První volně prodejná antikoncepční pilulka

Dříve ženy potřebovaly předpis, ale v budoucnu si budou moci bezestrogenovou pilulku Opill koupit jak v drogeriích, supermarketech, ale i na internetu. V USA tak jdou o krok dále než v Německu.

Schválení první volně prodejné antikoncepce Opill

Ve Spojených státech byla poprvé schválena volně prodejná antikoncepční pilulka Opill. Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil tuto antikoncepční pilulku Opill společnosti Perrigo. Minipilulku bez estrogenu lze v budoucnu koupit jak v drogeriích, supermarketech tak i na internetu bez lékařského předpisu. To znamená výrazné zjednodušení přístupu k antikoncepčním prostředkům v USA.

,,Dnešní schválení dělá z volně prodejné denní perorální antikoncepce poprvé dostupnou volbu pro miliony lidí ve Spojených státech,“ řekla Patrizia Cavazzoni, zástupkyně FDA. Při správném použití je tak antikoncepční pilulka „bezpečná“ a „účinnější než v současnosti dostupné volně prodejné antikoncepční metody“.

Perorální antikoncepční pilulky; První volně prodejná antikoncepční pilulka
Perorální antikoncepční pilulky

V Německu se stále vyžaduje lékařský předpis

Opill obsahuje progestin, ale žádný estrogen. Pilulka od výrobce HRA Pharma, kterou loni koupila farmaceutická společnost Perrigo, měla schválení na předpis už v roce 1973. Nyní ženy již nemusí chodit k lékaři, aby si koupily tuto antikoncepční pilulku.

FDA tak uvedl, že téměř polovina z více než šesti milionů těhotenství ve Spojených státech každý rok je nechtěných. Přístup k volně prodejné antikoncepční pilulce tak může pomoci snížit počet nechtěných těhotenství s potenciálně negativními účinky.

Dostupnost již v mnoha zemích

Schválení antikoncepce Opill přichází na pozadí výrazného zpřísnění zákona o potratech v USA. Nejvyšší soud země loni zrušil základní právo země na potrat. V důsledku toho četné konzervativní státy do značné míry zakázaly potraty nebo výrazně omezily přístup. Zákonodárný sbor státu Iowa nedávno schválil zákaz potratů po šestinedělí.

Antikoncepční pilulky jsou již dostupné bez lékařského předpisu v mnoha zemích, jako je Brazílie, Řecko, Mexiko a Portugalsko. V mnoha dalších zemích, včetně Německa, se lékařský předpis vyžaduje.

Zdroj: spiegel, Vapol