Německá železnice nahrazuje dieselové vlaky

Německá Deutsche Bahn zahajuje elektrifikaci železničních tratí s inovativní infrastrukturou, která bude nabíjet vlaky na baterie a nahradí tak dieselové lokomotivy.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) začala elektrifikovat železniční tratě na severu země inovativní novou elektrickou infrastrukturou. Ta má nabíjet vlaky na baterie a nahradí tak dieselové lokomotivy.

Plánovaná výstavba ,,ostrovů trolejového vedení“

DB plánuje výstavbu takzvaných německých „ostrovů trolejového vedení“ ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, počínaje tak prvními stožáry trolejového vedení ve městě Kiel a obci Büchen.

Nová infrastruktura tak má být dokončena do konce roku 2023. Namísto komplexní elektrifikace každého kilometru trati, mimo jiné vyžaduje nová technologie pouze elektrifikaci krátkých úseků trati nebo jednotlivých stanic.

Bateriové vlaky využívají trolejové vedení, které měří jen několik set metrů až několik kilometrů, k dobíjení baterií pro jízdy na neelektrifikovaných úsecích trati.

Německá inovace infrastuktury

V budoucnu bude více než 10 milionů kilometrů německé vlakové dopravy ve Šlesvicku-Holštýnsku řízeno na elektřinu místo na fosilní paliva, čímž se ušetří bezmála 10 milionů litrů nafty ročně.

Zpočátku je tak potřeba více než 30 dalších stožárů trolejového vedení ve stanicích Kiel a Büchen. Do konce roku 2023 DB postaví první německé ostrovy trolejového vedení a nabíjecí rozvodny na západním pobřeží Šlesvicka-Holštýnska.

Německá železnice nahrazuje dieselové vlaky
Německá železnice

Deutche Bahn bude klimaticky neutrální už do roku 2040

„S inovativní infrastrukturou a nejmodernější technologií tak pokračujeme v rozšiřování alternativních pohonů,“ řekl Berthold Huber, vedoucí infrastruktury DB.

„Náš cíl je jasný: Deutsche Bahn bude do roku 2040 klimaticky neutrální. Pomáhají nám mimo jiné také kreativní řešení, jako je například ostrov trolejového vedení pro vlaky na baterie.“

Německý ministr hospodářství Šlesvicka-Holštýnska Claus Ruhe Madsen dodal: „Díky bateriovým vlakům tak bude většina dieselových jednotek ve Šlesvicku-Holštýnsku brzy zastaralá.“

DB má v příštím roce rozšířit své úsilí o elektrifikaci železnic. Společnost tak nedávno čelila kritice za pomalý pokrok v elektrifikaci železničních tratí.

Zdroj: thedriven, TowPoint