Obousměrná nabíječka EV od SolarEdge

Nová obousměrná nabíječka pro elektrická vozidla (EV) od společnosti SolarEdge umožňuje použít aplikace z vozidla do domu, ale taky i z vozidla do sítě. A lze ji taky bez problémů integrovat s jejími domácími energetickými systémy. Její vydání se plánuje již na druhou polovinu roku 2024.

SolarEdge představila obousměrnou DC-coupled Electric Vehicle (EV) nabíječku na Intersolar Europe. Ta se tak koná tento týden v Mnichově v Německu.

DC-coupled Electric Vehicle

DC-couplovaná architektura od izraelského výrobce invertorů umožňuje tak současné nabíjení EV přímo ze solární energie, domácího bateriového úložiště, ale taky i ze sítě. Nabíječka je tak připojena k jednofázovým nebo třífázovým střídačům přes obvod DC sběrnice. Ten může být předimenzován až o 200 %. Což umožňuje nabíjení elektromobilu přebytkem FV. Nabíječka má tak rychlost nabíjení, ale i vybíjení 12/24 kW a zároveň taky špičkovou účinnost DC, a to až DC 99 %.

Obousměrná nabíječka EV od SolarEdge
SolarEdge

Obousměrná nabíječka od společnosti SolarEdge

Nová nabíječka tak umožní solárně poháněné služby Vehicle-to-home (V2H) a Vehicle-to-grid (V2G). Komerčně dostupný tak bude již v druhé polovině roku 2024.

Aplikace V2G umožňují automatické nabíjení ale i vybíjení baterie EV na základě dynamických cen energií. To zároveň umožňuje majitelům domů přijímat platby od svého dodavatele elektřiny vybíjením uložené energie baterie elektromobilu zpět do sítě během událostí odezvy na poptávku.

Vehicle-to-home (V2H) a Vehicle-to-grid (V2G)

Kromě toho mohou uživatelé použít baterii EV k zálohování svých domovů během výpadků, což předvádí aplikace V2H. Baterie má tak kapacitu až 50 kWh.

„Nabíječka bude kompatibilní s 400 V i 800 V EV pohonnými jednotkami prostřednictvím standardního CSS konektoru,“ uvedl Solar Edge v prohlášení.

Zařízení měří 620 mm x 340 mm x 200 mm, váží 22 kg a má vybavení 7 metrovým kabelem. Může pracovat při teplotách od -30 °C do 50 °C a má kryt IP-65 pro vnitřní i venkovní použití.

Zdroj: pv-magazine, Vapol