Muzeum v Číně

Shanghai

Zatímco hranice Číny se během pandemie uzamčely, země začala stavět budovy věnované umění, zvuku, sci-fi a dalším.

Čína je uprostřed mimořádného muzejního boomu a od roku 2020 postavila více než 20 nových kulturních zařízení. A to ve městech a dokonce i v horských vesnicích. Ty různě předvádějí archeologii, astronomii, sci-fi a imperiální historii.

Cestovatelé vracející se do Číny, která nyní znovu vydává turistická víza, najdou také tato muzea předvádějící špičkovou architekturu. Některé připomínají obří sruby, jiné napodobují geologické útvary nebo jsou zahalené tisíci skleněných „rybích šupin“. Společně představují obrovské čínské zdroje a velké ambice, říkají akademici.

„Muzea jsou nezbytným ukazatelem národního omlazení, modernizace a civilizace,“ říká Yingjie Guo, profesor čínských studií na univerzitě v Sydney. ,,Dokonce i okresní města mají alespoň jedno.“

Velikost Číny pomáhá vysvětlit, jak může realizovat tolik velkých projektů, říká David Goodman, ředitel Centra čínských studií na univerzitě v Sydney. Tento národ pokrývá podobné množství půdy jako Spojené státy, ale má více než čtyřnásobek populace a to 1,4 miliardy lidí.

,,Je pravda, že většina zemí nestaví jedno nové velké muzeum ročně,“ říká. „Ale Čínská lidová republika má v současné době 32 jurisdikcí na úrovni provincií, z nichž každá je srovnatelná se zemí jinde na světě, pokud jde o populaci, rozlohu půdy, jazyky a kulturní rozmanitost.“

Mezitím jejich poutavá architektura dělá z mnoha čínských muzeí „trofeje“, říká Thomas Campanella, profesor městského plánování na Cornell University. „Jedním ze znaků současného čínského urbanismu je důraz na oslnivá díla občanské nebo institucionální architektury, často od světoznámých architektů,“ vysvětluje.

Zde je šest nejvýznamnějších nových čínských muzeí:

Shanghai Astronomy Museum

Shora to vypadá, jako by masivní kovová ústřice byla sešrotována, aby se odhalila třpytivá perla. V této avantgardní budově, která nabízí vesmír s tak pozoruhodným výhledem, sídlí Šanghajské astronomické muzeum. Byla zahájena v roce 2021 a je údajně největší budovou planetária na světě.

dítě nosí náhlavní soupravu vr a chodí po falešném přistání na Měsíci; Muzejní boom v Číně
Návštěvník s náhlavní soupravou VR zažívá chůzi po Měsíci v Šanghajském astronomickém muzeu v Šanghaji v Číně

V jeho třech hlavních galeriích – Home, Universe a Journey – mohou návštěvníci vidět 70 meteoritů, 150 interaktivních exponátů a více než sto artefaktů spojených s váženými astronomy, jako je Galileo. Mohou také sledovat záběry galaxií ve vysokém rozlišení v obrovském kupolovém divadle s 8K obrazovkou.

Muzeum umění Guangzhou

Muzeum umění Guangzhou, pokryté 21 008 kusy skla s „rybími šupinami“, navrženými tak, aby napodobovaly kvetoucí květinu, a pyšnící se pětipatrovým atriem, je neomluvitelně okázalé. Když se letos otevře údajně poblíž Canton Tower, stane se dominantou pátého největšího města Číny (18 milionů obyvatel). Sedm pater exponátů zobrazuje čínské malby, akvarely, kaligrafii, sochy, ilustrace, komiksy, lakované zboží a fotografie od starověku po současnost.

Muzeum zvukového umění v Pekingu

Místní umělec Colin Chinnery po deset let pravidelně procházel ulicemi hlavního města Číny a zachycoval zvuky, které se z této modernizující se metropole postupně vytrácejí. Nyní Beijing Sound Art Museum katalogizuje stovky jeho zvukových nahrávek vyvíjejícího se pekingského zvukového prostředí – od dunivého volání tradičních pouličních prodavačů až po pronikavé holubí píšťalky, které se ozývají v parcích. Byl otevřen letos v květnu a nachází se v umělecké čtvrti Songzhuang v Tongzhou, na východním předměstí Pekingu.

Muzeum sci-fi v Chengdu

Tento měsíc se koná největší světová konference sci-fi Worldcon. Věrný svému tématu by se brzy otevřené zařízení mohlo stát futuristickou vesmírnou stanicí. Jeho střecha se navrhla tak, aby napodobovala „rozpínající se mlhovinový mrak s hvězdou ve středu,“ vysvětlují architekti.

Muzeum, které se nachází na jezeře Jingrong v okrese Pidu’s Science & Innovation New City, vysvětluje status Čcheng-tu jako národního centra psaní sci-fi. Právě v tomto městě lemovaném horami vyšel nejpopulárnější čínský sci-fi časopis. Právě v tomto městě lemovaném horami se v roce 1979 poprvé vydal Science Fiction World.

V divadle a sálu muzea se konají desítky přednášek, včetně přednášek o tom, jak čínská mytologie utváří své sci-fi příběhy. Tisíce návštěvníků Worldconu, který se koná každoročně od roku 1946, ale debutuje v Číně, se mohou také zúčastnit autogramiády s legendami čínské sci-fi, jako je Dong Renwai.

Muzeum kultury Velkého kanálu dynastií Sui-Tang

Toto muzeum na řekách Luo a Xian v Luoyang v provincii Henan, završené žlutou střechou, která připomíná řadu nakrájených bambusových větví, oslavuje jeden z největších světových inženýrských počinů. Asi před 2 500 lety vybudovala Čína obrovskou síť vodních cest táhnoucích se 1 800 km od Pekingu na jih až po Hangzhou. Nazval se Grand Canal a spojoval klíčové čínské komunity.

V muzeu se vystavují vraky lodí vytěžené z kanálu, stejně jako nástěnné malby starověkého Luoyangu. Ty zobrazují jeho rušné aktivity v kanálu. Interaktivní exponáty poučí návštěvníky o historii a designu těchto vodních cest, které jsou a seznamu světového dědictví UNESCO.

Mauzoleum Cao Cao

anténa muzea mauzolea Cao Cao
Muzeum mauzolea Cao Cao ve městě Anyang v Číně bylo postaveno kolem hrobky jednoho z nejdivočejších vojevůdců země; muzeum zobrazuje více než 400 kulturních památek odkrytých z pohřebiště, včetně kamenných desek a tabulek a hrnčířských trojnožek

Byl to válečný básník, posmrtně jmenovaný císařem, který vedl armádu milionu mužů během éry krvavého chaosu v Číně. Nyní se 1 800 let starý příběh generála Cao Caa vypráví turistům v muzeu postaveném kolem jeho hrobky. Ta se zde nedávno vykopala poblíž města Anyang. Tento komplex ve vesnici Xigaoxue, ukotvený tyčící se sochou Cao Cao na koni, vystavuje asi 400 artefaktů. Od kamenných desek, plaket až po keramiky – všechny vykopané z jeho mauzolea.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint