Currywurst, oblíbené rychlé občerstvení

Currywurst, oblíbená německá svačina, vznikla koncem 40. let 20. století

Tato klobása v pikantní omáčce je v Německu oblíbená. Užívá se jako půlnoční svačina, oběd s sebou a vše mezi tím, ale jak přesně to celé vzniklo, je předmětem debaty.

Německo a kari tvoří nepravděpodobný pár. Tato země je nejznámější pro kolosální kusy vepřového masa podávané se slanými bramborami všech druhů – vařenými, smaženými nebo tvarovanými do knedlíků o velikosti kriketového míčku. Černý pepř je zde pro mnohé považován za pikantní chuť. A přesto je currywurst – nakrájená klobása přelitá rajčatovou omáčkou ochucenou kořením včetně žlutého kari, papriky a případně i několika tajných ingrediencí – německým favoritem již více než půl století. Může se jíst téměř kdykoli během dne. Najdete zde verze prodávané za 100 Kč z ošuntělých stánků a haute (vyšších) interpretací za 600 Kč a spárované se šampaňským. Je to jídlo podávané v závodních jídelnách a jsou mu věnovány popové písně, dokonce s ní pózovali politici a pořádají se festivaly oslavující to nejlepší z wurstů. Jak to tedy vzniklo?

Origins

Zdálo by se, že currywurst se nezrodil z německé kulinářské tradice, ale spíše z poválečných okolností. Pro začátek, dvě hlavní složky – kečup a kari – se poprvé zavedly do německých spíží během americké a britské okupace.

Odtud je však historie pokrmu o něco méně jasná. Německý spisovatel Uwe Timm vzpomíná na hodování na podnosech na hamburském Grossneumarktu v roce 1947. Ale bohužel je jediný, kdo si to pamatuje. Mezitím na zámku Bückeburg v Dolním Sasku šéfkuchař Ludwig Dinslage tvrdí, že v roce 1946 připravil podobný pokrm pro návštěvu britských vojenských důstojníků. Nejběžnějším opakováním příběhu o původu currywurstu však je, že za deštivé zářijové noci v roce 1949 majitelka občerstvení Herta Heuwerová připravila tento pokrm z čistého štěstí – a z nudy – ve své berlínské kuchyni. Smíchala kari, rajčatový protlak a worcesterskou omáčku a jako každý správný Němec to podávala s klobásou. Nazvala to ‚chillup‘ – portmanteau z chilli a kečupu. V roce 1959 Heuwerová zdokonalila recepturu a patentovala termín.

Od té doby se pokrm stal po celé zemi základem rychlého občerstvení, přičemž Němci každý rok zkonzumují přes 800 milionů porcí.

Jak se vyrábí currywurst

Specifika z původního receptu Heuwerové nejsou známa, protože jej až do své smrti držela v tajnosti – ačkoli potravinářský a nápojový konglomerát Kraft se v jednu chvíli pokusil získat patent. Je to jednoduché jídlo, které je otevřené improvizaci. V srdci kari omáčka je rajčatová. Někdo používá rajčatový koncentrát a vodu, jiný rajčatový protlak, někdo přísahá na kečup (k zlosti některých kuchařů).

Odtud je to všechno o koření – nejdůležitější je kari. Některé cheffy iterace zahrnují snížení cukru, balzamikového octa, česneku, zázvoru, hřebíčku, jablek, kurkumy a dalších, což se kombinuje s pasírovanými rajčaty a vaří se do zahuštěné omáčky. Domácí kuchaři mezitím nedají dopustit na neobvyklé doplňky, jako je kyselý džus nebo Coca-Cola.

Výběr klobásy se však stává jablkem sváru a záležitostí regionality. V Berlíně je to standard, ‚ohne darm‘, tedy klobása bez střívka. V Porúří – dělnickém regionu obklopujícím Dortmund a Essen – se jeví pečená klobása na denním pořádku. Frankfurt nad tradičním vepřovým zbožňuje hovězí klobásu. Dokonce i Volkswagen má specifický bockwurst, který společnost vyrábí speciálně pro tento pokrm. A po celém Německu jsou oblíbené i veganské a vegetariánské klobásy.

Protein může být vařený, smažený nebo grilovaný, nakrájený na plátky a potažený kari omáčkou. Pokrm se pak posype čerstvou paprikou nebo kari. Když však dojde na podávání, následují další hádky. Podáváte s chlebem nebo chipsy? Když chleba, tak jaký: tmavý žitný nebo bílý rohlík? Ať je vaše objednávka jakákoli, kochejte – a ponořte se – dovnitř.

kiosek s občerstvením pod železnicí; Currywurst, oblíbené rychlé občerstvení
Fronty před Konnopke’s Imbiss odrážejí popularitu jeho currywurst

Kde jíst currywurst v Berlíně

1. Kari 36

Od roku 1981 k tomuto neony osvětlenému stánku s občerstvením putují místní obyvatelé i turisté, aby si mohli rychle zakousnout – musí to být rychlé, protože zde není místo k sezení – vyhlášeného currywurstu. Pro opravdový berlínský zážitek si objednejte currywurst ‚ohne darm‘ a plzeň.

2. Konnopke’s Imbiss 

Nebýt fronty venku, pravděpodobně byste si Konnopke’s Imbiss spletli s dávno zapomenutým kioskem, který se nachází pod linkou metra v Prenzlauer Berg. Ale historie Konnopke’s je silná. Právě zde se v roce 1960 prodal první currywurst ve východním Berlíně. A toto místo se od té doby stalo institucí, kde se podávají klobásy (různých druhů) a kari omáčka s klouzavou stupnicí koření od nebeské po pekelnou.

3. Bierův Kudamm 195

Currywurst a šampaňské: překvapivá kombinace, ale fotožurnalista Klaus-Peter Bier – zakladatel této restaurace – nikdy nedostal tuto konkrétní kombinaci. Tento obchod, který se od svého otevření v roce 1965 otevírá pozdě v noci, uspokojil všechny od berlínských davů chi-chi až po turisty, kteří se klopýtali domů z nechvalně známého nočního klubu Berghain. Currywurst si můžete objednat se střívkem nebo bez něj a zapít sklenicí Moët nebo Dom.

4. Krasseltův Imbiss 

Nezbytnou zastávkou na berlínské stezce currywurst (pokud nějaká existovala), Krasselt’s začínal jako náklaďák s jídlem, ale od té doby si našel kamenný dům ve Steglitzu, kde dodnes vaří podle původního receptu zakladatele Herberta Krasselta. Říká se, že recept na kečup s kari je tak posvátný, že se současný majitel zamyká, kdykoli si ho prohlédne. Ochutnejte a pochopíte proč.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint