Dodge Charger Daytona 2024 EV

Nová generace Dodge Charger Daytona je tady a zvěsti nelhaly. Elektrické a spalovací Chargery mají v budoucnu koexistovat

Nová generace Dodge Charger je tady a zvěsti nelhaly. Elektrické a spalovací Chargery mají v budoucnu koexistovat. Elektrické modely jsou všechny Charger Daytona, zatímco benzínové Chargery dostanou označení „Sixpack“.

Dodge však nechce, aby zde kupující viděli elektrické nebo plynové vozy. V očích generálního ředitele Dodge Tima Kuniskise je nový Charger silný vůz bez ohledu na způsob pohonu.

Výkonný model

Jeho argumenty jsou přesvědčivé. Až se letos začne vyrábět Dodge Charger Daytona 2024, nejméně výkonná verze nabídne až 496 koní. Existuje také verze s výkonem 670 koní, přičemž každá z nich posílá výkon na všechna čtyři kola.

ICE Charger je také s pohonem všech kol a do výroby vstoupí příští rok s výkonem 420 nebo 550 koní. Při uvedení na trh dosáhne nejrychlejší Charger Daytona rychlosti 100 km/h za 3,3 sekundy. Dodge tvrdí, že nový Charger Daytona je nejrychlejší a nejvýkonnější „muscle car“ (dvoumístné výkonné vozidlo) na světě. Tedy pokud nepočítáme bláznivý 800V Banshee, který přijde příští rok.

Výbavy Chargeru Daytona

Dodge Charger Daytona 2024 se uvádí na trh ve dvou výbavách: R/T a Scat Pack. Obě mají 400V architekturu a sdílejí stejné uspořádání dvou motorů, poháněných 100,5kWh baterií s vybíjecím výkonem 550 kilowattů.

R/T je startovací výbava, Scat Pack zatím slouží jako vrchol dojezdu
Nový Dodge Charger Daytona si můžete pořídit ve výbavách R/T a Scat Pack

R/T je startovací výbava, Scat Pack zatím slouží jako vrchol dojezdu. Jedná se o první vůz, který jezdí na velké platformě STLA od společnosti Stellantis. Se všemi zapojenými elektrickými komponenty má podle Dodge Charger Daytona rozložení hmotnosti téměř 50/50.

Hmotnost modelu Daytona

Dodge také uvádí, že nová Daytona váží 2 648 kg, takže starý Charger se ve srovnání s ní zdá být pozitivně lehký. Aby Dodge pomohl zvládnout tuto hmotnost, dodává Daytoně největší sadu pneumatik, jakou kdy Charger obul.

Verze Scat Pack s paketem Track Package dostanou 20palcová kola obutá do pneumatik o rozměru 305/35 vpředu a 325 vzadu. Za těmito předními koly jsou 16palcové brzdy Brembo se šestipístkovými třmeny. Všechny vozy Charger Daytonas dostanou také mechanický diferenciál s omezenou svorností v zadním modulu elektrického pohonu (EDM).

Dojezd a rychlost

Vpředu má EDM odpojitelnou koncovku kola, která zlepšuje dojezd a účinnost. Dodge uvádí, že R/T má dojezd 510 km, zatímco Scat Pack a jeho extra výkon zvládne 418 km mezi nabitími. Nabíjení na rychlonabíječce s výkonem 350 kW dokáže doplnit dojezd z 20 na 80 % přibližně za 27 minut.

Scat Pack je to, co potřebujete k dosažení rychlosti 100 km/h za 3,3 sekundy. R/T je ve skutečnosti celkově o něco rychlejší. Když budete držet plyn, R/T dosáhne maximální rychlosti 220 km/h, zatímco Scat Pack 215 km/h. Každý z nich má jeden převodový stupeň s proměnlivým převodem, ačkoli Kuniskis říká, že pro Banshee se chystá dvoustupňové nastavení.

Variabilní výkon

Charger Daytona Scat Pack startuje s maximálním výkonem 670 koní a točivým momentem 627 Nm, zatímco R/T má 496 koní a 404 Nm. Těchto hodnot však dosahuje pouze při stisknutí tlačítka „PowerShot“ na volantu při plném plynu. Tím se na 15 sekund přidá 40 koní z elektromotorů, ne nepodobných systému s oxidem dusným u vozu s benzínovým motorem.

Po každém stisknutí musíte počkat 30 sekund, než se chopíte dalšího snímku. Bez něj má Charger Daytona Scat Pack 630 koní, zatímco R/T klesne na 456 koní.

Dvoje nebo čtvery dveře

Vzhledem k tomu, že pod kůží Chargeru Daytona se nachází velká platforma STLA, nemělo by vás překvapit, že se nejedná o malý vůz. Nová Daytona je 5,18 metrů dlouhá a 2,13 metrů široká, ať už má dvoje, nebo čtvery dveře.

Jedná se také o liftback, jehož velké víko se otevírá a nabízí 716 litrů nákladového prostoru. Po sklopení zadních sedadel se prostor zvětší.

Exteriér

Když Dodge debutoval s konceptem Charger Daytona SRT EV, jeho tvůrci jej označovali za téměř sériový design. Ve skutečnosti se podle Kuniskise jednalo v podstatě o finální design, až na drobné změny. Patří mezi ně křídlo „R“ v přední části, které tvoří průchod pro vzduch, jenž prochází přes mřížku chladiče a skloněnou kapotu.

Boční zrcátka mají nyní tradiční tvar, ale zbytek karoserie Chargeru odráží koncept. To zahrnuje i logo Fratzog v mřížce chladiče, které může, ale nemusí nahradit současné logo Dodge s dvojitým pruhem.

Interiér

Interiér Chargeru je rozhodně digitální, ale nechybí mu analogová švihlost. Řidič má k dispozici standardní 10,25palcový digitální displej nebo na přání 16palcovou jednotku, která spolupracuje s 12,3palcovou středovou obrazovkou.

Linie přístrojové desky evokují ty z modelu Charger z roku 1968, přičemž na středové konzole je umístěné stanoviště rukojeti řazení s pistolovou rukojetí. Nahoře interiér prosvětluje volitelná prosklená střecha po celé délce, nebo pokud chcete něco barevnějšího, nabízí Dodge „Attitude Adjustment“ osvětlení interiéru v 64 barvách. Ty se mohou měnit v závislosti na tom, co právě děláte, například otevíráte dveře nebo mačkáte startovací tlačítko.

Linie přístrojové desky evokují ty z modelu Charger z roku 1968, přičemž na středové konzole je umístěné stanoviště rukojeti řazení s pistolovou rukojetí
Interiér nového Chargeru Daytona

V závislosti na výbavě a volitelné výbavě se uspořádání interiéru pohybuje od látkových a vinylových sedadel až po kůži Nappa na kbelících s vysokými opěradly. V oddělení techniky najdete volitelný head-up displej a systém Dodge Uconnect 5. Tento systém nabízí navigaci TomTom, kompatibilitu s Amazon Alexa a další funkce.

Ve standardní výbavě je množství asistentů řidiče včetně upozornění na čelní kolizi s automatickým brzděním, adaptivního tempomatu, rozpoznávání dopravních značek, asistenta pro udržování v jízdním pruhu, detekce mrtvého úhlu a detekce ospalého řidiče.

Nabíječka s vnitřním spalováním

Dodge není ochotný prozradit mnoho podrobností o příští generaci Chargeru poháněného benzinovým motorem, která má přijít v roce 2025. Automobilka potvrdila, že se bude jmenovat Charger Sixpack a bude jezdit na stejné platformě STLA Large, i když se bude vyznačovat drobnými stylistickými odlišnostmi.

Jediným motorem má být dvakrát přeplňovaný řadový šestiválec Hurricane o objemu 3,0 litru, který se již nabízí ve vozech Jeep a Ram. Dosahuje výkonu 420 nebo 550 koní. Těm, kteří uprostřed elektrické revoluce doufají v osmiválec Hemi, je čas se rozloučit. Žádný V-8 Dodge v plánu nemá.

Cena a výroba

Charger Daytona R/T a Scat Pack se představí na trhu letos v létě ve dvoudveřovém provedení jako modely 2024. Čtyřdveřové modely se objeví až v prvním čtvrtletí roku 2025, kdy se také začne vyrábět Charger Sixpack s řadovým šestiválcem.

Informace o cenách zatím nejsou k dispozici. Vzhledem k tomu, že odcházející Charger R/T se pohybuje kolem 45 000 dolarů (1 048 000 korun), předpokládá se, že nová Daytona R/T by měla pravděpodobně začínat na částce vysoko nad 50 000 dolarů (1 164 000 korun).

Zdroje: motor1, TowPoint