Key Largo – nedotčený ráj

Potápěč plave kolem sochy Krista Propasti ve státním parku John Pennekamp Coral Reef, jedné z ekologických atrakcí Key Largo na Floridě

Florida Keys jsou domovem třetího největšího žijícího korálového útesu na světě. Zde je návod, jak mohou turisté prozkoumávat tento živý ekosystém na souši i na moři.

Navzdory své malé velikosti, Florida Keys dlouhá 201 km táhnoucích se ostrovů od jižního cípu Floridy najdou cestovatelé některé nejživější přírodní světy Spojených států.

Souostroví je ohraničeno Florida Reef Tract, jediným žijícím korálovým bariérovým útesem v Severní Americe a třetím největším na světě. Je domovem více než 45 druhů tvrdých korálů a 500 druhů ryb. Je také zásadní pro Sunshine State, chrání jeho pobřeží (korálové útesy absorbují 97 procent energie vlny). A také podporuje ekonomiku prostřednictvím cestovního ruchu a rybolovu.

Letecký pohled na potápěčské a šnorchlovací lodě v systému korálových útesů Sombrero u Florida Keys během jarních extrémních odlivů.
Potápěčské a šnorchlovací čluny plují kolem systému korálových útesů Sombrero v národní mořské rezervaci Florida Keys

Návštěvníci si mohou tento zásadní, ale křehký ekosystém prohlédnout zblízka v Key Largo, prvním článku řetězu ostrovů. Cestovatelé zde najdou Florida Keys National Marine Sanctuary s množstvím mangrovových porostů a dna s mořskou trávou a John Pennekamp Coral Reef State Park, první určený podmořský park ve Spojených státech, založený v roce 1963.

Zde je návod, jak navštívit tuto přírodní krásu nad a pod vodní hladinou.

Key Largo po moři

Melasový útes se nachází v národní mořské rezervaci Florida Keys a hemží se rybami, želvami a rejnoky. Více než 30 míst v tomto mělkém útesovém systému je vhodných pro potápěče a šnorchlaře všech úrovní. Což z něj dělá skvělý úvod do toho, co dělá útesový svět tak výjimečným.

Potápěč pod vodou poblíž želvy hawksbill
Želvy Hawksbill (na obrázku) patří mezi hojnou divokou zvěř, kterou potápěči vidí ve vodách John Pennekamp Coral Reef State Park v Key Largo na Floridě

Kromě útesu mohou návštěvníci prozkoumat vraky lodí, i když díky silným proudům se tato místa stávají vhodnější pro zkušené potápěče a osoby s certifikací pro hloubkové potápění. Účelně potopený USS Spiegel Grove je jedním z nejpůsobivějších vraků. Vyloďovací člun se táhne více než 155 m na délku a spočívá v hloubce, která se pohybuje od 19 m do 43 m. Naleziště sdílejí barakudy, murény, kanice goliášové a žraloci. Mezi přemírou mořského života a ohromující velikostí vraku budete potřebovat několik ponorů, abyste to pořádně viděli.

Key Largo po zemi

John Pennekamp Coral Reef State Park obsahuje korálové útesy, mangrovové porosty a dna s mořskou trávou. A navíc turistické stezky, které jsou plné života. Je to skvělé místo, kde můžete zažít pobřežní ekosystém Keys na souši.

Pláž při západu slunce v Bahia Honda State Park, Florida Keys, Florida.
Slunce zapadá na pláži ve státním parku Bahia Honda, jedné z mnoha chráněných přírodních oblastí ve Florida Keys

Park se pojmenoval po redaktorovi novin Miami, který sehrál významnou roli při ochraně přírodních zdrojů Floridy. (Jeho úsilí také vedlo k vytvoření národního parku Everglades).

Již v roce 1957 vědci prosazovali ochranu Florida Reef Tract před dalším poškozením. John Pennekamp Coral Reef State Park se vytvořil jako uznání americké lásky k rekreaci pod širým nebem. A zdůrazňuje důležitost ochrany přírodních oblastí pro budoucí generace.

Archivní snímek kapitána Tonyho Tarracina a jeho rodiny pózujících v roce 1958 s jednodenním úlovkem kaniců goliášů z Florida Keys.
Tony Tarracino, bývalý starosta Key West, a jeho rodina na této fotografii z roku 1958 pózují s dnešním úlovkem kaniců goliášů

Návštěvnické centrum je dobrým místem, kde začít, se seznamem nedávných pozorování divoké zvěře a exponátů o životním prostředí a historii parku. Odtud jsou k dispozici výlety se šnorchlem, potápěčské výlety, projížďky lodí s proskleným dnem a půjčovna kajaků. Putování po několika stezkách, jako je stezka Wild Tamarind Trail – lesní cesta pokrytá mahagonem, gumbo-limbo, jedovatým dřevem a tamaríndem – nabízí další pohled na tuto oblast.

Jak toto místo zodpovědně navštívit

Při rezervaci potápěčského průvodce vyhledejte provozovatele s certifikací Blue Star. Program Blue Star, který zřídila Florida Keys National Marine Sanctuary, oceňuje odpovědné provozovatele oddané vzdělávání. Potápěčské centrum Rainbow Reef v Key Largo má zkušený personál a je skvělým místem, kde začít, zejména pro ty, kteří s potápěním začínají.

Návštěvníci se mohou dozvědět více o důležitosti korálových útesů v Coral Restoration Foundation (CRF), největší světové organizaci na obnovu korálů. Od roku 2007 vysadila CRF více než 170 000 korálů (především ohrožených losích rohů a jelena obecného) do oblasti Florida Reef Tract. Návštěvnické centrum má spoustu informací a může s předstihem uspořádat prezentace. Šnorchlaři a potápěči se mohou na jeden den zapojit do restaurátorských prací a pomáhat vysazovat korály v jedné ze školek CRF.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol