Tak zní dopad meteoritu na Mars

Kráter způsobený dopadem meteoritu na Mars v září 2021: první kráter objevený sondou NASA „Insight“

Když kameny narazí na planetu, spustí rázové vlny. Sonda NASA „Insight“ nyní poprvé zaregistrovala jev na Marsu: dopady jsou dokonce jasně slyšitelné. Nejprve hluk, pak dvakrát praskne: tak zní dopad meteoritu na Mars zaznamenaný sondou NASA ,,Insight“. Na Rudé planetě je dvakrát větší pravděpodobnost, že se kus kamene z vesmíru po vstupu do atmosféry dostane na povrch než na Zemi. Mnohem hustší atmosféra chrání naši planetu lépe, protože menší kusy v ní úplně shoří. Na Marsu se častěji dostávají na povrch. A nová studie nyní ukazuje, že tyto dopady lze využít i pro výzkum, protože vědcům se také podařilo prostorově lokalizovat vzniklé krátery.

S pomocí robota NASA ,,Insight“, který v roce 2018 přistál na Marsu, byli vědci schopni lépe porozumět vlastnostem planety. Zaznamenali seismické a akustické vlny z dopadů meteoritů a vypočítali polohu kráterů, které po sobě zanechali. Vědci píší, že se jedná o první měření tohoto druhu mimo Zemi. A odpovídající studie se zveřejnila v časopise Nature Geoscience.

Tak zní dopad meteoritu

Sonda NASA »Insight«
Sonda NASA ,,Insight“

Při vstupu do atmosféry a dopadu na zem by létající kameny vybudily přechodné akustické a seismické vlny, napsali autoři studie. ,,Nicméně vznik nových kráterů a související mechanické vlny, které jsou spuštěny dopadem, se pozorovaly pouze společně mimo Zemi.“

,,Tato seismická měření nám poskytují zcela nový nástroj pro studium Marsu nebo jakékoli jiné planety, kde můžeme přistát se seismometrem,“ řekl agentuře Reuters planetární geofyzik Bruce Banerdt, jeden z hlavních vyšetřovatelů mise ,,Insight“.

Skály detekované Insightem, z nichž jedna přistála v roce 2020 a další tři v roce 2021, měly odhadovanou celkovou hmotnost až 200 kilogramů. A zanechaly po sobě krátery až kolem sedmi metrů široké. Jeden z balvanů explodoval nejméně na tři kusy, z nichž každý vytvořil svůj vlastní kráter.

„Můžeme korelovat typ, umístění a velikost známého zdroje s výskytem seismického signálu. Tyto informace můžeme použít k lepšímu pochopení celého katalogu seismických událostí z ,,Insight“. A také k extrapolaci výsledků na jiné planety a měsíce,“ řekla Ingrid Daubar, planetární vědkyně z Brown University a spoluautorka studie. Výzkumníci také předpokládají, že by mohli sledovat dopady až do roku 2018 s daty z ,,Insight“.

Vědecké cíle, které se pro ,,Insight“ stanovily před misí, měly studovat vnitřní strukturu a procesy na Marsu a také seismickou aktivitu a dopady meteoritů. Seismometr ,,Insight“ zjistil, že Mars je seismicky aktivní a zaznamenal více než 1 300 zemětřesení. Ve studii zveřejněné v loňském roce pomohly seismické vlny detekované Insightem rozluštit vnitřní strukturu Marsu. Umožňují první odhady velikosti jeho velkého tekutého kovového jádra, tloušťky jeho kůry a složení jeho pláště. I tak zní specifikace Marsu.

Zdroj: spiegel, Vapol