Pininfarina Battista zrychlí z 0-100 km/h za 1,79 s

Pininfarina Battista je extrémně rychlý. Tento elektrický automobil je v současnosti nejrychleji zrychlujícím silničním vozidlem na světě

Vůz Pininfarina Battista je rychlý, ale nyní už víme, jak přesně. Tento elektrický automobil je v současnosti nejrychleji zrychlujícím silničním vozidlem na světě. A pokud jde o zastavení, je podle Pininfariny Battista také rekordmanem.

Pininfarina Battista

Battista zrychlí z 0 na 100 km/h za 1,79 sekundy. Na 193 km/h se rozjede za 4,49 sekundy, což je přibližně stejná doba, jakou potřebuje Chevrolet Camaro SS. A když je čas zastavit, Battista zpomalí z 100 – 0 km/h za 30,7 m. Podle společnosti Pininfarina jsou tyto statistiky oficiální a představují nové rekordy pro sériové vozy. Maximální rychlost je 349 km/h, což sice není rekord, ale i tak je to vzácná rychlost pro jakýkoli vůz, natož pro elektromobil.

Battista zrychlí z 0 na 100 km/h za 1,79 sekundy
Battista

„Základem tohoto výsledku je dokonale optimalizované rozložení hmotnosti a nízké těžiště,“ řekl Paolo Dellacha, šéf výroby a konstrukce společnosti Automobili Pininfarina. „Kombinace na míru navrženého podvozku a odpružení, pneumatik prověřených mnoha tisíci testovacích kilometrů a vektoru točivého momentu čtyř motorů, který poskytuje bezprecedentní výkon, umožňuje modelu Battista být nejrychleji akcelerujícím silničním vozem na světě.“

Plánovaná výroba a premiéra

Battista využívá čtyři elektromotory, které dohromady produkují 1 900 koní a 2 300 Nm točivého momentu. Společnost Rimac dodává baterii o kapacitě 120 kWh, která má tvar písmene T a je umístěná nízko kvůli lepšímu řízení hmotnosti. Každý vůz je ručně vyráběný v Itálii a jeho dokončení trvá přibližně 1 250 hodin. Plánuje se výroba jen 150 vozů, jejichž cena začíná na 53,5 mil. korun.

Výrobu zahájili v červenci a nyní probíhají dodávky zákazníkům. Pininfarina si vybral premiéru modelu Battista pro Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, aby odhalil jeho rekordní výkon, kterého dosáhl na dubajském autodromu.

Battista využívá čtyři elektromotory, které dohromady produkují 1 900 koní a 2 300 Nm točivého momentu
Pininfarina Battista

Cesta tohoto elektromobilního automobilu je velmi dlouhá. Poprvé jsme ho viděli už v roce 2018 během Monterey Car Week v Kalifornii. Nyní probíhají dodávky po celém světě a není jasné, jak dlouhá má být výrobní série všech 150 modelů.

Podívejte se na podcast Rambling About Cars, kde najdete další elektromobily se šíleným výkonem a další informace, které jsou k dispozici níže.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče