorkem

Řídící mise se na návrat pouzdra připravují již několik měsíců. Dne 10. září NASA oznámila, že kosmická loď krátce zažehla své trysky, aby se nasměrovala k Zemi. Díky této drobné úpravě je Osiris-Rex na cestě k vypuštění pouzdra na trajektorii, po které vstoupí do naší atmosféry u pobřeží Kalifornie v 7:42 SEČ při doručení. Přibližně o 13 minut později přistane jihozápadně od Salt Lake City někde v předem určené oblasti.

Kapsle bude prskat, když se bude řítit oblohou chráněná tepelným štítem. Bude sledována pomocí termovizního zařízení a záchranné týmy budou vyslány vrtulníkem, aby ji co nejrychleji zachytily a vyhnuly se tak možné kontaminaci ze zemského prostředí.

Osiris-Rex je první takovou misí vedenou NASA. Japonská kosmická agentura vyslala dvě sondy pojmenované Hayabusa a Hayabusa2, které mají za úkol odebrat a vrátit vzorky z asteroidů Itokawa a Ryugu.

Vzorek má po přistání 24. září dorazit do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, kde má být podrobený předběžné analýze. Poté má být 11. října představený na živě přenášené tiskové konferenci. Doufá se, že vzorek poskytne vědcům pohled na zrod sluneční soustavy, včetně Slunce a planet, před přibližně 4,5 miliardami let.

Hlavní sonda

Pokud jde o hlavní sondu, ta ještě není hotová. Poté, co vyšle svůj poklad na povrch, Osiris-Rex zažehne své motory, aby se sám vyhnul nárazu do atmosféry. Místo toho má pokračovat ke svému dalšímu cíli, asteroidu Apophis. V tu chvíli se překřtí na Osiris-Apex (Osiris-Apophis Explorer). Vozidlo není vybavené k odběru a návratu dalšího vzorku, ale může se pokusit asteroid odstřelit svými plynovými motory ve snaze uvolnit prach a další drobné kousky ke studiu.

Apophis je důležitým cílem, protože je považovaný za potenciálně nebezpečný asteroid. Přestože se vyloučila jakákoli možnost, že by se v příštím století srazil se Zemí, vyplatí se jej bedlivě sledovat i v následujících staletích.

Zdroje: cnet, TowPoint