Citroën C4X

Sortiment vozů Citroën se rozšiřuje o toto: C4X. Je to v podstatě nová sedanová varianta C4 a nabízí něco trochu jiného. Přichází do Evropy, ale bude se prodávat také na Středním východě a v Africe, protože Citroën se snaží rozšířit svůj vliv mimo Evropu.

Jako vždy Citroën rozbíjí konvenční typy segmentů, aby odpovídal na volání svých kupujících. „Je to to nejlepší z hatchbacku, modernost SUV a nadčasovost sedanu,“ říká produktový a strategický ředitel Citroënu Laurence Hansen; ‚Otázka, kterou vždycky dostávám, je ‚co to je?‘ No, je to C4X!

‚X pro nás znamená být na křižovatce různých vesmírů. Je to to nejlepší z hatchbacku, modernost SUV a nadčasovost sedanu.“

Citroën C4X

Značka bedlivě sledovala vývoj Renaultu Arkana a chtěla postavit něco, co by mu mohlo konkurovat. „U modelu Arkana jsme viděli, že odpovídá novým očekáváním našich zákazníků,“ říká Nicholas Rolland – produktový manažer Citroënu pro C4X.

Podrobnosti

Zepředu je C4X k nerozeznání od svého hatchbackového protějšku. Téměř všechny prvky, které od C4 očekáváte, jsou přítomné a správné. Běží na platformě CMP skupiny Stellantis, která umožňuje benzinové, naftové a bateriové elektrické pohonné jednotky a přichází s funkcemi Citroën Advanced Comfort, jako jsou extra vlhká sedadla a odpružení značky Progressive Hydraulic Cushion. Zde však Citroën zahrnul nový informační a zábavní systém My Citroën Drive Plus značky, který byl poprvé uveden na C5X.

Ve skutečnosti se celý design vozu soustředil od B-sloupku dozadu. Hansen nařídil Pierru Leclerqovi, řediteli designu Citroënu, aby neměnil rozvor, takže trik spočíval v prodloužení zadní části, aby bylo možné zvětšit zavazadlový prostor s tradičními zadními dveřmi sedanu. C4X měří 4600 mm zepředu dozadu, o 340 mm delší než poklop C4, ale o 200 mm kratší než plyšový C5X. Zavazadlový prostor má 510 litrů – o 130 více než hatchback, i když je otvor zavazadlového prostoru menší. „Výhodou sedanu je hmotnost – je o něco lehčí než hatchback – a je to způsob, jak zvládnout velký objem kufru při kompaktní délce,“ dodává Rolland.

Citroën C4X

CAR měl možnost se do něj šťourat osobně. Je užitečně větší, s možností stále sklopit sedadla (pokud ne úplně naplocho). Ale změna linie střechy ovlivnila výšku hlavy pro dospělé. Takže je příkřejší, aby se sedělo pohodlněji vyšším z nás.

Jaké motory s Citroënem C4X můžete získat?

Citroën potvrdil, že C4X bude k dispozici se svými zážehovými motory PureTech o výkonu 128 a 153 k a také s bateriovým elektrickým e-C4X. Značka ale říká, že v Evropě se začne prodávat pouze elektrický C4X.

Jedná se o stejnou bateriově-elektrickou technologii jako ostatní vozy využívající platformu CMP, jako je e-C4 a Vauxhall Mokka-E: 50kWh baterie, 132 koní a pohon předních kol. Zde Citroën slibuje sprint z 0-100 km/h za 9,5 s, maximální rychlost 150 km/h a maximální dojezd 340 km.

Proč Citroën vůbec vyrobil sedan?

Produktoví plánovači Citroënu si uvědomili, že značka nemá ve své nabídce konvenční sedan, a tak se rozhodli pustit se do takového úkolu při vývoji hatchbacku C4. „Od začátku bylo vždy cílem mít toto stejně jako běžnou C4,“ říká Rolland, „ale abychom mezi běžnou C4 a C5X přidali další vůz, musíme nabídnout něco jiného.“

Cíle Citroënu však směřují spíše k expanzi na Středním východě a v Africe s modelem C4X. Rolland uznává, že C4X nemusí v Evropě prodávat enormní čísla, ale „na Středním východě a v Africe, pokud nenabízíte čtyřdveřový sedan, nejste na trhu považováni za důvěryhodného.“ Dodává, že model sedanu neznamená jen prestiž pro určité trhy: „v některých zemích, kde je vzduch opravdu prašný, nutně potřebují a chtějí mít oddělený kufr od kabiny.“

Citroën C4X: cena a datum vydání

CAR chápe, že nový C4X se začne prodávat v Evropě koncem roku 2022. Očekávejte malý cenový nárůst oproti běžnému e-C4.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz