Jižní Morava, zem českého vína

Jihovýchod České republiky ukazuje zemi nečekanou stránku: jednu z germánských vesnic a prastarých lesů, kde vládne víno, ne pivo.

Vítejte v české vinařské zemi, v tapisérii zelených vinic, skleněných jezírek a pískovcových vesniček s červenou střechou. Jižní Morava má skoro tolik vinných sklepů jako obyvatel. Po desetiletích ničení komunisty se tato kdysi prestižní vinařská oblast vrací zpět – a otevírá své dveře návštěvníkům.

Brno, hlavní město kraje, je po Praze druhým největším městem České republiky. Na povrchu je to kaleidoskop funkcionalismu a rakousko-uherského glamouru zapsaného na seznamu UNESCO, ale stojí za to jít hlouběji – doslova – do brněnského podzemí, kde najdete stinné katakomby a kolonádové vodní nádrže z 19. století.

Nasedněte na vlak na jih a projedete továrnami na okraji: ne nadarmo se Brnu kdysi říkalo ‚moravský Manchester‘. Brzy je vystřídají kopce svázané vinnou révou. Po celém kraji jsou rozesety zámky bývalých králů. Hned za hranicí je Vídeň; Němci kdysi tvořili velkou část obyvatel jižní Moravy. Jejich vliv je dodnes cítit v německých názvech a vůni štrúdlu linoucí se z kaváren.

Den první: Život ve městě & tvořivost

Ráno

Centrum Brna je architektonickou směsicí rakousko-uherských staveb a svérázných soch. Náměstí Svobody, hlavní náměstí, je nejcharakterističtějšího rázu: v jeho středu se nachází falický orloj, vztyčený v roce 2010. Jděte na jih ke Staroměstské radnici a vystoupáte na 63 metrovou věž, odkud je výhled na hrad Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla. Sestup vede na Zelné náměstí, kde se od dubna do října konají farmářské trhy. Na oběd vyzkoušejte asijskou kuchyni. Díky „dohodě o přátelství“ mezi komunistickým Československem a Severním Vietnamem z 50. let má Brno obrovskou vietnamskou komunitu; obyvatelé často vtipkují, že brněnské národní jídlo je pho. Najdete ho na adrese Diandi, kousek od Náměstí Svobody.

Odpoledne

Uměleckoprůmyslové muzeum předvádí českou kreativitu a stálá kolekce zahrnuje sklo, keramiku, porcelán a textil. Poté následuje prohlídka vily Tugendhat zapsaná na seznamu UNESCO, funkcionalistického mistrovského díla navrženého Ludwigem Miesem Van der Rohe v roce 1929 pro židovskou rodinu Tugendhat. Rozpočet byl neomezený a je to vidět: celé stěny jsou obloženy vzácnou dýhou ze zebranového dřeva. Tugendhatovi si svůj domov užívali pouhých osm let, než v roce 1938 uprchli před Němci.

Večer v Baru, který neexistuje

V roce 2012 se studenti Jan Vlachynský a Andrej Vališ, frustrovaní nedostatkem dobrých barů v Brně, vydali načerpat inspiraci do USA. Výsledkem je Bar, který neexistuje – koktejlový podnik v newyorském stylu. Zaměstnanci si vyrábějí vlastní sirupy a bittery. V nabídce naleznete i hamburgery. Po večeři se vydejte do divadla. Největší a dá se říci nejpůsobivější je Janáček. Jedná se o operu, pojmenovanou po slavném českém skladateli Leoši Janáčkovi, který spravuje Národní divadlo Brno.

Barman připravuje koktejl s názvem The Appointment.
V Baru, který neexistuje v Brně si vychutnáte např. rumový koktejl The Appointment

Den druhý: Víno & divoká zvěř

Ráno

Autobusem do Znojma, kde až do roku 1945 většina obyvatel mluvila německy. Začněte u Rathausturm (radniční věže) s devíti gotickými věžemi, poté se projděte kolem vídeňských kaváren k rotundě svaté Kateřiny, jediné zbývající části přemyslovského hradu ve Znojmě z 11. století. Od května do září si můžete prohlédnout fresky znázorňující Kristův život. Projděte kolem řeky Dyje do kostela svatého Mikuláše. V roce 1335 se zde provdala sestra císaře Svaté říše římské Karla IV. svatbou tak bouřlivou, že vyhořel kostel; její bratr financoval její rekonstrukci. Dále na jih vystoupáte na Vlkovu věž a vyhlídky na staré městské hradby, poté sestoupíte do dlážděných uliček, kde pravděpodobně najdete stánky s ochutnávkami vín VOC Znojmo.

Odpoledne

Stavte se na Slepičák ochutnat svíčkovou — klasické české jídlo dušené maso s houskovým knedlíkem ve smetanové omáčce. Vydejte se po znojemských úbočích do Národního parku Podyjí nebo autobusem 817 do Mašovic do jeho srdce. Podyjí je se svými 24 km2 nejmenším národním parkem v České republice, pásem luk, borových lesů a vinic obtékajících řeku Djye. Z vyhlídky Králův Stolec můžete nad řekou spatřit káně předvádějící tichou akrobacii. Vydejte se na Hradišťské terasy, bývalou zemědělskou oblast, s pohádkovým výhledem na Znojmo. Nemáte rádi turistiku? Stravte pomalé odpoledne po Jižní Moravě touláním se po vinicích Šobes v parku, ochutnávkou Rulandského šedého a Ryzlinku rýnského z venkovního stánku vinařství.

Večer ukončený v Super Panda Cirkus

Chyťte autobus zpět do Brna. Nejprve si dejte syté české jídlo v Lokále U Caipla. Vyzkoušejte pečenou kachnu, pečené kachní stehno se zelím, jablky a knedlíkem. Dále zamiřte do 4 pokoje, kavárny, jídelny nebo koktejlového baru. V nabídce koktejlů nechybí pivo a káva z brněnské pražírny Rebelbean. Večer ukončete v Super Panda Circus, koncepčním talkeasy, kde si na tabletu zahrajete interaktivní „příběh“. Vaše volby určují, který koktejl dorazí; většina z nich je ovlivněna Asií, přičemž mezi neobvyklejšími složkami jsou mořské řasy wakame.

Vinice na jižní Moravě.
Jižní Morava vyrábí víno již od dob Římanů a je domovem čtyř odlišných vinařských oblastí

Jděte dále: Lednicko-valtický areál

Mikulov

Přestože je Mikulov technicky mimo ni, je obvyklým výchozím bodem pro prohlídky Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu UNESCO – ohromující, 55 km2 rozlehlých zámků, zahrad a altánů, která byla kdysi sídlem vládnoucího rodu Lichtenštejnů. Mikulov je snad nejfotogeničtější město celé Moravy, na jehož vrcholu se nachází zámek a zahrady. Doporučená je zejména návštěva v září na třídenní Pálavské slavnosti vína.

Zámek Lednice

Tento novogotický klenot ze 13. století byl spolu se zbytkem areálu po druhé světové válce zabrán Lichtenštejnům státem; od té doby se jej snaží získat zpět. Téměř všechno zámecké zařízení je tak, jak je zanechali, včetně 116 ramenného mosazného lustru a obrovské mramorové vany. Z mnoha tematických místností je čínský pokoj s ručně malovanými tapetami nejpamátnější. Nenechte si ujít tropický skleník.

Lednicko-valtický areál

Zámek Lednice má 500 hektarů zahrad, které byly klíčové pro zápis do UNESCO. Na jihu jsou menší, pěstěné francouzské zahrady: na jaře vykvetou 30 000 tulipánů. Na severu jsou větší, divočejší anglické zahrady, kde se nachází 60 m vysoký Minaret, honosné letní sídlo navržené tak, aby připomínalo mešitu.

Zámek Valtice

Interiéry tohoto barokního zámku stojí za shlédnutí, ale pokud nemáte čas, zamiřte rovnou do Salonu vín. Každoročně je porotcům Salonu předloženo téměř 2 000 českých vín a 100 je vybráno tak, aby reprezentovala to nejlepší v zemi. Vyzkoušejte jich za dvě hodiny tolik, kolik chcete, s lístkem „all-you-can-drink“ (599 Kč).

Chateau de Frontiere

Od té doby, co se zde v roce 2018 otevřela Restaurace ESSENS, se stala destinací pro dobré jídlo. Šéfkuchař Otto Vašák se zaměřuje téměř výhradně na regionální suroviny, některé pocházejí z areálu hradu. Můžete dostat nakládané šišky a želatinovanou červenou řepu.

Průčelí zámku Lednice.
Novogotický zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického komplexu kulturní krajiny, 55 km2 oblasti zámků a zahrad

Nejlepší tři návštěvy vinic Jižní Moravy

Vinařství Špalek

Toto rodinné biovinařství nedaleko Znojma zaujímá experimentální přístup: najdete zde přírodní vína, fortifikované víno a ledové víno, které vyžaduje sklizeň hroznů při -8 °C nebo méně, stejně jako nealkoholický sirup bezový květ a meruňku. Prohlídky provádí jeden z vinařů.

Vinařství Lahofer

Těžko si představit degustační místnost velkolepější, než je ta v Lahoferově vinařství ve tvaru vlny u Znojma; strop je pokryt abstraktní nástěnnou malbou od českého umělce Patrika Hábla. Na střeše je terasa s výhledem na vinice a divadlo pod širým nebem, kde se konají koncerty a hry.

Sonberk

Toto vinařství u jezera nedaleko Mikulova ohromilo vinařský svět, když jeho VOC Pálava 2015 získalo první ocenění Decanter Platinum v České republice. Ocenění se mu dostalo také za džemové slámové víno, které se vyrábí pokládáním bílých hroznů Pálavy, které se šest měsíců suší venku na slámových rohožích.

Pět nejlepších podzemních zážitků v Jižní Moravě

Znojemské podzemí

Znojemské tunely, které ve 14. století sloužily ke skladování potravin, se rozkládají na čtyřech patrech a 27 km. Vydejte se na historickou „klasickou“ prohlídku nebo na „adrenalinovou“ prohlídku navozující klaustrofobii. Ta zahrnuje úzké tunely, které se v 60. letech 20. století vyztužily betonem kvůli objevení se propadů.

Kostnice

Tato kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně obsahuje kosti více než 50 000 lidí. Přibližně 7 500 z nich je uspořádáno do uměleckých expozic. Ve vybrané večery se konají strašidelné noční procházky při svíčkách. 

Vodní nádrže pod Žlutým kopcem

Tyto nepoužívané vodní nádrže z 19. století se loni na podzim otevřely malému počtu denních návštěvníků. Rezervujte si dopředu a zažijte jejich děsivou majestátnost ve stylu katedrály. 

Kasematy (vězení)

Pod brněnským hradem Špilberk je pozůstatek jednoho z nejbrutálnějších evropských věznic. Na prohlídce uvidíte cely, kde se každou noc spoutalo až 70 vězňů.

Vinné sklepy na vrchu Vrbice

Malá vesnička Vrbice leží na vrcholu sítě vinných sklepů. Největší z nich, U Jezírka, je sedmipatrový; nejfotogeničtější jsou však Strážské sklepy, přístupné gotickými pískovcovými klenbami.

Další informace o Jižní Moravě

Prohlídky vily Tugendhat a Žlutého kopce vodní nádrže je nutné rezervovat s dostatečným předstihem. Uvědomte si, že pití alkoholu nejen na Jižní Moravě a jízda na kole na hlavních silnicích je v České republice nezákonná; z tohoto důvodu má mnoho vinařství ubytování přímo na místě. Případně si zarezervujte prohlídku s průvodcem u Wine Tours Moravia nebo Výlety do Brna. Pomocí aplikace mapy.cz se zorientujte ve venkovských oblastech. Pokoje v Hotel Passage začínají od 2 800 Kč.