Nové koncepty Jeep

Automobilka Jeep přichází s pěti novými koncepty svých vozů.

Koncepty Jeep se odhalily v rámci každoroční velikonoční pouti do Moabu v Utahu na setkání Easter Safari. Šlo o pět nových extrémních konceptů. Objeví se na týdenní off-road akci mezi 9. a 17. dubnem v letošním roce.

Jeep Magneto 2.0

Čtyři vozy z pěti jsou založené na modelech značky Wrangler. První z nich je koncept Magneto 2.0, který je na trhu od uplynulého roku.

Tento model je příkladem toho, jak by mohla vypadat plně elektrická auta značky Jeep. Mark Allen, šéf designu Jeep, popsal budoucnost Jeepu jako „otevřené dveře do laboratoře“.

Magneto 2.0 stále používá stejné nastavení baterie jako dříve. Celkem 70 kWh energie se rozděluje do čtyř samostatných sad umístěných kolem vozidla. Podle Allena však nejde autu o dojezd.

Nový Jeep Magneto 2.0

Místo toho nyní baterie pro rok 2022 pohání elektromotor s výkonem 616 koní a 1 152 Nm točivého momentu. To je více než trojnásobek výkonu původního prototypu Magneto.

Pohání všechna čtyři kola díky šestistupňové manuální převodovce s kratším prvním převodovým stupněm. To proto, aby poskytoval působivou schopnost plazit se po skále. Elektrický motor se na rozdíl od spalovacího motoru nedokáže zastavit a dokáže dodat točivý moment okamžitě. Což z něj dělá perfektní aplikaci pro tento scénář.

Jeep říká, že Magneto 2.0 je na konci výkonnostního spektra a dokáže zrychlit z 0-100 km/h za 2,0 sekundy. A to díky novému nastavení kalibrace elektrického pohonného ústrojí, které udržuje maximální proud baterie. Jeep dále uvedl, že se to dá považovat za „elektronický oxid dusný“.

Plně elektrický Wrangler má ve srovnání se standardním modelem 12 palců v rozvoru navíc. Dále jsou zde namontované třípalcové sady pro zvednutí odpružení a 40 palcové terénní pneumatiky namontované na 20 palcových kolech.

Použily se rovněž speciální off-roadové odpružení a nápravy pro vysoké zatížení, zatímco jsou zde lehké přední a zadní nárazníky a podběhy kol z uhlíkových vláken, které pomáhají udržet pohotovostní hmotnost.

Koncept 41

K Magneto 2.0 se připojuje koncept 41. Jde o vojenský inspirovaný koncept Wrangler, který uznává vojenské dědictví značky a „vedoucí postavení v terénních schopnostech již více než 80 let“. Každý Jeep hrdě nosí znak „Since 1941“, na který tento koncept odkazuje.

V centru pozornosti původního Jeepu Willys je model ’41 s olivově zeleným lakem, černými práškovými nárazníky, navijákem, polovičními dveřmi a grafickým paketem. Za zmínku stojí úpravy interiéru, které zahrnují novou řadicí páku.

Využití našla dvoupalcová zvedací sada odpružení, která ovládá 17 palcová kola obalená 35 palcovými terénními pneumatikami.

Koncept ’41 je poháněný 2,0 litrovým přeplňovým čtyřválcovým plug-in hybridním pohonem Jeepu 4Xe. Proto má dojezd pouze na elektřinu kolem 30 km.

Koncept BOB

Třetí koncept Jeepu nese název Bob. Jde o křížence mezi pick-upem Gladiator a Wranglerem. Jeho název odkazuje na oblíbený proces „bobování“ – odstranění dlouhých převisů korby pick-upu pro zlepšení výkonu v terénu.

Na základě modelu Wrangler Rubicon je k dispozici delší rozvor, který pomáhá se stabilitou, zatímco karoserie má odstraněných 12 palců vzadu, aby se zlepšil její úhel odjezdu. Schopnost vozu v terénu se umocňuje třípalcovým zdvihem zavěšení s náhradními kryty a obrovskými 40 palcovými terénními pneumatikami. Ty jsou namontované na 20 palcových ráfcích.

Wrangler Bob je poháněný 3,0 litrovým vznětovým motorem Jeep V6 a pohání všechna čtyři kola prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky. Převodovka prošla kalibrací pro řazení v nízkých otáčkách.

Zde je více dílů z uhlíkových vláken pro podběhy kol a kapotu, zatímco Bob se obejde bez dveří. Zato má pevnou střechou s prvky měkké střechy, jako je plátěný kryt, který se táhne až k zadní části kamionu, přes nákladovou plochu.

Rubikon

Poslední Wrangler, který debutoval na akci v Moabu, je koncept ke 20. výročí modelu Rubicon. Ten oslavuje dvě desetiletí jako populární model Jeepu, který odvozuje své jméno od slavného trailu.

Pohání jej 6,4 litrový V8 motor značky Jeep. Ve výbavě má speciální dvourežimový aktivní výfuk. Ten přepíná mezi „divokým a pobuřujícím“, což je charakterový rys, který je podpořený velkou lopatkou v kapotě, polovičními dveřmi a posuvnými dveřmi a s plátěnou střechou.

Jeden z vozů ponese název Rubicon

Rubicon tvoří 30 % všech prodejů Wrangler, takže tento koncept se může stát jedním z těch, které umožní výrobu včas, protože model Rubicon slaví v roce 2023 své 20. výročí. Hardware sady Rubicon podpoří 37 palcové terénní pneumatiky.

Grand Cherokee Trailhawk

Jeep také předvede off-roadově zaměřenou verzi svého plug-inu Grand Cherokee Trailhawk 4Xe s 20 palcovými koly s 33 palcovými terénními pneumatikami, lakem Industrial Blue a zakázkovými sedadly v barvě sedla s vložkami houndstooth.

Divize náhradních dílů Mopar společnosti Jeep také ukáže koncept D-Coded Gladiator, který obsahuje doplňkové díly, které mohou majitelé naskenovat pomocí QR kódu. Ty jsou pak k dispozici na objednávku.

K němu se připojí koncept Wrangler ‚Birdcage‘ od JPP, nazývaný tak kvůli exoskeletu vozu. To představí náhradní díly dostupné od JPP a Mopar, zatímco vůz Jeep ‚B33R Cart‘, který se představil na výstavě upravených vozů SEMA 2021 a objeví se na akci Moab.

Zdroje: autoexpress, Vapol