Požáry v Evropě. Kde všude hoří?

V Evropě zuří v prudké vlně veder lesní požáry. Dlouhotrvající sucho a teploty přes 40 °C vytvářejí příznivé podmínky pro šíření plamenů

Na jihu Evropy zuří v prudké vlně veder lesní požáry. Dlouhotrvající sucho a teploty přesahující 40 °C vytvářejí příznivé podmínky pro šíření plamenů.

Požáry zasáhly turistické destinace

Požáry vypukly v několika turisticky oblíbených oblastech. Letoviska a hotely byly evakuovány a do mnoha destinací byly zrušeny lety.

Bohužel ti, kteří mají rezervovanou dovolenou v postižených oblastech, zjišťují, že cestovní kanceláře a letecké společnosti neposkytují dostatečné informace.

Zde jsou všechny oblasti v Evropě zasažené požáry, kde by cestovatelé měli dbát zvýšené opatrnosti.

Řecko

Na několika řeckých ostrovech zuří požáry, které vedou k hromadným evakuacím. Na Rhodosu hoří 10 až 20 % ostrova. Kvůli požárům, které spalují přímořské vesnice Kiotari, Gennadi, Pefki, Lindos, Lardos a Kalathos, se muselo evakuovat přibližně 20 000 lidí včetně turistů.

Požáry vypukly v několika turisticky oblíbených oblastech
Požáry zasáhly státy Jižní Evropy

Na ostrově Korfu bylo před požáry nabídnuto útočiště přibližně 2 500 lidem. Požáry zuří také na ostrově Evia a na Krétě je vyhlášená nejvyšší pohotovost.

Na západě řeckého hlavního města Atén hoří již několik dní požáry, které poškodily stovky domů. Silné poryvy větru rozdmýchávají plameny, které nyní dosáhly okrajových částí města.

Itálie

V několika oblastech ostrova Sicílie hoří lesní požáry. Těžce zasažené je hlavní město Palermo. Městské letiště se po krátkém uzavření na začátku týdne znovu otevřelo. Avšak ostatní služby veřejné dopravy, jako jsou autobusy a vlaky, jsou stále v nečinnosti.

Požáry zachvátily také oblasti v okolí měst Catania, Trapani, Syrakusy a Messina, což vedlo k evakuacím. Kvalita ovzduší v postižených oblastech není dobrá a v některých obcích se přerušily dodávky elektřiny a vody.

V oblasti Kalábrie na pevnině se požáry rozšířily v několika oblastech, mimo jiné v okolí Reggio Calabria, Crotone a Catanzaro. V regionu muselo být uzavřeno několik silnic. U nedaleké Apulie bylo z přímořského městečka Vieste evakuováno přes 2 000 turistů, protože v okolí zuřily požáry.

Dále na jih v Salentu muselo asi sto lidí opustit pláž San Cataldo v Lecce, ke které se blížily plameny.

Chorvatsko

V úterý večer se objevily zprávy o požáru, který hořel několik kilometrů jižně od turisticky oblíbeného chorvatského města Dubrovník. Silný vítr a prudce rostoucí teploty způsobují rychlé šíření požárů.

Letadla a hasiči shazující vodu bojují s požárem, který je podle nich pod kontrolou, ale hrozí, že se znovu rozhoří, pokud se zvedne vítr.

Španělsko

V úterý vypukl požár na ostrově Gran Canaria. Několik stovek obyvatel muselo uprchnout a tři silnice se musely následně uzavřít. Požáry se soustřeďují v oblasti la Caldera de Los Marteles a v současné době nezasahují pláže a přímořská letoviska ostrova. Pevninské Španělsko není v současné době požáry zasažené.

Portugalsko

Více než 500 hasičů bojuje s požárem poblíž portugalského hlavního města Lisabonu. Plameny donutily opustit domovy 90 lidí a evakuovat 800 hospodářských zvířat.

Plameny obklopují jižní pobřežní město Cascais. Požár se podařilo dostat pod kontrolu ve středu, ale hasiči zůstávají ostražití, protože silný vítr by mohl způsobit jeho opětovné vzplanutí.

Panují obavy, že by se mohl dále rozšířit na celé území nedalekého přírodního parku Sintra-Cascais.

Zdroje: euronews, Vapol