Elektrický autobus Volvo zahajuje provoz v Joondalupu WA

První ze čtyř bateriových elektrických autobusů, které se uvedly do provozu v západoaustralském městě Joondalup, zahájil tento týden provoz na jedné z tras městského úřadu Central Area Transit (CAT).

Západoaustralská vláda tento týden oznámila, že první bateriový elektrický autobus Joondalup vstoupil do provozu na trase CAT na severním předměstí v pondělí 29. 2. 2022. A to první ze čtyř elektrických autobusů, které se na trasu uvedly v rámci většího zkušebního provozu.

Poutavý jasně červený vzhled elektrického autobusu

„S poutavým jasně červeným nátěrem se má těžce přehlédnout tento nový elektrický autobus cestujících přes Joondalup,“ řekla Rita Saffioti, ministryně dopravy Západní Austrálie.

„Vnitřně vypadají podobně jako ostatní autobusy Transperth v síti, ale s jedním podstatným rozdílem. Díky jejich bateriově elektrické technologii jsou čistší a zelenější, s minimálními emisemi skleníkových plynů.

„Tuto zkoušku využijeme k vyhodnocení široké škály faktorů ovlivňujících technologii. Rádi bychom dodali více těchto autobusů a vyrobili je zde ve WA.“

elektrický autobus, jasné červené barvy

Autobusy dodává Volvo v rámci stávající smlouvy na dodávku autobusů Úřadu pro veřejnou dopravu Západní Austrálie. Volvo se na oplátku zavázalo vyrábět jakékoli budoucí elektrické autobusy lokálně, pokud by měl být test úspěšný.

Autobusové depo

V rámci zkušebního provozu bateriových elektrobusů, se také provedly úpravy v autobusovém depu Joondalup. A to včetně instalace vysokonapěťového nabíjecího systému pro elektromobily spolu se 100kW solárním polem připojeným k velkému místnímu bateriovému úložnému systému.

„Joondalup se stává perfektním místem pro vyzkoušení našeho prvního elektrického autobusu CAT,“ řekla Joondalup MLA Emily Hamilton.

„Viděl jsem kampaň na tuto zkoušku od roku 2019 a jsem tak rád, že tak uvidíme první jasně červený autobus CAT vjíždět do ulic Joondalupu. Nemůžu se dočkat, až uslyším od obyvatel jejich názor na naše nové elektrické autobusy.“

Závěr o elektroautobusech v Evropě

Zájem o autobusy na elektrický pohon rychle roste v mnoha zemích Evropské unie. Poptávka po elektrických autobusech se sice v letech 2017 a 2018 zvýšila díky zájmu mnoha dopravců o modernější způsob dopravy, ale většina firem v Evropě nakonec nejspíše i kvůli ceně zůstala u vozidel na stlačený zemní plyn (CNG).

Zdroj: thedriven.cz, Vapol.cz