Nový McLaren by mohl mít premiéru ještě letos

Koncem roku se možná konečně dočkáme nové vlajkové lodibritské značky McLaren. Nový vůz má nyní interní kódové označení P18

Od chvíle, kdy McLaren představil svůj poslední model P1, uplynulo již dlouhých jedenáct let. Ačkoli od té doby vzniklo ve Wokingu mnoho speciálních modelů, skutečný nástupce P1 ještě nespatřil světlo světa. Koncem roku se však možná konečně dočkáme nové vlajkové lodi britské značky McLaren. Nový vůz má nyní interní kódové označení P18. Měl by se znovu objevit s velkoobjemovým spalovacím motorem.

Nový hyperautomobil McLaren

Podle Automotive News Europe má nový hyperautomobil McLaren interní kódové označení „P18“ a využívá plug-in hybridní uspořádání V8. Očekává se, že benzinový motor a elektromotor(y) dostanou kombinovaný výkon přes 1 000 koní a zcela nový podvozek z uhlíkových vláken.

Sedadla jsou údajně přišroubovaná k podvozku, aby se snížila hmotnost a zvýšila tuhost, zatímco některé součásti zavěšení jsou prý vytištěné 3D tiskem.

Dveře typu gullwing a další specifické znaky

Zatímco McLareny jsou známé svými dvoukřídlými dveřmi, P18 údajně vybočí z normálu, a to tím, že přijme dveře typu gullwing. ANE cituje zdroje blízké této záležitosti, podle nichž dlouho očekávaný nástupce modelu P1 dostane aktivní zadní spoiler spolu s dalšími aerodynamickými prvky odvozenými od vozů Formule 1. Vpředu má mít budoucí člen řady „Ultimate Series“ zapuštěné světlomety ve stejném duchu jako Artura.

Model se objeví na konci roku 2024

Nový korunovační klenot se objeví před koncem roku 2024. Nicolas Brown, prezident pro americký region, mezitím pro ANE uvedl, že inženýři v současné době nový hyperautomobil „dolaďují“.

Od chvíle, kdy McLaren představil svůj poslední model P1, uplynulo již dlouhých jedenáct let
McLaren P1 je zatím posledním vozem značky McLaren

Předpokládá se, že hybridní uspořádání je novinkou o celých 70 % lehčí než to, které společnost v současnosti používá v modelu Artura. Skutečnost, že nepůjde o čistě elektrický model, není překvapením, protože generální ředitel Michael Leiters uvedl, že „skutečné superauto“ bez spalovacího motoru se neobjeví dříve než v roce 2030.

Elektrické výkonné vozy

Několik elektrických vysoce výkonných vozů však již existuje: Ať už se jedná o Rimac Nevera, Lotus Evija nebo Pininfarina Battista. Nová Tesla Roadster se údajně objeví do konce roku, zatímco uvedení prvního elektromobilu Ferrari se potvrdilo na rok 2025.

Očekává se, že Porsche dá v následujících měsících zelenou sériové verzi konceptu Mission X. V Číně společnost BYD nedávno představila model Yangwang U9. Za zmínku stojí také Nio EP9, rovněž z Číny, a japonský Aspark Owl. Do roku 2030 zbývá ještě šest let, což dává ostatním automobilkám dostatek času naskočit na elektrický výkonný vůz.

Zdroje: motor1, TowPoint