Škoda 130 RS

Škoda byla možná zařazena do „hodnotově zaměřené“ části spektra koncernu VW, ale před VAG měla bohatou historii v motoristickém sportu. A čas od času vyjede neuvěřitelný stroj, který nám připomíná skutečnost. To je důvod, proč sedíme v historickém soutěžním voze 130 RS jen pár okamžiků poté, co jsme řídili novou Škodu Fabia Monte Carlo. Model 130 RS vyrobený v roce ’76 a vítěz třídy na rally 77′ Monte Carlo. Ta se koná na silnicích, po kterých jsme si ji i my vyzkoušeli posledních 45 minut, je na hony vzdálená uvažovanému hatchbacku.

Škoda 130 RS

Když sedíte vedle flotily vozů Škoda včetně Enyaqu, je to jako šílený starší příbuzný, který je jak nevytříbený, ale zjevně stále plný dobrodružství. Poté, co nasednete a nasadíte si speciální přilbu spolujezdce, setkáváme se s Matthiasem Kahlem, někým, kdo vyzkouší limity vozu.

Lehká a obratná Škoda 130 RS

Škoda 130RS s pohonem zadních kol a šikovným čtyřválcem umístěným vzadu se zařadila do kategorie lehkých vah. Ať tak či onak, těsný pětibodový bezpečnostní pás přichycený k sedadlu spolujezdce naznačuje, že má opravdu dobrý výkon.

Nastartujete motor a máte pocit, že je za vámi něco masitějšího než 142 koní. Každý decibel, který vydává, se dostává přímo do mého nitra – jakmile jsme na cestě, je to více viscerální.

Hluk této věci je elektrický ve vypnutém stavu. Brzy se k symfonii připojí vrčení rovného střihu závodního boxu, když Matthias volí první ze čtyř rychlostních stupňů. Poví mi něco více o projížďce, kterou právě děláme. Silnice už otevřeli veřejnosti, takže pojedeme s rozvahou, i když je to silnice, která se již používá v rallye Monte Carlo. Tlusté stopy po pneumatikách na přiblížení naznačují, že mluví pravdu.

Jaké to tedy je?

Jedním slovem neuvěřitelně poutavé. Koktejl techniky 70. let, nerovný povrch vozovky a kropení deště nestačí k tomu, aby se 130 RS v těchto rychlostech odlepilo. Při zatáčení ve stále ostřejších úhlech jsem čekal na ztrátu trakce vzadu, ale nikdy se to pořádně nedostavilo. Nastalo několik okamžiků přetáčivosti, ale nic, co by Matthias snadno nezachytil a pak nenapravil.

Škoda 130 RS

Na konci trasy máčíme dvě kola na štěrku. Matthias zatahuje ruční brzdu a jakoby neviditelná ruka otáčí auto kolem své osy. Je to nejvíc, co auto na celé trase sklouzlo, ale připadá mi to jako nejrutinnější část zážitku.

Rallyová auta musí být předvídatelná, přilnavá a snadno ovladatelná a při rychlostech povolených na silnicích se očekává složená a nastavitelná povaha 130 RS. Přesto neuvěřitelná příležitost.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz