Hollywoodské filmy posedlé Itálií

Cinque Terre poskytuje „autentičtější“ italský zážitek, říká filmový historik Nicola Bassano

Itálie se svými romantickými městy, evokující krajinou a jiskřivými moři je již dlouho oblíbeným místem pro obrazovky, od Ripley po White Lotus.

Řím, Benátky, Capri – seznam míst pro novou sérii Netflix – Ripley, zní jako recept na bucket-list výlet přes to nejlepší z Itálie. Patricia Highsmith se inspirovala k napsání Talentovaného pana Ripleyho, knihy, na níž se série zakládá, během dovolené na pobřeží Amalfi. A zdá se, že nová série inspiruje nespočet replik výletů po celé Itálii.

Filmová hollywoodská tématika

Itálie je samozřejmě dlouho hvězdou obrazovky. Díky své úchvatné krajině i městům uvězněným v čase. Ale i bohatým tradicím se perfektně hodí pro cokoli od hollywoodských trháků po dokumenty o jídle.

„Italská krajina byla vždy jedinečnou atrakcí pro mezinárodní filmaře,“ říká filmová historička Nicola Bassano. ,,Některá z těchto míst vstoupila do představ milionů diváků po celém světě.“

Na nejkrásnějších kouscích Itálie je však stěžejní to, že bývají plné dalších lidí. Ti jsou zejména přitahováni následovat kroky obsazení Bílého lotosu, Sophie Loren nebo samotného Toma Ripleyho.

A co víc, jak poznamenává Bassano, většina zahraničních filmů o Itálii „reprezentuje zemi zkresleně – něco mezi komickým a groteskním“. Přikládá to vlivu římské klasiky Federica Felliniho La Dolce Vita. Ta divákům – kteří si vždy neuvědomovali, že jde o satiru – poskytla přehnaný pohled na zemi.

Zde je návod, jak vidět nejslavnější kousky, aniž byste se stali pouhými komparsisty v davu. Takto lze získat autentičnost i v těch nejnavštěvovanějších místech.

Řím 

Od Roman Holiday až po La Grande Bellezza, italská metropole byla dlouho hitem stříbrného plátna. „Vždy to byl symbol krásy, tajemství a Dolce Vita v italském stylu,“ říká Bassano.

Pohled na vnitřek ruin Kolosea v Římě, Itálie.
Krása Říma se dobře zachycuje na stříbrném plátně

Gladiátoru to bylo všemocné centrum říše. Ve Zlodějích kol a dalších neorealistických filmech to byla zbídačená, poválečná skořápka města. Roman Holiday ji vycentroval jako turistickou destinaci a La Dolce Vita ji v hlavách upevnil jako smyslné hlavní město, kde jde všechno.

Po stopách hollywoodských filmů

Po stopách Hollywoodu se můžete vrátit v čase. V Gladiátoru se Colosseum dostalo do centra pozornosti, když Maximus Decimus Meridius v podání Russella Crowea vykonal svou poslední pomstu v krvavé bitvě.

Gladiátorský boj možná nebyl samozřejmostí od roku 404 n. l., kdy byl v Římské říši zrušen, ale i po 1 600 letech si stále můžete udělat představu o tom, co se dělo s podzemní prohlídkou Coloseea. Ta probíhá od roku 2021. Zatímco většina turistů zůstane nahoře, podzemní prohlídkou se ponoříte do útrob budovy, do průchodů, kudy chodili gladiátoři. A kolem výklenků, kde byla držena divoká zvířata a do výtahových šachet, jimiž se katapultovala zvířata nahoru do arény, aby s nimi gladiátoři bojovali na život a na smrt. A to před 70 000 diváků. Téměř 2 000 let od doby, kdy bylo Colosseum na svém vrcholu, je to stále úžasně niterný zážitek.

Španělské schody se objevily nejen v stěžejní scéně Roman Holiday, ve které si Audrey Hepburnová vychutnávala gelato s Gregorym Peckem, ale také v Talentovaném panu Ripleym – hollywoodské adaptaci Highsmithova románu z roku 1999. V té si zahráli Matt Damon, Jude Law a Gwyneth Paltrow.

Dnes jsou vždy plné turistů a – ano, dokonce i gelato – je přísně zakázáno. Místo toho se ponořte do té vintage nálady a posaďte se vedle v Babington’s Tea Rooms, kde se od roku 1893 podává čaj a koláče. Nebo si naplánujte nádherný výhled na schody z Keats-Shelley House, muzea bižuterie věnované vlivu Itálie.

Benátky

Zapomeňte na jeho pověst města lásky; od Andrewa Scotta klouzajícího po Grand Canal na vaporettu (vodním autobuse) v Ripley až po boj Donalda Sutherlanda na život a na smrt ve filmu Teď se nedívej, Benátky byly vždy nejlepším místem pro thrillery. Ačkoli je to jedna z nejznámějších městských scenérií na planetě, La Serenissima nejklidnější, tradiční přezdívka pro Benátky si vždy zachovala svůj tajemný nádech, její kanály se posouvaly s každou změnou světla a budovy mizely jako mlha.

Začněte v Palazzo Grimani, kde se natáčelo rozuzlení Don’t Look Now. Tehdy, v roce 1973, to byl opuštěný zámeček; dnes muzeum. A je to děsivé místo, s odlupujícími se 500 let starými freskami v sotva zařízených místnostech a nezarámovanými obrazy velmistrů usazenými na stojanech, jako by byly právě dokončeny.

Interiéry staré budovy v Benátkách. Strop je zlacený zlatem a na stropě jsou malby. Na podlahách je dlažba s mozaikovým vzorem.
Scuola Grande di San Rocco je známá jako Sixtinská kaple v Benátkách

Scuola Grande della Misericordia, která se dostala do centra pozornosti v thrilleru The Tourist od Angeliny Jolie a Johnnyho Deppa, není obvykle návštěvníkům otevřena. Místo toho se vydejte do Scuola Grande di San Rocco, vyzdobené od podlahy až ke stropu umělcem Tintorettem. Známé jako benátská Sixtinská kaple. Chcete-li filmové body navíc, vydejte se na Lido – dlouhý městský písečný ostrov s plážemi měkkými jako cukr. Dirk Bogarde zde ve Smrti v Benátkách vydechl naposledy. Dnes se filmový festival v Benátkách točí kolem luxusního hotelu Excelsior, kde si můžete dát drink s filmovou tématikou s výhledem na Jadran.

Cinque Terre

Pro Bassano má s viděním Itálie ve filmu jen jeden problém: zahraniční režiséři mají tendenci se na ni dívat tak nějak neúplně. „Neustálé zmínky o jídle, hlučné sousedské trhy plné gestikulujících lidí – americká vize Itálie má daleko k realitě,“ říká. Jsme uvězněni ve stejných starých stereotypech o Bel Paese (krásná země, přezdívka, kterou použil Dante v Božské komedii) jako místo, kde se ‚jí, modlí a miluje‘.“

Pro autentičtější zážitek, zamiřte do Cinque Terre – pěti slavných rybářských vesnic obklopených útesy obklopenými národním parkem v Ligurii. Hollywoodský Leonardo di Caprio proplouval kolem tohoto pobřeží ve Wolf of Wall Street. Pro Bassana je filmem, který nejlépe vystihuje tuto oblast, film Luca z roku 2021 od Disney Pixar. Režisér Enrico Casarosa je Ligurský a trávil zde dětská léta.

V roce 2024 se znovu otevřela Via dell’Amore, nejslavnější z mnoha stezek Cinque Terre. Uzavřený od sesuvu půdy v roce 2012, vinoucí se kolem útesu a spojuje vesnice Riomaggiore a Manarola s dokonalým obrazem. Přístup – plánovaný od července – bude pouze formou prohlídky s průvodcem. Ta návštěvníkům poskytne informace o historii Cinque Terre a stále pevně provázaných komunitách. Najdete zde kolem 120 km panoramatických stezek křižujících útesy.

Vzdálený záběr na vinice Cinque Terre s mořem v pozadí.
Cinque Terre, skupina slavných italských rybářských vesnic, se objevila ve filmu Wolf of Wall Street, kde hlavní roli hrál hollywoodský Leonardo di Caprio

Budete také chtít vyměnit spritz za sklenku místního vína. Vesničané strávili posledních 1 000 let terasováním a krocením strmých útesů, aby produkovali minerální, bílé víno. To taky každým douškem oživuje závratnou krajinu Cinque Terre. Vyzkoušejte je na vrcholku útesu v A Pié de Ma v Riomaggiore. A nebo s plátkem focaccie pod pohádkovými světly osvětlenými citroníky v romantickém A Piè de Campu.