Závodní série A2RL: Nejdůležitějším článkem je pořád člověk

Na okruhu Yas Marina se připravuje úvodní klání nové závodní série A2RL. První plně autonomní závod čtyř vozů začne 27. dubna

V době, kdy se okruh Yas Marina připravuje na úvodní závod nové závodní série A2RL, první plně autonomní závod čtyř vozů na světě, je třeba věnovat zvláštní pozornost dvěma zásadním aspektům soutěže: vozům a týmům, které za nimi stojí.

Vůz Dallara Super Formula

Každý účastník Abu Dhabi Autonomous Racing League startuje se stejným vozidlem: vozem Dallara Super Formula. Vůz se ve své původní podobě používá v japonské Super Formuli. Zde však prošel řadou úprav a vznikl tak, aby mohl být vhodný, kandidátem pro plně autonomní řízení. Model dostal označení EAV24. Mimo Formuli 1 je Dallara nejrychlejším závodním vozem na otevřeném okruhu na planetě.

Každý účastník Abu Dhabi Autonomous Racing League startuje se stejným vozidlem: vozem Dallara Super Formula
První autonomní závod série A2RL se odehraje 27. dubna

Její karoserie obsahuje udržitelné kompozity. Směs karbonu a lnu – přírodního materiálu, který má společné lehké a tuhé vlastnosti s tradičními uhlíkovými vlákny pocházejícími od švýcarské společnosti Bcomp. Tvůrci jej vytvořili tak, aby pomáhal vozu čistě prořezávat vzduch, vytvářel přítlak napomáhající rychlému průjezdu zatáčkami a samozřejmě také dobře vypadal.

Vpředu i vzadu je špičkové odpružení pushrod a adaptivní tlumiče, které zajišťují, aby vůz projížděl zatáčky co nejrovněji a nejrychleji. Jeho zavěšení vzniklo tak, aby bylo prostorově úsporné a co nejlehčí, jak to dovolují předpisy.

Výkon a pohonné ústrojí

Uprostřed vozu se nachází 2,0litrový přeplňovaný spalovací čtyřválec (závodní série A2RL není jen elektrická série), který produkuje solidních 550 koní. Tento výkon se prostřednictvím šestistupňové převodovky přenáší na zadní kola.

Uprostřed vozu se nachází 2,0litrový přeplňovaný spalovací čtyřválec (závodní série A2RL není jen elektrická série), který produkuje solidních 550 koní
V závodě se utkají čtyři stejné autonomní vozy

Jak vysvětluje Dr. Tom McCarthy, výkonný ředitel ASPIRE Group, organizace provozující závodní sérii A2RL, jedná se o závodní vůz. „Chceme vytvořit drama a vzrušení, a to se nám s vozem EVA24 podařilo. Je založen na jednom z nejlepších závodních vozů na světě, má neuvěřitelný zvuk a je velmi rychlý. S tímto základem máme dokonalé plátno pro náš cíl: plně autonomní extrémní závod. Přijďte kvůli autu, zůstaňte kvůli technologické podívané.“

Autonomní závodní vozidlo

Ve voze A2RL jste si místo řidiče všimli autonomního zásobníku. Ten využívá senzory, akční členy, počítače, 360stupňové kamery a technologii LiDAR, aby „viděl“ trať i cokoli jiného na ní. Kombinace technologií pracuje v harmonii nejen proto, aby jel co nejrychleji, jak je to bezpečně možné, ale také proto, aby se dostal před své konkurenty.

Hardware ale zaujímá jen polovinu celého příběhu. Vozy jsou postavené podle standardní specifikace, hardware je pro každého závodníka stejný. Týmy jsou zodpovědné za vytvoření softwaru, který co nejefektivněji využívá pokročilé technologie. Jejich vstupy umožňují řídicí jednotce, LiDARu a plánovači vozu pohybovat se, vidět a rozhodovat se lépe.

O vítězi v A2RL je možná již rozhodnuto, ale dokud vozy nevyjedou na trať, nezjistíme, kdo se jím stane. Který vůz má na to, aby vyhrál? To se dozvíme dnes – 27. dubna.

Bez lidí by to nešlo

Rovnováhu hardwaru a softwaru mohou ukovat pouze lidé. Lidský prvek v závodní sérii A2RL možná není v kokpitu, ale v boxech určitě ano. Týmy pocházející ze Spojených arabských emirátů, Číny, Singapuru, Německa, Maďarska, Itálie a USA jsou směsicí motoristických inženýrů, programátorů a vědců. Možná to není tradiční směs pro motoristický sport, ale pro učení, vývoj a zvládnutí autonomních závodů je nezbytná. Nezáleží na tom, kdo jste nebo odkud pocházíte, pokud máte schopnosti a touhu vítězit, závodní série A2RL vás přivítá s otevřenou náručí.

Lawrence Walter, šéf týmu amerického týmu Code19, ví, jakou hodnotu má talentovaná posádka: „V závodě o inovace je tým Code19 poháněný našimi talentovanými a různorodými závodními inženýry. Vybrali jsme je pečlivě z různých průmyslových a akademických kruhů, aby přijeli do Abú Zabí a odvezli si výhru 2,25 milionu dolarů.“

O závodní sérii A2RL

Cílem soutěže je kromě vytvoření dobré podívané využít poznatky získané na trati a aplikovat je v širším světě v nesčetných oblastech. Jedná se např. o bezpečnost automobilů, logistiku, letectví – na co si vzpomenete. Soutěž A2RL a její snaha posunout technologii vpřed se táhne už několik let – dokonce přitahuje pozornost významných partnerů, jako je ADNOC.

Příběh společnosti A2RL je teprve na začátku. Avšak díky rychlým automobilům a chytrým lidem, kteří za nimi stojí, se závody stanou vzrušující podívanou. Poprvé se autonomní vozy utkají na globální scéně. Podstoupí řadu velmi reálných a velmi veřejných výzev, aby nejen vyhrála neuvěřitelnou peněžitou odměnu ve výši 2,25 milionu dolarů, ale aby pomohla vyvinout technologii, která se jednoho dne stane součástí života nás všech.