Fosfor v oceánu Saturnova měsíce Enceladus

Saturn

Fosfor se v kosmu vyskytuje jen zřídka, ale považuje se za důležitý stavební kámen pro život. Vědci jej nyní chtějí objevit v oceánu pod ledovou vrstvou Saturnova měsíce Enceladus. Není jasné, zda je tam život.

Chemický stavební blok fosfor je zásadní pro vznik života. Nyní se prý nalezl v oceánu Saturnova měsíce Enceladus, podle archivních dat z vesmírné sondy ,,Cassini“. Mezinárodní výzkumný tým znovu analyzoval data a porovnal je s laboratorními experimenty na Zemi.

,,S tímto objevem je nyní známo, že oceán Enceladus splňuje nejpřísnější požadavky na život,“ řekl spoluautor Christopher Glein podle prohlášení. Další krok je jasný: „Musíme se vrátit na Enceladus, abychom zjistili, zda je obyvatelný oceán skutečně obydlen.“ Výsledky se publikovaly v časopise „Nature“.

Kromě vodíku, kyslíku a uhlíku považují vědci za nezbytné pro existenci života i sodík, síru a fosfor. Fosfor se stává nejen důležitou součástí genetického materiálu DNA, ale také centrálním prvkem pro transport energie v buňkách. Ale „z těchto šesti prvků je fosfor nejvzácnější v kosmu,“ píše výzkumný tým.

Gejzírové bazény na jižní polokouli Saturnova měsíce Enceladus; Fosfor v oceánu Saturnova měsíce Enceladus
Gejzírové bazény na jižní polokouli Saturnova měsíce Enceladus

Fontány vystřelují ledové částice do vesmíru

Při hledání života v naší sluneční soustavě se vědci v posledních letech stále více zaměřují na ledové měsíce planet Jupiter a Saturn. Protože mnoho měsíců má hluboké oceány vody pod kilometr tlustými ledovými skořápkami.

I když se v těchto vodách dlouho nenašel žádný důkaz fosforu, týmy po něm nepřestaly pátrat. Saturnův měsíc a oceán Enceladus byl zvláště zajímavý pro mnoho badatelů, protože je tektonicky aktivní na svém jižním pólu a vystřeluje ledové částice a vodní páru několik tisíc kilometrů do vesmíru z několika fontán.

Americká vesmírná sonda ,,Cassini“ obíhala v letech 2004 až 2017 kolem Saturnu a několikrát proletěla těmito fontánami. Výzkumníci zpočátku detekovali organické molekuly – tedy uhlíkové – v částicích ledu zachycených speciálním přístrojem, ale žádný fosfor. Mezi odborníky proto zůstává kontroverzní, zda oceán Enceladus obsahuje dostatečné množství tohoto prvku, aby teoreticky umožnil existenci života.

Postberg a jeho kolegové nyní analyzovali data z celkem 345 ledových částic zachycených sondou „Cassini“. A to pomocí nových, přesnějších metod. Našli devět částic, které mají neobvyklé složení, které se liší od ostatních částic. Obsahují molekuly, jejichž hmotnost se spojuje s fosforečnany sodnými. Aby se mohlo odhadnout, kolik fosfátů obsahují ledové částice a tím i oceán Enceladus, provedl tým také řadu laboratorních experimentů.

Dostupný fosfor ve formě fosfátů

,,Naše pozorování a naše laboratorní experimenty ukazují, že fosfor je dostupný ve formě fosfátů v oceánu Enceladus,“ uzavírají vědci. ,,A v koncentracích stokrát vyšších než v oceánech země.“

Nález naznačuje, že tekuté oceány pod ledovou krustou tohoto a dalších ledových měsíců ve sluneční soustavě obsahují všechny potřebné ingredience pro život. Stejně tak Michail Zolotov z Arizona State University Tempe v doprovodném komentáři v časopise ,,Nature“. Zároveň zůstávají pochybnosti, protože sonda ,,Cassini“ našla pouze devět částic obsahujících fosfor. Další měření na místě by mohla pomoci dozvědět se více o složkách oceánu a o tom, co se děje ve vodě.

Zdroj: spiegel, Vapol