Nový design plovoucího FV systému z Brazílie

Brazilské konsorcium testuje nový design plovoucího fotovoltaického systému na jezeře ve státě Sao Paulo. Zařízení nastavuje standardy pro budoucí vývoj plovoucích polí v Brazílii.

Konsorcium vedené Apollem Flutuantesem uvedlo do chodu plovoucí fotovoltaický systém na jezeře v Estancia Jatobá poblíž Campinas v brazilském státě Sao Paulo.

Systém se provozuje v rámci národního schématu distribuované výroby (DG) a prodává přebytečnou energii do místní sítě.

Bifaciální instalace 690 W má vybavení systémem sledování. A otáčí se od východu na západ podle slunce, aby se maximalizovala výroba energie. Spoléhá se na solární moduly poskytované společností AE Solar.

„Společnost AE Solar od začátku prováděla testy. A objevila něco, co jsme ani my nevěděli. A to, že plovoucí technologie Apollo má vynikající albedo 17 %,,“ řekl generální ředitel Apolla José Alves Teixeira Filho.

Projekt také funguje jako demonstrátor standardního 7 MW systému vyvinutého a patentovaného společností Apollo. Ten je 180 metrů široký a 280 metrů dlouhý, s 9 000 bifaciálními moduly. Plovoucí systém váží přibližně 1 200 tun a dalších 396 tun je ponořeno pro ukotvení.

FV plovoucí systém z Brazílie a jeho nový design

Nový design plovoucího FV systému z Brazílie
Plovoucí solární elektrárna v Campinas s bifaciálními panely a 17 % albedo faktorem

,,Může to vypadat jednoduše, jeví se to jen jako bóje, ale není.“ Tato ‚bóje‘ musí vydržet 30 let,“ řekl Teixera Filho s tím, že interdisciplinární povaha technologií vyžaduje přítomnost několika partnerů.

Myšlenkou konsorcia se jeví nabídnout tyto bloky jak provozovatelům vodních elektráren, kteří chtějí hybridizovat svá aktiva, tak společnostem v segmentu distribuované výroby.

„Výhradně pro plovoucí fotovoltaiku se povoluje stavět velké elektrárny instalované například s 300 MW na jezeře, elektricky rozřezané na 300 plátků až do 1 MW. A sjednávat tuto energii jako distribuovanou výrobu přímo s konečným zákazníkem, který se zakazuje pro pozemní instalace,“ řekl také. „To poskytuje velmi rychle ekonomické zisky pro plovoucí rostliny. Jen pro představu, projekt má mít dobu návratnosti méně než tři roky,“ dodal.

Odvolává se na zákon 14 300, který v Brazílii zakazuje rozdělovat elektrárnu na menší jednotky, aby se splnily limity výkonu pro mikrogeneraci. A nebo pro distribuovanou minigeneraci, s výjimkou plovoucích elektráren, pokud každá jednotka dodržuje limit maximálního instalovaného výkonu.

Teixeira říká, že jedním z modelů, které hydroelektrárny studují, je kromě možnosti hybridizace převést části jejich nádrží k průzkumu jinými společnostmi s distribuovanou výrobou. Ty mohou těžit ze zisků z rozsahu a využívat aktiva jako distribuovaná výroba.

Zdroj: pv-magazine, Vapol