Investice společnosti Samsung do výroby čipů

Samsung uvedl, že plánuje investovat přibližně 230,8 miliardy dolarů během 20 let do vybudování několika továren na polovodiče v Jižní Koreji

Elektronická společnost Samsung uvedla, že plánuje investovat přibližně 230,8 miliardy dolarů během 20 let do snahy jihokorejské vlády vybudovat v zemi několik továren na polovodiče. Tato částka bude použita na výstavbu pěti továren na výrobu čipů, uvedla firma pro BBC.

Investice na výstavbu 5 továren na čipy

Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, chytrých telefonů a televizorů.

Podle oficiálního plánu se mají společnostem v high-tech odvětvích nabídnout pobídky, jako jsou rozšířené daňové úlevy a podpora infrastruktury.

„Mega klastr má být klíčovou základnou našeho polovodičového ekosystému,“ uvedlo ve středečním prohlášení jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

Společnost Samsung uvedla, že plánuje na investice zajistit přibližně 420 miliard dolarů ze soukromého sektoru a „poskočit vpřed jako vedoucí země uprostřed tvrdé globální konkurence v oblasti vyspělých průmyslových odvětví“.

Krok Jižní Koreje přichází v době, kdy „hlavní hráči zvyšují úsilí o posílení výroby na pevnině v odvětví polovodičů“, řekl BBC Paul Triolo z globální poradenské společnosti Albright Stonebridge Group.

„Chce do jisté míry napodobit tchajwanský klastrový efekt, kde trojice vědeckých parků tvoří masivní klastr. Ten přilákal řadu dalších společností, a to jak v předchozím, tak i v následném dodavatelském řetězci,“ uvedl.

Polovodiče do technologií

Polovodiče, které pohánějí vše od mobilních telefonů až po vojenskou techniku, jsou v centru ostrého sporu mezi USA a Čínou.

V říjnu Washington oznámil, že začne vyžadovat licence pro společnosti vyvážející čipy do Číny s použitím amerických nástrojů nebo softwaru bez ohledu na to, kde se ve světě vyrábějí.

Minulý týden Nizozemsko uvedlo, že v zájmu ochrany národní bezpečnosti rovněž plánuje zavést omezení na vývoz „nejpokročilejších“ mikročipových technologií.

Znepokojení nad politikou USA

Přibližně ve stejné době vyjádřilo jihokorejské ministerstvo obchodu znepokojení nad politikou USA v oblasti polovodičů.

Ministerstvo uvedlo, že zákon o čipech „by mohl prohloubit obchodní nejistotu, porušit práva společností na řízení a technologie a také snížit atraktivitu Spojených států jako investiční možnosti“.

Čína v reakci na kontroly vývozu zavedené Washingtonem často označovala USA za „technologickou hegemonii“.

Jižní Korea je domovem dalších významných výrobců mikroprocesorů, jako je SK Hynix.

Zdroje: bbc, Vapol