Nový Roadster od Tesly údajně dosáhne rychlosti 100 km/h za méně než jednu sekundu

Elon Musk hovořil na své sociální síti X (dříve Twitter) o novém a dlouho očekávaném výkonném elektromobilu Tesla Roadster

Tesla představila druhou generaci Roadsteru 16. listopadu 2017. Do 28. února 2024 však nový Roadster stále nedostavila. Pokud však lze věřit generálnímu řediteli společnosti Tesla Elonu Muskovi, čekání brzy skončí.

Kontroverzní generální ředitel o dlouho očekávaném výkonném elektromobilu Tesla Roadster hovořil na své sociální síti X (dříve Twitter).

Nový Roadster bude nejúžasnějším vozem všech dob

Musk je v automobilovém průmyslu bezpochyby manažerem, který umí nejlépe přehánět výhody produktu. V rámci propagace nového Roadsteru pronesl několik velmi odvážných výroků, např. že „se nikdy neobjeví jiné auto jako toto, pokud se tomu vůbec dá říkat auto“. K demonstraci produktu generální ředitel společnosti Tesla dodal: „Myslím, že má šanci stát se nejúžasnějším vozem všech dob.“

Musk v květnu 2021 uvedl, že vozidlo dosáhne rychlosti 100 mil za hodinu za ohromujících 1,1 sekundy
Nový Roadster podle E. Muska zrychlí z 0-100 km/h za méně než 1 sekundu

Vedení společnosti Tesla dále uvedlo, že sériový model se představí v druhé polovině roku, kdy má být dokončený design. Záměrem má být zahájení dodávek zákazníkům v roce 2025. Avšak vzhledem k tomu, jak organizace funguje, si člověk nikdy nemůže být příliš jistý.

Koncept Roadsteru

S ohledem na to, že koncept Roadsteru existuje zhruba šest a půl roku, je na místě zkontrolovat technologické detaily, které Tesla slíbila. Její původní tvrzení zněla, že dokáže zrychlit z 0-100 km/h za 1,9 sekundy. Se čtyřmi sedadly a pohonem všech kol může vůz dosáhnout rychlosti téměř 402 km/h a ujet 1 000 km na jedno nabití.

Co tvrdí Elon Musk o chystaném vozu

Očekává se, že skleněná střecha chystaného modelu Tesla Roadster bude odnímatelná. V době neužívání se střecha uloží do zavazadlového prostoru. Musk se ve starém tweetu z června 2018 zmínil o variantě SpaceX s „deseti malými raketovými motory uspořádanými plynule kolem vozu“.

Tyto raketové motory zajišťují znatelně lepší zatáčení, brzdění, zrychlení a maximální rychlost. Možná dokonce umožní Tesle vzlétnout do vzduchu.“ Musk v květnu 2021 uvedl, že vozidlo dosáhne rychlosti 100 mil za hodinu za ohromujících 1,1 sekundy.

Musk nyní dokonce tvrdí, že zrychlení z 0-100 km/h zvládne Roadster za méně než jednu sekundu
Jak by mohl vypadat interiér nového Roadsteru od Tesly

Musk nyní dokonce tvrdí, že zrychlení z 0-100 km/h zvládne za méně než jednu sekundu. Roadster sice dostane svou registrační značku, ale McMurtry Speirling takové zrychlení zvládne za 1,4 sekundy s pneumatikami Avon slick, a to ani není legální pro provoz na pozemních komunikacích. Speirling váží 1 000 kg, což je nepochybně podstatně méně než hmotnost mnohem většího Roadsteru.

Plané řeči?

Jak už to u Muskových prohlášení bývá, při čtení těchto příspěvků buďte obezřetní. Až to uvidíme, uvěříme tomu. Více než dostatečné by bylo držet se původních technických specifikací, které se poprvé objevily v listopadu 2017.

Cena roadsteru?

Cenové rozpětí roadsteru se za předpokladu, že se nic nezměnilo, pohybuje mezi 200 000 a 250 000 dolary (4,6 mil. korun – 5,8 mil. korun). I když to není v žádném případě levná záležitost, ve srovnání s Rimacem Nevera, který stojí přes 2 miliony dolarů a není kabriolet ani nemá zadní sedadla, je to do jisté míry výhodná nabídka. Kolem 1 milionu dolarů stojí McMurtry Speirling, o kterém jsme hovořili dříve.

Zdroje: motor1, Vapol